Edukira joan

Ebsdorfergrund

Ebsdorfergrund
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeGießen
Rural district of HesseLandkreis Marburg-Biedenkopf
Posta kodea35085
Udalerri kodea06534008
Geografia
Koordenatuak50°44′00″N 8°52′00″E / 50.7333°N 8.8667°E / 50.7333; 8.8667
Mapa
Azalera72,87 km²
Altitudea219 m
MugakideakKirchhain, Amöneburg, Fronhausen, Weimar eta Marburg
Demografia
Biztanleria9.312 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.780 (%51,3) (%48,7) 4.532 alt_right
Dentsitatea128 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1971
Telefono aurrizkia06424
MatrikulaMR
ebsdorfergrund.de

Ebsdorfergrund Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan dago, Marburg-Biedenkopf barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.312 biztanle zituen 72,9 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.005 biztanle zituen: 4.394 gizonezko (% 48,8) eta 4.612 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 4,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,6 ezkongabeak ziren eta % 46,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea8800890090009100920093009400201620182020202220242026EbsdorfergrundBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.388 gizon, 4.611 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.32
 
75+
 
11.54
12.58
 
65-74
 
12.17
25.02
 
50-64
 
24.81
13.01
 
40-49
 
13.03
11.44
 
30-39
 
11.60
4.69
 
25-29
 
4.16
7.04
 
18-24
 
5.92
3.28
 
15-17
 
2.91
8.75
 
6-14
 
8.37
2.87
 
3-5
 
2.84
2.99
 
0-2
 
2.65
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 88,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.006
872
Migrazio-jatorririk gabe (8.006)Migrazio-jatorri osoa (872)Migrazio-jatorri partziala (123)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.137 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.825, % 68,3) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 123,47 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,4 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 71,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.137etxebizitza
123,47 m²batez besteko azalera
6,4 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.825
1.124
Jabetzan (2.825)Alokairuan (1.124)Aisialdikoa (17)Hutsik (170)
% 3,9hutsik dauden tasa
% 71,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (1.043). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (831); eraikin guztien % 83,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.667 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra37
2 gela196
3 gela471
4 gela850
5 gela875
6 gela667
7 gela edo gehiago1.043

Eraikuntza garaia

1919 aurretik831
1919-1949353
1950-1959262
1960-1969481
1970-1979607
1980-1989422
1990-1999504
2000-2009313
2010-2015153
2016 eta geroago217

Berogailu mota

3.667
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (57)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (89)Bloke-berogailua (Blockheizung) (44)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.667)Labe indibiduala (235)Berogailurik gabe (41)

Guztira 2.969 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.607, % 87,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.167).[3] Guztira 3.917 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.306, % 33,3).[4]

2.969bizitegi-eraikin
3.917etxegune

Eraikin mota

2.607
Etxe bakartua (2.607)Etxe atxikia (bikoitza) (128)Ilarako etxea (75)Bestelako eraikin mota (164)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.167
596
Etxebizitza bakarra (2.167)2 etxebizitza (596)3-6 etxebizitza (198)7-12 etxebizitza (11)

Etxegunearen tamaina

1.248
1.306
661
475
Pertsona bakarra (1.248)2 pertsona (1.306)3 pertsona (661)4 pertsona (475)5 pertsona (159)6 pertsona (62)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]