Edukira joan

Colleferro

Colleferro
Colleferro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
Italiako hiri metropolitarraErromako hiri metropolitarra
Izen ofizialaColleferro
Jatorrizko izenaColleferro
Posta kodea00034
ISTAT kodea058034
HerriburuaColleferro
Geografia
Koordenatuak41°43′43″N 13°00′11″E / 41.72868°N 13.00314°E / 41.72868; 13.00314
Mapa
Azalera27 km²
Altitudea218 m
MugakideakGenazzano, Paliano, Segni, Valmontone, Artena eta Anagni
Demografia
Biztanleria20.536 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea761 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06
Hiri senidetuakColmenar Viejo
Katastro kodeaC858
Sailkapen sismikoa2B  
MatrikulaROMA
comune.colleferro.rm.it

Colleferro Italiako udalerri bat da. Erromako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 20.536 biztanle ditu, 27 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Genazzano, Paliano, Segni, Valmontone, Artena eta Anagni.

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.865 gizon, 10.516 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.00
0.14
 
95-99
 
0.42
0.81
 
90-94
 
1.58
2.64
 
85-89
 
3.44
3.24
 
80-84
 
4.69
5.11
 
75-79
 
6.17
4.97
 
70-74
 
6.10
6.39
 
65-69
 
6.44
7.93
 
60-64
 
8.48
8.50
 
55-59
 
8.47
7.63
 
50-54
 
8.22
6.90
 
45-49
 
6.92
6.22
 
40-44
 
5.59
5.47
 
35-39
 
4.86
5.89
 
30-34
 
5.19
5.36
 
25-29
 
4.60
5.23
 
20-24
 
4.55
5.42
 
15-19
 
4.88
4.96
 
10-14
 
3.85
3.81
 
5-9
 
2.88
3.36
 
0-4
 
2.66
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.117 etxebizitza zeuden: 8.805 (% 79,2) okupatuta eta 2.312 (% 20,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,8 jabetzan zeuden, % 13,7 alokairuan eta % 4,6 beste titulu batekin.

11.117etxebizitza (2021)
8.805okupatuak
2.312hutsik (% 20,8)

Erabilera (2021)

8.805
2.312
Okupatuak (8.805)Hutsik edo ez-okupatuak (2.312)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,8
13,7
Jabetzan (81,8)Alokairuan (13,7)Beste titulu batekin (4,6)

2024an 9.127 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.112 (% 34,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

9.127etxegune (2024)
3.112pertsona bakarrekoak (% 34,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.112
2 kide2.699
3 kide1.844
4 kide1.156
5 kide edo gehiago316

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]