Edukira joan

Léguevin

Léguevin
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Garona Garaia
Izen ofizialaLéguevin
Posta kodea31490
Geografia
Koordenatuak43°35′56″N 1°13′59″E / 43.5989°N 1.2331°E / 43.5989; 1.2331
Mapa
Azalera24,45 km²
Altitudea165 m, 164 m, 237 m eta 195 m
MugakideakBrax, Fontenilles, Lasserre-Pradère, Mérenvielle, Pibrac, Plaisance-du-Touch, La Salvetat-Saint-Gilles eta Pujaudran
Demografia
Biztanleria9.945 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.055 (%52,1) (%47,9) 4.653 alt_right
Dentsitatea407 bizt/km²
ville-leguevin.fr

Léguevin (frantsesez eta ofizialki: Léguevin) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Garona Garaia departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 9.945 biztanle zituen 24,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brax, Fontenilles, Lasserre-Pradère, Mérenvielle, Pibrac, Plaisance-du-Touch, La Salvetat-Saint-Gilles eta Pujaudran.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LéguevinLéguevin
Població amb 2393 habitants (2000)Brax (2,0 km)
Població amb 7755 habitants (2000)Pibrac (4,7 km)
Població amb 3580 habitants (2000)Fontenilles (6,1 km)
Població amb 865 habitants (2000)Lasserre (6,8 km)
Població amb 1244 habitants (2000)Pujaudran (6,9 km)
Població amb 465 habitants (2000)Mérenvielle (7,0 km)
Població amb 10891 habitants (2000)Fonsorbes (7,1 km)
Població amb 25709 habitants (2000)Tournefeuille (7,1 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,1 °C-koa da, 15,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 704 mm-koa da, urtarrilean 8,9 euri-egun eta uztailean 5,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Cugnaux udalerrian dago, 13 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 635,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 44 °C-koa da, 1923ko abuztuaren 8an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.653 gizon, 5.055 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.28
0.52
 
90-94
 
0.67
0.71
 
85-89
 
1.60
1.01
 
80-84
 
1.80
3.46
 
75-79
 
2.73
2.34
 
70-74
 
3.28
4.38
 
65-69
 
3.56
6.04
 
60-64
 
5.84
7.37
 
55-59
 
8.37
7.37
 
50-54
 
6.88
6.17
 
45-49
 
6.13
11.50
 
40-44
 
8.80
8.51
 
35-39
 
8.13
5.22
 
30-34
 
6.23
4.71
 
25-29
 
4.06
4.10
 
20-24
 
3.20
5.59
 
15-19
 
5.28
8.04
 
10-14
 
8.82
7.09
 
5-9
 
7.60
5.87
 
0-4
 
6.73
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Léguevin udalerrian 9.856 biztanle zeuden eta 4.409 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,24 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 34,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

9.856biztanle
4.409elkarbizitza-unitate
2,24lagun elkarbizitza-unitateko
2.860familia
Udalerria
% 29
% 24
% 12
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.860 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.288). Guraso bakarreko 508 familietatik 386etan ama zen guraso bakarra. 1.186 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 757k seme-alaba bakarra zuten etxean, 705k bi, eta 211k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.288 bikoteetatik 142tan (% 11,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.064
1.288
508
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.186
Seme-alaba bat757
Bi seme-alaba705
Hiru seme-alaba167
Lau edo gehiago44

15 urte edo gehiago zituzten 7.898 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 40,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 72,9). 80 urte edo gehiagoko 342 biztanleetatik 289 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 53 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 21
40-54% 15
55-64% 21
65-79% 28
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 65
40-54% 73
55-64% 73
65-79% 66
80 +% 39

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,6 izatezko bikotean eta % 9,4 PACS bidez lotuta). % 27,1 ezkongabeak ziren, % 4,5 alargunak eta % 7,3 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 42,2
Ezkongabea% 27,1
Izatezko bikotean% 9,6
PACS bidez lotuta% 9,4
Dibortziatuta% 7,3
Alarguna% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 24,9), erdi-mailako lanbideak (% 20,5), erretiratuak (% 20,0), enplegatuak (% 17,1). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 24,9) Garona Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 20,2) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 25
% 20
% 17
% 12
% 20
Garona Garaia
% 20
% 18
% 15
% 10
% 23
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.698 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.402 egoitza nagusi ziren, 64 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 232 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.100), eta apartamentuak gutxi ziren (1.590). Egoitza nagusietatik 2.764 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.577 alokairuan zeuden, 566 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 60 doan lagata.[10]

