Edukira joan

Hainburg (Alemania)

Hainburg
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseLandkreis Offenbach
Posta kodea63512
Udalerri kodea06438004
Geografia
Koordenatuak50°04′36″N 8°57′11″E / 50.076667°N 8.952986°E / 50.076667; 8.952986
Mapa
Azalera15,94 km²
Altitudea90 m
Demografia
Biztanleria14.516 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.369 (%50,8) (%49,2) 7.147 alt_right
Dentsitatea911 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1977
Telefono aurrizkia06182
MatrikulaOF
hainburg.de

Hainburg Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan dago, Offenbach barrutian. Azken zentsuaren arabera 14.516 biztanle zituen 15,9 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 14.326 biztanle zituen: 6.986 gizonezko (% 48,8) eta 7.338 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,2 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 15,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,9 ezkongabeak ziren eta % 48,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea14.25014.30014.35014.40014.45014.50014.550201620182020202220242026HainburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.979 gizon, 7.333 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.46
 
75+
 
12.67
11.66
 
65-74
 
13.62
23.84
 
50-64
 
24.18
12.81
 
40-49
 
11.73
12.17
 
30-39
 
11.66
5.23
 
25-29
 
4.45
6.83
 
18-24
 
6.52
2.97
 
15-17
 
2.28
8.60
 
6-14
 
7.91
2.74
 
3-5
 
2.58
2.69
 
0-2
 
2.41
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.714
3.307
Migrazio-jatorririk gabe (10.714)Migrazio-jatorri osoa (3.307)Migrazio-jatorri partziala (310)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.000 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.599, % 51,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 101,71 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,04 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 53,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.000etxebizitza
101,71 m²batez besteko azalera
7,04 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.599
3.128
Jabetzan (3.599)Alokairuan (3.128)Aisialdikoa (29)Hutsik (241)
% 3,3hutsik dauden tasa
% 53,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.027). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.611); eraikin guztien % 90,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.327 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra114
2 gela557
3 gela1.401
4 gela2.027
5 gela1.419
6 gela746
7 gela edo gehiago737

Eraikuntza garaia

1919 aurretik525
1919-1949465
1950-1959730
1960-19691.099
1970-19791.611
1980-1989774
1990-19991.104
2000-2009284
2010-2015194
2016 eta geroago209

Berogailu mota

6.327
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (166)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (281)Bloke-berogailua (Blockheizung) (57)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.327)Labe indibiduala (146)Berogailurik gabe (21)

Guztira 3.735 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.422, % 64,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.368).[3] Guztira 6.592 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.396, % 36,3).[4]

3.735bizitegi-eraikin
6.592etxegune

Eraikin mota

2.422
317
890
Etxe bakartua (2.422)Etxe atxikia (bikoitza) (317)Ilarako etxea (890)Bestelako eraikin mota (108)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.368
710
537
Etxebizitza bakarra (2.368)2 etxebizitza (710)3-6 etxebizitza (537)7-12 etxebizitza (105)13 etxebizitza edo gehiago (14)

Etxegunearen tamaina

2.396
2.255
976
686
Pertsona bakarra (2.396)2 pertsona (2.255)3 pertsona (976)4 pertsona (686)5 pertsona (196)6 pertsona (90)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]