Edukira joan

Gärtringen

Gärtringen
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeStuttgart
Baden-Württembergeko baserri-barrutiBöblingen district
Posta kodea71116
Udalerri kodea08115015
Geografia
Koordenatuak48°38′27″N 8°54′02″E / 48.6408°N 8.9006°E / 48.6408; 8.9006
Mapa
Azalera20,21 km²
Altitudea476 m
Demografia
Biztanleria12.895 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.562 (%50,9) (%49,1) 6.333 alt_right
Dentsitatea638 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07034
Hiri senidetuakRohrau
MatrikulaBB
gaertringen.de

Gärtringen Alemaniako udalerria da. Baden-Württemberg estatuan kokatuta dago, Böblingen barrutian. Azken zentsuaren arabera 12.895 biztanle zituen 20,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 12.903 biztanle zituen: 6.350 gizonezko (% 49,2) eta 6.552 emakumezko (% 50,8); 100 emakumeko 96,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 16,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,3 ezkongabeak ziren eta % 49,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea40006000800010.00012.00014.00019601970198019902000201020202030GärtringenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.346 gizon, 6.544 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.05
 
75+
 
11.29
9.72
 
65-74
 
9.99
22.88
 
50-64
 
20.19
12.57
 
40-49
 
14.00
13.13
 
30-39
 
13.55
5.22
 
25-29
 
5.30
7.03
 
18-24
 
6.43
4.07
 
15-17
 
3.58
9.30
 
6-14
 
9.21
3.47
 
3-5
 
3.33
3.58
 
0-2
 
3.12
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 71,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 25,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.250
3.307
Migrazio-jatorririk gabe (9.250)Migrazio-jatorri osoa (3.307)Migrazio-jatorri partziala (348)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.779 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.535, % 61,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,72 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 9,15 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 63,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.779etxebizitza
104,72 m²batez besteko azalera
9,15 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.535
2.056
Jabetzan (3.535)Alokairuan (2.056)Aisialdikoa (9)Hutsik (183)
% 3,1hutsik dauden tasa
% 63,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.559). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.507); eraikin guztien % 76,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.966 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra111
2 gela489
3 gela1.055
4 gela1.559
5 gela1.084
6 gela765
7 gela edo gehiago715

Eraikuntza garaia

1919 aurretik117
1919-1949108
1950-1959382
1960-1969827
1970-19791.507
1980-1989925
1990-1999572
2000-2009762
2010-2015237
2016 eta geroago346

Berogailu mota

4.966
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (61)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (175)Bloke-berogailua (Blockheizung) (238)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.966)Labe indibiduala (329)Berogailurik gabe (14)

Guztira 3.044 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.781, % 58,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.098).[3] Guztira 5.529 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.876, % 33,9).[4]

3.044bizitegi-eraikin
5.529etxegune

Eraikin mota

1.781
649
535
Etxe bakartua (1.781)Etxe atxikia (bikoitza) (649)Ilarako etxea (535)Bestelako eraikin mota (71)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.098
459
337
Etxebizitza bakarra (2.098)2 etxebizitza (459)3-6 etxebizitza (337)7-12 etxebizitza (133)13 etxebizitza edo gehiago (14)

Etxegunearen tamaina

1.876
1.697
820
791
Pertsona bakarra (1.876)2 pertsona (1.697)3 pertsona (820)4 pertsona (791)5 pertsona (233)6 pertsona (113)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]