Edukira joan

Châtenois (Alsazia)

Châtenois
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
DepartamenduaRhin Beherea
BarrutiSélestateko barrutia
Izen ofizialaChâtenois
Posta kodea67730
Geografia
Koordenatuak48°16′19″N 7°24′03″E / 48.2719°N 7.4008°E / 48.2719; 7.4008
Mapa
Azalera14,57 km²
Altitudea179 m, 525 m eta 221 m
MugakideakKintzheim, Neubois, Scherwiller, Sélestat eta La Vancelle
Demografia
Biztanleria4.294 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.154 (%50,5) (%49,5) 2.111 alt_right
Dentsitatea295 bizt/km²
mairie-chatenois.fr

Châtenois Frantziako udalerria da, Rhin Beherea departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 4.294 biztanle zituen 14,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Kintzheim, Neubois, Scherwiller, Sélestat eta La Vancelle.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ChâtenoisChâtenois
Població amb 1515 habitants (2000)Kintzheim (1,7 km)
Població amb 3009 habitants (2000)Scherwiller (2,5 km)
Població amb 560 habitants (2000)Orschwiller (3,4 km)
Població amb 19303 habitants (2000)Sélestat (4,3 km)
Població amb 248 habitants (2000)Dieffenthal (4,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Vosgeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio oso handiak (1500-2000 mm/urte) urte osoan; negu gogorra (1 °C baino gutxiago))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 17,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 678 mm-koa da, urtarrilean 0,8 euri-egun eta uztailean 9,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Sélestat udalerrian dago, 5,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 621,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,5 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2000250030003500400045001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.111 gizon, 2.154 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.24
 
95+
 
0.23
0.24
 
90-94
 
1.39
2.08
 
85-89
 
1.16
1.61
 
80-84
 
2.27
4.22
 
75-79
 
3.20
6.06
 
70-74
 
5.01
6.96
 
65-69
 
5.43
6.54
 
60-64
 
8.87
6.54
 
55-59
 
6.41
6.58
 
50-54
 
8.03
6.87
 
45-49
 
6.50
7.86
 
40-44
 
6.78
6.87
 
35-39
 
8.40
4.88
 
30-34
 
6.73
4.17
 
25-29
 
2.51
3.32
 
20-24
 
3.90
4.31
 
15-19
 
5.11
7.91
 
10-14
 
7.99
6.73
 
5-9
 
6.36
6.02
 
0-4
 
3.71
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Châtenois udalerrian 4.175 biztanle zeuden eta 1.824 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,29 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 32,7). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

4.175biztanle
1.824elkarbizitza-unitate
2,29lagun elkarbizitza-unitateko
1.278familia
Udalerria
% 29
% 33
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.278 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (596). Guraso bakarreko 145 familietatik 120etan ama zen guraso bakarra. 667 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 266k seme-alaba bakarra zuten etxean, 256k bi, eta 90k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 536 bikoteetatik 80tan (% 14,9) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

596
536
145
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean667
Seme-alaba bat266
Bi seme-alaba256
Hiru seme-alaba70
Lau edo gehiago20

15 urte edo gehiago zituzten 3.556 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 33,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,4). 80 urte edo gehiagoko 231 biztanleetatik 196 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 35 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 11
40-54% 11
55-64% 18
65-79% 20
80 +% 34
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 72
40-54% 78
55-64% 72
65-79% 75
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 48,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,7 izatezko bikotean eta % 8,7 PACS bidez lotuta). % 22,3 ezkongabeak ziren, % 6,1 alargunak eta % 5,3 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 48,0
Ezkongabea% 22,3
Izatezko bikotean% 9,7
PACS bidez lotuta% 8,7
Alarguna% 6,1
Dibortziatuta% 5,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,7), erdi-mailako lanbideak (% 22,5), eskulangileak (% 15,1), goi-mailako langileak (% 12,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,7) Rhin Beherea departamenduko batez bestekoaren (% 27,5) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,1).[9]

Udalerria
% 12
% 23
% 12
% 15
% 30
Rhin Beherea
% 14
% 17
% 15
% 16
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.001 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.820 egoitza nagusi ziren, 30 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 151 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.391), eta apartamentuak gutxi ziren (601). Egoitza nagusietatik 1.302 beren jabearen bizilekuak ziren, 481 alokairuan zeuden, 82 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 37 doan lagata.[10]

2.001etxebizitza
1.820egoitza nagusi
1.391etxe
601apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.820
Egoitza nagusia (1.820)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (30)Hutsik (151)

Etxe mota

1.391
601
Etxea (1.391)Apartamentua (601)

Jabetza egoera

1.302
481
Jabeak (1.302)Alokairuan (481)HLM (82)Doan lagata (37)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1991-2005 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (397).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik167
1919-1945129
1946-1970336
1971-1990361
1991-2005397
2006-2020385

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (988). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (848 etxebizitzatan). 1.568 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 810 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 894tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela16
2 gela145
3 gela329
4 gela342
5 gela edo gehiago988

Berogailu mota

848
182
446
336
Gas sarea (848)Fuel-olioa (182)Elektrizitatea (446)Gas botila (8)Bestelakoak (336)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.568aparkalekua
810ibilgailu 1
894ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.685 biztanleetatik 2.106 aktibo ziren (% 78,4), horietako 1.969 lanean (% 73,3) eta 137 langabezian (aktiboen % 6,5).

2.68515-64 urteko biztanle
% 78,4aktibo
% 73,3lanean
% 6,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,3
25-54 urte% 92,7
55-64 urte% 60,8
Gizonak% 81,1
Emakumeak% 75,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,9
BEPC, brebeta% 18,2
CAP-BEP% 7,1
Batxilergoa% 7,3
Goi-mailako +2% 5,5
Goi-mailako +3/4% 3,2
Goi-mailako +5% 2,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

579 ez-aktibotik 209 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 36,1), 164 erretiraturik zeuden (% 28,3) eta 206 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,6).

Ez-aktiboak

% 36
% 28
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 21
% 32
% 21
% 19
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.510 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.969 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.510enplegu udalerrian
% 87,5soldatapeko
% 12,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.560 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

29.560 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.890 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 15,0

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 192 komertzioetatik, 4 erauzte enpresak ziren, 5 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 15 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 29 eraikuntza enpresak ziren, 47 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 5 garraio enpresak ziren, 20 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 7 finantziazio enpresak ziren, 5 higiezinen enpresak ziren, 18 zerbitzu enpresak ziren, 22 administrazio publikoko enpresak ziren eta 12 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 51 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 banku bulegoak, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 autoeskola, 1 igeltseroa, 3 margolariak, 13 zurginak, 4 iturginak, 1 argiketaria, 3 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 14 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia, 1 tintoreria eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 9 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 3 okindegiak, 1 harategi zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 1 elektrotresna denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Châtenois udalerrian 38 nekazaritza-ustiategi zeuden, 168 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an 2 haur-eskola eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen. Châtenois udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 457 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1992ko martxoaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Sélestat Sa », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]