Edukira joan

Genthin

Genthin
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia-Anhalt
Rural district of Saxony-AnhaltJerichower Land
Posta kodea39307 eta 3280
Udalerri kodea15086040
Geografia
Koordenatuak52°24′24″N 12°09′33″E / 52.4067°N 12.1592°E / 52.4067; 12.1592
Mapa
Azalera230,73 km²
Altitudea49 m
Demografia
Biztanleria13.392 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.848 (%51,1) (%48,9) 6.544 alt_right
Dentsitatea58 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03933, 039342, 039346
Hiri senidetuakDatteln eta Radlin
MatrikulaJL, BRG eta GNT
stadt-genthin.de eta genthin.de

Genthin Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia-Anhalt estatuan. Azken zentsuaren arabera 13.392 biztanle zituen, 230,7 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 13.624 biztanle zituen: 6.661 gizonezko (% 48,9) eta 6.967 emakumezko (% 51,1); 100 emakumeko 95,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 13,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 31,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,6 ezkongabeak ziren eta % 44,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea13.20013.40013.60013.80014.00014.20014.40014.60014.8002014201620182020202220242026GenthinBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.660 gizon, 6.970 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.31
 
75+
 
18.22
15.18
 
65-74
 
17.00
28.12
 
50-64
 
24.48
11.64
 
40-49
 
10.36
11.19
 
30-39
 
10.52
3.29
 
25-29
 
2.50
5.62
 
18-24
 
3.93
2.45
 
15-17
 
2.21
6.83
 
6-14
 
6.92
2.64
 
3-5
 
2.07
1.74
 
0-2
 
1.81
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 90,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

12.271
1.314
Migrazio-jatorririk gabe (12.271)Migrazio-jatorri osoa (1.314)Migrazio-jatorri partziala (40)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.018 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.785, % 47,2) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 87,38 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,08 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 9,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 48,3 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.018etxebizitza
87,38 m²batez besteko azalera
5,08 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.441
3.785
754
Jabetzan (3.441)Alokairuan (3.785)Aisialdikoa (35)Hutsik (754)
% 9,4hutsik dauden tasa
% 48,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.795). Etxebizitza gehienak 1919-1949 artean eraiki ziren (1.946); eraikin guztien % 91,1 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.294 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra94
2 gela451
3 gela1.889
4 gela2.795
5 gela1.438
6 gela708
7 gela edo gehiago641

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.726
1919-19491.946
1950-1959405
1960-1969849
1970-1979947
1980-1989374
1990-19991.057
2000-2009403
2010-2015156
2016 eta geroago153

Berogailu mota

1.839
5.294
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.839)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (333)Bloke-berogailua (Blockheizung) (70)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.294)Labe indibiduala (430)Berogailurik gabe (48)

Guztira 4.285 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.905, % 67,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.184).[3] Guztira 7.015 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.089, % 44,0).[4]

4.285bizitegi-eraikin
7.015etxegune

Eraikin mota

2.905
592
635
Etxe bakartua (2.905)Etxe atxikia (bikoitza) (592)Ilarako etxea (635)Bestelako eraikin mota (155)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.184
418
449
Etxebizitza bakarra (3.184)2 etxebizitza (418)3-6 etxebizitza (449)7-12 etxebizitza (218)13 etxebizitza edo gehiago (16)

Etxegunearen tamaina

3.089
2.497
819
Pertsona bakarra (3.089)2 pertsona (2.497)3 pertsona (819)4 pertsona (400)5 pertsona (120)6 pertsona (90)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]