Edukira joan

Castellammare di Stabia

Castellammare di Stabia
Castellammare di Stabia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaCastellammare di Stabia
Jatorrizko izenaCastellammare di Stabia
Posta kodea80053
ISTAT kodea063024
Geografia
Koordenatuak40°41′41″N 14°28′49″E / 40.6947°N 14.4803°E / 40.6947; 14.4803
Mapa
Azalera17,81 km²
Altitudea6 m
MugakideakGragnano, Lettere, Pimonte, Pompei, Santa Maria la Carità, Torre Annunziata eta Vico Equense
Demografia
Biztanleria62.772 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea3.525 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Katastro kodeaC129
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaNA
comune.castellammare-di-stabia.napoli.it

Castellammare di Stabia (kaˌstɛllamˈmaːre di ˈstaːbja ahoskatua; napolieraz: Castiellammare 'e Stabbia) Italiako udalerri bat da. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 62.772 biztanle ditu, 17,81 kilometro koadroko azaleran banatuta. Egungo hiria Estabia erromatar hiri suntsituaren ondoan eraiki zuten.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Gragnano, Lettere, Pimonte, Pompei, Santa Maria la Carità, Torre Annunziata eta Vico Equense.

BiztanleriaUrtea20.00030.00040.00050.00060.00070.00080.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 29.625 gizon, 32.312 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.03
0.10
 
95-99
 
0.24
0.52
 
90-94
 
1.02
1.55
 
85-89
 
2.53
2.58
 
80-84
 
3.60
4.71
 
75-79
 
5.38
5.02
 
70-74
 
5.43
6.04
 
65-69
 
6.34
7.09
 
60-64
 
7.42
7.48
 
55-59
 
7.54
7.45
 
50-54
 
7.59
6.48
 
45-49
 
6.61
5.92
 
40-44
 
5.89
5.77
 
35-39
 
5.16
5.82
 
30-34
 
5.36
6.50
 
25-29
 
5.92
7.01
 
20-24
 
6.09
6.06
 
15-19
 
5.53
5.20
 
10-14
 
4.65
4.47
 
5-9
 
4.04
4.19
 
0-4
 
3.63
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 28.130 etxebizitza zeuden: 22.908 (% 81,4) okupatuta eta 5.222 (% 18,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 64,8 jabetzan zeuden, % 30 alokairuan eta % 5,1 beste titulu batekin.

28.130etxebizitza (2021)
22.908okupatuak
5.222hutsik (% 18,6)

Erabilera (2021)

22.908
5.222
Okupatuak (22.908)Hutsik edo ez-okupatuak (5.222)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

64,8
30
Jabetzan (64,8)Alokairuan (30)Beste titulu batekin (5,1)

2024an 23.907 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 6.572 (% 27,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,6 kide zeuden.

23.907etxegune (2024)
6.572pertsona bakarrekoak (% 27,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide6.572
2 kide5.996
3 kide4.805
4 kide4.385
5 kide edo gehiago2.149

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]