Edukira joan

Giberville

Giberville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Calvados
Izen ofizialaGiberville
Posta kodea14730
Geografia
Koordenatuak49°10′54″N 0°16′56″W / 49.1817°N 0.2822°W / 49.1817; -0.2822
Mapa
Azalera5 km²
Altitudea6 m, 36 m eta 20 m
MugakideakCagny, Colombelles, Cuverville, Démouville eta Mondeville
Demografia
Biztanleria5.077 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.553 (%51,6) (%48,4) 2.397 alt_right
Dentsitatea1.015 bizt/km²
giberville.fr

Giberville Frantziako udalerria da, Calvados departamenduan dagoena, Normandia Beherea eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.077 biztanle zituen 5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cagny, Colombelles, Cuverville, Démouville eta Mondeville.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
GibervilleGiberville
Població amb 3153 habitants (2000)Démouville (1,4 km)
Població amb 2031 habitants (2000)Cuverville (1,8 km)
Població amb 5771 habitants (2000)Colombelles (2,5 km)
Població amb 10124 habitants (2000)Mondeville (2,9 km)
Població amb 955 habitants (2000)Grentheville (3,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Normandia (Cotentin, Orne)eko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio nahiko handiak (850 mm/urte); uda freskoa (15,5 °C), haizetsua)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,9 °C-koa da. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 643 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Sallenelles udalerrian dago, 9,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da, 12,2 °C-ko anplitude termikoarekin eta prezipitazio-metaketa 735,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -11,2 °C-koa da, 2012ko otsailaren 11an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.397 gizon, 2.553 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.35
0.38
 
90-94
 
1.29
0.79
 
85-89
 
3.49
2.96
 
80-84
 
3.25
3.55
 
75-79
 
5.01
4.55
 
70-74
 
5.56
5.51
 
65-69
 
5.56
4.34
 
60-64
 
6.31
7.13
 
55-59
 
6.50
7.38
 
50-54
 
8.38
6.97
 
45-49
 
6.74
6.38
 
40-44
 
6.74
4.59
 
35-39
 
4.90
5.80
 
30-34
 
5.05
5.97
 
25-29
 
4.66
5.01
 
20-24
 
5.05
7.80
 
15-19
 
7.21
8.84
 
10-14
 
6.58
6.42
 
5-9
 
3.41
5.63
 
0-4
 
3.96
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Giberville udalerrian 5.036 biztanle zeuden eta 2.221 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 32,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

5.036biztanle
2.221elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
1.475familia
Udalerria
% 25
% 28
% 13
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.475 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (618). Guraso bakarreko 293 familietatik 234etan ama zen guraso bakarra. 706 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 337k seme-alaba bakarra zuten etxean, 289k bi, eta 143k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 564 bikoteetatik 74tan (% 13,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

618
564
293
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean706
Seme-alaba bat337
Bi seme-alaba289
Hiru seme-alaba98
Lau edo gehiago45

15 urte edo gehiago zituzten 4.140 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 54,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,4).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 11
40-54% 13
55-64% 21
65-79% 26
80 +% 55
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 70
40-54% 68
55-64% 68
65-79% 70
80 +% 40

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,1 izatezko bikotean eta % 6,8 PACS bidez lotuta). % 26,8 ezkongabeak ziren, % 7,4 alargunak eta % 6,6 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 39,3
Ezkongabea% 26,8
Izatezko bikotean% 13,1
Alarguna% 7,4
PACS bidez lotuta% 6,8
Dibortziatuta% 6,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 34,5), enplegatuak (% 20,2), eskulangileak (% 16,7), erdi-mailako lanbideak (% 14,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 34,5) Calvados departamenduko batez bestekoaren (% 33,4) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 14
% 20
% 17
% 35
Calvados
% 10
% 15
% 16
% 15
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.332 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.223 egoitza nagusi ziren, 18 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 92 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.957), eta apartamentuak gutxi ziren (369). Egoitza nagusietatik 1.206 beren jabearen bizilekuak ziren, 989 alokairuan zeuden, 793 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 27 doan lagata.[10]

2.332etxebizitza
2.223egoitza nagusi
1.957etxe
369apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.223
Egoitza nagusia (2.223)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (18)Hutsik (92)

Etxe mota

1.957
369
Etxea (1.957)Apartamentua (369)

Jabetza egoera

1.206
989
793
Jabeak (1.206)Alokairuan (989)HLM (793)Doan lagata (27)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (789).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik44
1919-194595
1946-1970550
1971-1990789
1991-2005271
2006-2020308

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (828). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.269 etxebizitzatan). 1.707 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.075 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 863tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela61
2 gela133
3 gela482
4 gela718
5 gela edo gehiago828

Berogailu mota

1.269
573
227
Gas sarea (1.269)Fuel-olioa (148)Elektrizitatea (573)Gas botila (6)Bestelakoak (227)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.707aparkalekua
1.075ibilgailu 1
863ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.119 biztanleetatik 2.417 aktibo ziren (% 77,5), horietako 2.156 lanean (% 69,1) eta 261 langabezian (aktiboen % 10,8).

3.11915-64 urteko biztanle
% 77,5aktibo
% 69,1lanean
% 10,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,5
25-54 urte% 92,9
55-64 urte% 60,1
Gizonak% 79,9
Emakumeak% 75,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,4
BEPC, brebeta% 17,0
CAP-BEP% 12,0
Batxilergoa% 11,9
Goi-mailako +2% 3,8
Goi-mailako +3/4% 5,9
Goi-mailako +5% 4,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

702 ez-aktibotik 284 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,5), 196 erretiraturik zeuden (% 27,9) eta 223 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,8).

Ez-aktiboak

% 40
% 28
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 24
% 35
% 24
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.330 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.156 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.330enplegu udalerrian
% 91,1soldatapeko
% 8,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.220 eurokoa zen, eta biztanleen % 13 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.220 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.600 €
% 13,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 13,5

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 198 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 2 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 12 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 30 eraikuntza enpresak ziren, 59 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 7 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 6 finantziazio enpresak ziren, 8 higiezinen enpresak ziren, 30 zerbitzu enpresak ziren, 16 administrazio publikoko enpresak ziren eta 9 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 47 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 funeraria, 8 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 3 autoeskolak, 5 igeltseroak, 3 margolariak, 1 zurgina, 8 iturginak, 5 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 2 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 3 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia eta 2 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 7 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 okindegi zen, 2 harategiak, 1 liburu denda zen, 1 kirol-denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Giberville udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen. Giberville udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 511 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2004ko urtarrilaren 1an eta 2022ko abenduaren 31an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Sallenelles », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]