Edukira joan

Coulaines

Coulaines
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Loirerria
Departamendua Sarthe
BarrutiLe Manseko barrutia
Kantonamenducanton of Le Mans-Nord-Campagne
Izen ofizialaCoulaines
Posta kodea72190
Geografia
Koordenatuak48°01′36″N 0°12′15″E / 48.0267°N 0.2042°E / 48.0267; 0.2042
Mapa
Azalera3,93 km²
Altitudea43 m, 112 m eta 79 m
MugakideakNeuville-sur-Sarthe, Sargé-lès-le-Mans, Le Mans eta Saint-Pavace
Demografia
Biztanleria8.121 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.197 (%52,1) (%47,9) 3.857 alt_right
Dentsitatea2.066 bizt/km²
coulaines.fr

Coulaines Frantziako udalerria da, Sarthe departamenduan dagoena, Loirerria eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.121 biztanle zituen 3,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Neuville-sur-Sarthe, Sargé-lès-le-Mans, Le Mans eta Saint-Pavace.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CoulainesCoulaines
Població amb 144164 habitants (2000)Le Mans (1,9 km)
Població amb 1847 habitants (2000)Saint-Pavace (2,1 km)
Població amb 2145 habitants (2000)Rouillon (5,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoaren eta klima ozeaniko aldatuaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Loirako erdiko haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1850 ordu/urte), uda lehorra)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da, 14,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 720 mm-koa da, urtarrilean 11,6 euri-egun eta uztailean 7,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Le Mans udalerrian dago, 9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 693,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,1 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21 °C-koa da, 1964ko abenduaren 29an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.857 gizon, 4.197 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.13
 
95+
 
0.48
0.26
 
90-94
 
2.98
1.94
 
85-89
 
2.50
2.23
 
80-84
 
3.69
2.10
 
75-79
 
3.84
5.24
 
70-74
 
5.03
3.14
 
65-69
 
7.31
4.95
 
60-64
 
5.74
7.60
 
55-59
 
6.00
6.69
 
50-54
 
7.24
6.46
 
45-49
 
6.05
5.52
 
40-44
 
5.60
6.33
 
35-39
 
5.48
6.27
 
30-34
 
4.50
7.57
 
25-29
 
5.58
6.95
 
20-24
 
4.86
8.48
 
15-19
 
5.12
7.08
 
10-14
 
5.15
5.21
 
5-9
 
7.22
5.86
 
0-4
 
5.62
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Coulaines udalerrian 7.404 biztanle zeuden eta 3.419 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,17 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 37,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

7.404biztanle
3.419elkarbizitza-unitate
2,17lagun elkarbizitza-unitateko
2.087familia
Udalerria
% 19
% 25
% 17
% 38
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.087 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (868). Guraso bakarreko 569 familietatik 539etan ama zen guraso bakarra. 990 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 450k seme-alaba bakarra zuten etxean, 378k bi, eta 269k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 650 bikoteetatik 152tan (% 23,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

868
650
569
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean990
Seme-alaba bat450
Bi seme-alaba378
Hiru seme-alaba173
Lau edo gehiago96

15 urte edo gehiago zituzten 6.558 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 66,1). 80 urte edo gehiagoko 575 biztanleetatik 462 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 113 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 12
40-54% 18
55-64% 24
65-79% 30
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 45
40-54% 54
55-64% 63
65-79% 66
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 35,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,7 izatezko bikotean eta % 3,1 PACS bidez lotuta). % 34,1 ezkongabeak ziren, % 7,6 alargunak eta % 8,9 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 35,6
Ezkongabea% 34,1
Izatezko bikotean% 10,7
Dibortziatuta% 8,9
Alarguna% 7,6
PACS bidez lotuta% 3,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,6), enplegatuak (% 19,9), eskulangileak (% 18,7), erdi-mailako lanbideak (% 11,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,6) Sarthe departamenduko batez bestekoaren (% 34,8) azpitik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 12
% 20
% 19
% 34
Sarthe
% 8
% 14
% 15
% 18
% 35
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.591 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.410 egoitza nagusi ziren, 25 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 156 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.049), etxeak baino gehiago (1.443). Egoitza nagusietatik 1.394 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.981 alokairuan zeuden, 1.486 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 34 doan lagata.[10]

3.591etxebizitza
3.410egoitza nagusi
1.443etxe
2.049apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.410
Egoitza nagusia (3.410)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (25)Hutsik (156)

Etxe mota

1.443
2.049
Etxea (1.443)Apartamentua (2.049)

Jabetza egoera

1.394
1.981
1.486
Jabeak (1.394)Alokairuan (1.981)HLM (1.486)Doan lagata (34)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.420).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik85
1919-194576
1946-19701.001
1971-19901.420
1991-2005564
2006-2020264

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.134). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.518 etxebizitzatan). 1.750 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.623 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 865tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela81
2 gela310
3 gela889
4 gela996
5 gela edo gehiago1.134

Berogailu mota

2.518
723
Gas sarea (2.518)Fuel-olioa (62)Elektrizitatea (723)Gas botila (15)Bestelakoak (91)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.750aparkalekua
1.623ibilgailu 1
865ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.885 biztanleetatik 3.178 aktibo ziren (% 65,1), horietako 2.435 lanean (% 49,8) eta 743 langabezian (aktiboen % 23,4).

4.88515-64 urteko biztanle
% 65,1aktibo
% 49,8lanean
% 23,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 42,2
25-54 urte% 77,4
55-64 urte% 55,0
Gizonak% 60,0
Emakumeak% 70,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 38,6
BEPC, brebeta% 30,4
CAP-BEP% 25,1
Batxilergoa% 22,7
Goi-mailako +2% 11,1
Goi-mailako +3/4% 9,1
Goi-mailako +5% 10,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 23,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.707 ez-aktibotik 438 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,7), 290 erretiraturik zeuden (% 17,0) eta 979 bestelako ez-aktibo ziren (% 57,4).

Ez-aktiboak

% 26
% 17
% 57
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 12
% 23
% 35
% 28
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.549 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.435 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.549enplegu udalerrian
% 93,0soldatapeko
% 6,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.320 eurokoa zen, eta biztanleen % 28 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

21.320 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.990 €
% 28,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 14,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 190 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 3 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 14 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 17 eraikuntza enpresak ziren, 42 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 11 finantziazio enpresak ziren, 11 higiezinen enpresak ziren, 31 zerbitzu enpresak ziren, 35 administrazio publikoko enpresak ziren eta 14 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 42 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 5 banku bulegoak, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 2 autoeskolak, 2 igeltseroak, 6 margolariak, 3 zurginak, 2 iturginak, 1 argiketaria, 7 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 1 jatetxe, 3 higiezinen agentziak eta 1 tintoreria.[12]

2009an zeuden 18 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 4 okindegiak, 3 harategiak, 1 liburu denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 1 altzari denda zen, 2 lurrin-dendak eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Coulaines udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 4 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Coulaines udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 530 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1944ko abenduaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Le Mans », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]