Edukira joan

Jerichow

Jerichow
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia-Anhalt
Rural district of Saxony-AnhaltJerichower Land
Posta kodea39307 eta 39319
Udalerri kodea15086080
Geografia
Koordenatuak52°29′58″N 12°01′41″E / 52.499498°N 12.02803°E / 52.499498; 12.02803
Mapa
Azalera269,93 km²
Altitudea34 m
MugakideakWusterwitz, Bensdorf eta Rosenau
Demografia
Biztanleria6.501 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.256 (%50,1) (%49,9) 3.245 alt_right
Dentsitatea24 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03933, 039341, 039343, 039347, 039348
MatrikulaJL
stadt-jerichow.de

Jerichow Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia-Anhalt estatuan. Azken zentsuaren arabera 6.501 biztanle zituen, 269,9 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 6.677 biztanle zituen: 3.353 gizonezko (% 50,2) eta 3.322 emakumezko (% 49,8); 100 emakumeko 100,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,5 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 1,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,3 ezkongabeak ziren eta % 46,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea650066006700680069007000201620182020202220242026JerichowBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.352 gizon, 3.312 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.68
 
75+
 
14.43
14.32
 
65-74
 
15.76
31.86
 
50-64
 
28.38
11.04
 
40-49
 
10.72
11.66
 
30-39
 
10.84
2.66
 
25-29
 
2.57
4.27
 
18-24
 
3.89
2.86
 
15-17
 
2.36
7.49
 
6-14
 
6.97
2.89
 
3-5
 
2.26
2.27
 
0-2
 
1.81
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 95,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 3,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 93,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 5,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.404
Migrazio-jatorririk gabe (6.404)Migrazio-jatorri osoa (239)Migrazio-jatorri partziala (37)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.591 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.402, % 66,9) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 101,46 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,65 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 8,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 74,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

3.591etxebizitza
101,46 m²batez besteko azalera
4,65 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.402
850
Jabetzan (2.402)Alokairuan (850)Aisialdikoa (57)Hutsik (283)
% 8,1hutsik dauden tasa
% 74,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.078). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.104); eraikin guztien % 91,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (2.705 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra22
2 gela133
3 gela615
4 gela1.078
5 gela877
6 gela437
7 gela edo gehiago423

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.104
1919-1949764
1950-1959201
1960-1969315
1970-1979148
1980-1989314
1990-1999446
2000-2009157
2010-201557
2016 eta geroago88

Berogailu mota

2.705
496
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (182)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (88)Bloke-berogailua (Blockheizung) (21)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (2.705)Labe indibiduala (496)Berogailurik gabe (90)

Guztira 2.765 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.060, % 74,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.396).[3] Guztira 3.176 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.234, % 38,9).[4]

2.765bizitegi-eraikin
3.176etxegune

Eraikin mota

2.060
338
302
Etxe bakartua (2.060)Etxe atxikia (bikoitza) (338)Ilarako etxea (302)Bestelako eraikin mota (70)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.396
Etxebizitza bakarra (2.396)2 etxebizitza (205)3-6 etxebizitza (141)7-12 etxebizitza (20)

Etxegunearen tamaina

1.122
1.234
448
263
Pertsona bakarra (1.122)2 pertsona (1.234)3 pertsona (448)4 pertsona (263)5 pertsona (74)6 pertsona (37)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]