Edukira joan

Cysoing

Cysoing
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiLilleko barrutia
Kantonamenducanton of Cysoing
Izen ofizialaCysoing
Posta kodea59830
Geografia
Koordenatuak50°34′06″N 3°12′54″E / 50.5683°N 3.215°E / 50.5683; 3.215
Mapa
Azalera13,62 km²
Altitudea26 m, 56 m eta 37 m
MugakideakGruson, Templeuve, Bourghelles, Bouvines, Camphin-en-Pévèle, Cobrieux, Genech, Louvil, Péronne-en-Mélantois eta Sainghin-en-Mélantois
Demografia
Biztanleria4.839 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.488 (%52,9) (%47,1) 2.215 alt_right
Dentsitatea355 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakMuch Wenlock
cysoing.fr

Cysoing Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 4.839 biztanle zituen 13,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Gruson, Templeuve, Bourghelles, Bouvines, Camphin-en-Pévèle, Cobrieux, Genech, Louvil, Péronne-en-Mélantois eta Sainghin-en-Mélantois.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
CysoingCysoing
Població amb 1505 habitants (2000)Bourghelles (1,9 km)
Població amb 845 habitants (2000)Louvil (2,0 km)
Població amb 722 habitants (2000)Bouvines (2,3 km)
Població amb 529 habitants (2000)Cobrieux (3,0 km)
Població amb 1138 habitants (2000)Gruson (3,3 km)
Població amb 905 habitants (2000)Wannehain (3,5 km)
Població amb 1411 habitants (2000)Bachy (3,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 698 mm-koa da, urtarrilean 11,7 euri-egun eta uztailean 8,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lesquin udalerrian dago, 8,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 740 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,5 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,5 °C-koa da, 1982ko urtarrilaren 14an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1500200025003000350040004500500055001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.215 gizon, 2.488 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.24
0.68
 
90-94
 
1.45
1.40
 
85-89
 
3.42
3.25
 
80-84
 
5.51
2.71
 
75-79
 
2.77
4.92
 
70-74
 
5.63
5.10
 
65-69
 
7.88
6.91
 
60-64
 
6.39
9.03
 
55-59
 
5.47
5.55
 
50-54
 
7.64
8.53
 
45-49
 
7.52
6.00
 
40-44
 
7.52
6.86
 
35-39
 
3.54
6.19
 
30-34
 
4.30
4.92
 
25-29
 
4.18
5.46
 
20-24
 
5.14
6.14
 
15-19
 
5.59
6.91
 
10-14
 
5.43
4.97
 
5-9
 
6.51
4.47
 
0-4
 
3.90
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Cysoing udalerrian 4.753 biztanle zeuden eta 2.165 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,20 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 33,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

4.753biztanle
2.165elkarbizitza-unitate
2,20lagun elkarbizitza-unitateko
1.411familia
Udalerria
% 27
% 31
% 34
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.411 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (661). Guraso bakarreko 159 familietatik 106etan ama zen guraso bakarra. 738 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 285k seme-alaba bakarra zuten etxean, 292k bi, eta 96k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 591 bikoteetatik 50tan (% 8,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

661
591
159
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean738
Seme-alaba bat285
Bi seme-alaba292
Hiru seme-alaba83
Lau edo gehiago13

15 urte edo gehiago zituzten 4.072 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 40,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 72,9). 80 urte edo gehiagoko 316 biztanleetatik 253 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 63 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 14
40-54% 13
55-64% 19
65-79% 28
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 70
40-54% 73
55-64% 71
65-79% 66
80 +% 38

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 41,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,5 izatezko bikotean eta % 8,6 PACS bidez lotuta). % 25,2 ezkongabeak ziren, % 6,2 alargunak eta % 8,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 41,5
Ezkongabea% 25,2
Izatezko bikotean% 10,5
PACS bidez lotuta% 8,6
Dibortziatuta% 8,1
Alarguna% 6,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,6), goi-mailako langileak (% 25,0), erdi-mailako lanbideak (% 17,7), enplegatuak (% 11,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,6) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 25
% 18
% 11
% 10
% 30
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.336 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.167 egoitza nagusi ziren, 34 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 135 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.845), eta apartamentuak gutxi ziren (485). Egoitza nagusietatik 1.488 beren jabearen bizilekuak ziren, 656 alokairuan zeuden, 191 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 23 doan lagata.[10]

2.336etxebizitza
2.167egoitza nagusi
1.845etxe
485apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.167
Egoitza nagusia (2.167)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (34)Hutsik (135)

Etxe mota

1.845
485
Etxea (1.845)Apartamentua (485)

Jabetza egoera

1.488
656
191
Jabeak (1.488)Alokairuan (656)HLM (191)Doan lagata (23)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (399).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik254
1919-1945310
1946-1970336
1971-1990399
1991-2005399
2006-2020380

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.195). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.326 etxebizitzatan). 1.531 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 998 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 994tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela26
2 gela195
3 gela321
4 gela429
5 gela edo gehiago1.195

Berogailu mota

1.326
616
Gas sarea (1.326)Fuel-olioa (52)Elektrizitatea (616)Gas botila (5)Bestelakoak (168)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.531aparkalekua
998ibilgailu 1
994ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.025 biztanleetatik 2.420 aktibo ziren (% 80,0), horietako 2.240 lanean (% 74,0) eta 180 langabezian (aktiboen % 7,4).

3.02515-64 urteko biztanle
% 80,0aktibo
% 74,0lanean
% 7,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,1
25-54 urte% 95,5
55-64 urte% 68,9
Gizonak% 81,6
Emakumeak% 78,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 18,0
BEPC, brebeta% 17,1
CAP-BEP% 8,3
Batxilergoa% 12,3
Goi-mailako +2% 3,5
Goi-mailako +3/4% 4,0
Goi-mailako +5% 5,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

605 ez-aktibotik 324 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 53,6), 144 erretiraturik zeuden (% 23,8) eta 138 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,8).

Ez-aktiboak

% 54
% 24
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 35
% 31
% 18
% 10
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.227 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.240 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.227enplegu udalerrian
% 79,8soldatapeko
% 20,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.060 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

30.060 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.810 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 20,7

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 233 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 4 janari enpresak ziren, 9 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 17 eraikuntza enpresak ziren, 44 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 16 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 18 finantziazio enpresak ziren, 16 higiezinen enpresak ziren, 28 zerbitzu enpresak ziren, 43 administrazio publikoko enpresak ziren eta 26 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 58 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 8 banku bulegoak, 1 funeraria, 5 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 3 igeltseroak, 2 margolariak, 4 iturginak, 3 argiketariak, 10 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 10 jatetxeak, 4 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 2 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 19 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 3 okindegiak, 2 harategiak, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 zapata-denda zen, 3 elektrotresna dendak, 1 altzari denda zen eta 5 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Cysoing udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, 200 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Cysoing udalerrian 2 Bigarren Hezkuntza ikastetxe zeuden 1.303 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1944ko abenduaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lille-Lesquin », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]