Edukira joan

Filattiera

Filattiera
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
ProbintziaMassa-Carrarako probintzia
Izen ofizialaFilattiera
Posta kodea54023
ISTAT kodea045006
HerriburuaFilattiera
Geografia
Koordenatuak44°20′00″N 9°56′00″E / 44.3333°N 9.9333°E / 44.3333; 9.9333
Mapa
Azalera48,78 km²
Altitudea213 m
MugakideakCorniglio, Pontremoli, Villafranca in Lunigiana, Bagnone eta Mulazzo
Demografia
Biztanleria2.185 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea45 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0187
Katastro kodeaD590
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaMS
comune.filattiera.ms.it

Filattiera Italiako udalerri bat da. Massa-Carrarako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 2.185 biztanle ditu, 48,78 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Corniglio, Pontremoli, Villafranca in Lunigiana, Bagnone eta Mulazzo.

BiztanleriaUrtea20002500300035004000450050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.067 gizon, 1.080 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.28
0.28
 
95-99
 
1.11
1.50
 
90-94
 
2.87
2.81
 
85-89
 
4.72
4.40
 
80-84
 
5.56
5.90
 
75-79
 
7.31
6.28
 
70-74
 
5.65
8.53
 
65-69
 
7.04
10.59
 
60-64
 
9.54
8.43
 
55-59
 
8.43
6.19
 
50-54
 
8.06
6.75
 
45-49
 
4.72
4.22
 
40-44
 
5.46
6.09
 
35-39
 
4.72
3.84
 
30-34
 
5.19
4.78
 
25-29
 
4.26
5.62
 
20-24
 
2.13
4.03
 
15-19
 
3.43
3.56
 
10-14
 
3.61
3.47
 
5-9
 
3.33
2.72
 
0-4
 
2.59
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 2.216 etxebizitza zeuden: 1.059 (% 47,8) okupatuta eta 1.157 (% 52,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,8 jabetzan zeuden, % 11,8 alokairuan eta % 7,5 beste titulu batekin.

2.216etxebizitza (2021)
1.059okupatuak
1.157hutsik (% 52,2)

Erabilera (2021)

1.059
1.157
Okupatuak (1.059)Hutsik edo ez-okupatuak (1.157)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,8
11,8
Jabetzan (80,8)Alokairuan (11,8)Beste titulu batekin (7,5)

2024an 1.061 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 436 (% 41,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

1.061etxegune (2024)
436pertsona bakarrekoak (% 41,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide436
2 kide329
3 kide170
4 kide94
5 kide edo gehiago32

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]