4.698etxebizitza
4.402egoitza nagusi
3.100etxe
1.590apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.402
Egoitza nagusia (4.402)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (64)Hutsik (232)

Etxe mota

3.100
1.590
Etxea (3.100)Apartamentua (1.590)

Jabetza egoera

2.764
1.577
566
Jabeak (2.764)Alokairuan (1.577)HLM (566)Doan lagata (60)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.557).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik94
1919-194537
1946-1970277
1971-1990990
1991-20051.230
2006-20201.557

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.812). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (2.367 etxebizitzatan). 3.858 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.026 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.197tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela51
2 gela548
3 gela911
4 gela1.080
5 gela edo gehiago1.812

Berogailu mota

1.628
2.367
Gas sarea (1.628)Fuel-olioa (66)Elektrizitatea (2.367)Gas botila (28)Bestelakoak (312)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.858aparkalekua
2.026ibilgailu 1
2.197ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 6.508 biztanleetatik 5.353 aktibo ziren (% 82,3), horietako 4.950 lanean (% 76,1) eta 403 langabezian (aktiboen % 7,5).

6.50815-64 urteko biztanle
% 82,3aktibo
% 76,1lanean
% 7,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,4
25-54 urte% 94,9
55-64 urte% 71,5
Gizonak% 84,8
Emakumeak% 79,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 24,6
BEPC, brebeta% 9,8
CAP-BEP% 10,3
Batxilergoa% 10,3
Goi-mailako +2% 5,1
Goi-mailako +3/4% 4,9
Goi-mailako +5% 3,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.155 ez-aktibotik 508 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,0), 312 erretiraturik zeuden (% 27,0) eta 335 bestelako ez-aktibo ziren (% 29,0).

Ez-aktiboak

% 44
% 27
% 29
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 32
% 28
% 22
% 14
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.476 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.950 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.476enplegu udalerrian
% 77,8soldatapeko
% 22,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.460 eurokoa zen, eta biztanleen % 9 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

29.460 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.040 €
% 9,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 15,9

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 5.251 ziren, horien artean 4.096 aktiboak ziren eta 1.155 inaktiboak ziren. 4.096 pertsona aktiboetatik 3.844 lanean zeuden (2.075 gizon eta 1.769 emakume) eta 251 langabezian zeuden (95 gizon eta 156 emakume). 1.155 pertsona inaktiboetatik 294 erretiraturik zeuden, 561 ikasten zeuden eta 300 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[11]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Léguevin udalerrian 3.037 unitate fiskal zeuden, 8.060,5 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 21.937 euro zen.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 285 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 7 janari enpresak ziren, 9 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 56 eraikuntza enpresak ziren, 50 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 4 garraio enpresak ziren, 10 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 7 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 11 finantziazio enpresak ziren, 20 higiezinen enpresak ziren, 41 zerbitzu enpresak ziren, 36 administrazio publikoko enpresak ziren eta 31 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[13]

2009an zeuden norbanakoentzako 84 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 1 funeraria, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 10 igeltseroak, 16 margolariak, 3 zurginak, 5 iturginak, 5 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 11 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 8 jatetxeak, 7 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 3 apaindegiak.[14]

2009an zeuden 20 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 4 okindegiak, 3 harategiak, 2 liburu dendak, 2 etxerako tresna dendak, 1 zapata-denda zen, 2 drogeria eta 2 lore-dendak ziren.[15]

2000. urtean Léguevin udalerrian 19 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.066 hektarea erabiltzen.[16]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 eta 2 botika zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Léguevin udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 626 ikasle zeuden eta lizeo teknologikoetan 38.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1922ko ekainaren 19an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Toulouse-Francazal », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  12. ↑ Revenus fiscaux des ménages en 2008
  13. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  14. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  15. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  16. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]