Edukira joan

Geithain

Geithain
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyLeipzig District
Posta kodea04643
Udalerri kodea14729150
Geografia
Koordenatuak51°03′00″N 12°41′00″E / 51.05°N 12.6833°E / 51.05; 12.6833
Mapa
Azalera54,71 km²
Altitudea225 m
MugakideakFrohburg, Bad Lausick, Königsfeld, Rochlitz, Wechselburg eta Penig
Demografia
Biztanleria6.797 (2023ko abenduaren 31)
6.774 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.476 (%51,1) (%48,9) 3.321 alt_right
Dentsitatea124 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia034341
Hiri senidetuakVeitshöchheim
geithain.de

Geithain Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 6.797 biztanle zituen, 54,7 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 6.938 biztanle zituen: 3.347 gizonezko (% 48,2) eta 3.589 emakumezko (% 51,7); 100 emakumeko 93,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 29,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,0 ezkongabeak ziren eta % 43,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea6750680068506900695070007050201620182020202220242026GeithainBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.348 gizon, 3.592 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.80
 
75+
 
18.49
13.11
 
65-74
 
16.93
24.88
 
50-64
 
23.39
11.74
 
40-49
 
8.96
13.38
 
30-39
 
11.08
2.84
 
25-29
 
2.90
5.11
 
18-24
 
4.68
3.02
 
15-17
 
2.34
10.13
 
6-14
 
6.96
3.11
 
3-5
 
2.28
2.90
 
0-2
 
2.00
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 94,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 95,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 4,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.542
Migrazio-jatorririk gabe (6.542)Migrazio-jatorri osoa (378)Migrazio-jatorri partziala (15)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.900 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (1.990, % 51,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 86,02 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,68 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 11,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 58,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

3.900etxebizitza
86,02 m²batez besteko azalera
4,68 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.990
1.470
423
Jabetzan (1.990)Alokairuan (1.470)Aisialdikoa (15)Hutsik (423)
% 11,1hutsik dauden tasa
% 58,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.134). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.168); eraikin guztien % 93,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (2.350 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra37
2 gela339
3 gela882
4 gela1.134
5 gela725
6 gela406
7 gela edo gehiago372

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.168
1919-1949315
1950-1959583
1960-1969259
1970-1979537
1980-1989360
1990-1999422
2000-2009115
2010-201556
2016 eta geroago81

Berogailu mota

707
500
2.350
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (707)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (500)Bloke-berogailua (Blockheizung) (106)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (2.350)Labe indibiduala (198)Berogailurik gabe (32)

Guztira 1.950 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.313, % 67,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.370).[3] Guztira 3.432 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.509, % 44,0).[4]

1.950bizitegi-eraikin
3.432etxegune

Eraikin mota

1.313
353
185
Etxe bakartua (1.313)Etxe atxikia (bikoitza) (100)Ilarako etxea (353)Bestelako eraikin mota (185)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.370
252
205
Etxebizitza bakarra (1.370)2 etxebizitza (252)3-6 etxebizitza (205)7-12 etxebizitza (113)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

1.509
1.064
420
302
Pertsona bakarra (1.509)2 pertsona (1.064)3 pertsona (420)4 pertsona (302)5 pertsona (74)6 pertsona (61)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]