Edukira joan

La Courneuve

La Courneuve
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaSena
AlkateaGilles Poux (en) Itzuli
Izen ofizialaLa Courneuve
Posta kodea93120
Geografia
Koordenatuak48°55′53″N 2°23′45″E / 48.9314°N 2.3958°E / 48.9314; 2.3958
Mapa
Azalera7,52 km²
Altitudea40 m, 29 m, 60 m eta 38 m
MugakideakPantin, Bobigny, Drancy, Le Bourget, Dugny, Stains, Aubervilliers eta Saint-Denis
Demografia
Biztanleria47.167 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 21.042 (%44,6) (%46,7) 22.012 alt_right
Dentsitatea6.272 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakYako (en) Itzuli, Vitulazio, Prešov eta Ocotal
lacourneuve.fr

La Courneuve Frantziako udalerria da, Sena Saint-Denis departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 47.167 biztanle zituen 7,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Pantin, Bobigny, Drancy, Le Bourget, Dugny, Stains, Aubervilliers eta Saint-Denis.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
La CourneuveLa Courneuve
Població amb 73699 habitants (2000)Aubervilliers (1,6 km)
Població amb 100800 habitants (2000)Saint-Denis (1,8 km)
Població amb 34663 habitants (2000)Stains (3,0 km)
Població amb 12961 habitants (2000)Le Bourget (3,3 km)
Població amb 10439 habitants (2000)Dugny (3,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,3 °C-koa da, 15,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 649 mm-koa da, urtarrilean 10,4 euri-egun eta uztailean 7,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bonneuil-en-France udalerrian dago, 4,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 616,3 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,1 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,2 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 24.694 gizon, 22.391 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
95+
 
0.10
0.16
 
90-94
 
0.38
0.41
 
85-89
 
0.84
1.02
 
80-84
 
1.05
1.44
 
75-79
 
1.84
2.62
 
70-74
 
2.80
3.32
 
65-69
 
3.59
4.40
 
60-64
 
5.07
5.44
 
55-59
 
5.48
6.07
 
50-54
 
6.55
7.30
 
45-49
 
7.09
7.21
 
40-44
 
6.59
8.09
 
35-39
 
7.25
8.27
 
30-34
 
7.91
8.46
 
25-29
 
6.85
7.86
 
20-24
 
7.29
6.57
 
15-19
 
7.29
7.20
 
10-14
 
7.25
7.30
 
5-9
 
7.83
6.82
 
0-4
 
6.95
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, La Courneuve udalerrian 46.469 biztanle zeuden eta 16.128 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,88 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 36,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[7]

46.469biztanle
16.128elkarbizitza-unitate
2,88lagun elkarbizitza-unitateko
11.428familia
Udalerria
% 37
% 15
% 16
% 27
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 11.428 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (6.024). Guraso bakarreko 2.824 familietatik 2.226etan ama zen guraso bakarra. 4.233 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.435k seme-alaba bakarra zuten etxean, 2.282k bi, eta 2.477k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 6.024 bikoteetatik 575tan (% 9,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

2.580
6.024
2.824
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean4.233
Seme-alaba bat2.435
Bi seme-alaba2.282
Hiru seme-alaba1.575
Lau edo gehiago902

15 urte edo gehiago zituzten 36.910 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 37,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 66,0). 80 urte edo gehiagoko 905 biztanleetatik 833 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 72 kolektibitateren batean.[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 10
40-54% 11
55-64% 15
65-79% 24
80 +% 37
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 46
40-54% 64
55-64% 66
65-79% 60
80 +% 40

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 44,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 6,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 5,7 izatezko bikotean eta % 1,1 PACS bidez lotuta). % 40,8 ezkongabeak ziren, % 3,8 alargunak eta % 4,3 dibortziatuak.[7]

Ezkonduta% 44,2
Ezkongabea% 40,8
Izatezko bikotean% 5,7
Dibortziatuta% 4,3
Alarguna% 3,8
PACS bidez lotuta% 1,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: eskulangileak (% 29,4), enplegatuak (% 25,8), erretiratuak (% 15,1), erdi-mailako lanbideak (% 11,1). Talde nagusia (eskulangileak, % 29,4) Sena Saint-Denis departamenduko batez bestekoaren (% 16,8) gainetik dago. 11 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[7]

Udalerria
% 11
% 26
% 29
% 15
Sena Saint-Denis
% 15
% 16
% 21
% 17
% 18
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 17.160 etxebizitza zeuden. Horietatik 16.208 egoitza nagusi ziren, 106 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 845 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (14.753), etxeak baino gehiago (2.130). Egoitza nagusietatik 4.196 beren jabearen bizilekuak ziren, 11.677 alokairuan zeuden, 6.225 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 335 doan lagata.[8]

17.160etxebizitza
16.208egoitza nagusi
2.130etxe
14.753apartamentu

Etxebizitza multzoa

16.208
Egoitza nagusia (16.208)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (106)Hutsik (845)

Etxe mota

2.130
14.753
Etxea (2.130)Apartamentua (14.753)

Jabetza egoera

4.196
11.677
6.225
Jabeak (4.196)Alokairuan (11.677)HLM (6.225)Doan lagata (335)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (5.390).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik318
1919-19451.750
1946-19705.390
1971-19903.647
1991-20051.548
2006-20203.425

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (5.719). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (8.618 etxebizitzatan). 6.665 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 6.673 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.404tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela1.965
2 gela3.657
3 gela5.719
4 gela3.156
5 gela edo gehiago1.712

Berogailu mota

8.618
6.262
Gas sarea (8.618)Fuel-olioa (295)Elektrizitatea (6.262)Gas botila (81)Bestelakoak (951)

Aparkalekua eta ibilgailuak

6.665aparkalekua
6.673ibilgailu 1
1.404ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 32.327 biztanleetatik 22.622 aktibo ziren (% 70,0), horietako 17.617 lanean (% 54,5) eta 5.005 langabezian (aktiboen % 22,1).

32.32715-64 urteko biztanle
% 70,0aktibo
% 54,5lanean
% 22,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,5
25-54 urte% 81,3
55-64 urte% 64,9
Gizonak% 78,1
Emakumeak% 60,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,5
BEPC, brebeta% 26,4
CAP-BEP% 22,9
Batxilergoa% 23,8
Goi-mailako +2% 21,0
Goi-mailako +3/4% 18,6
Goi-mailako +5% 13,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 22,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

9.705 ez-aktibotik 3.896 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,1), 723 erretiraturik zeuden (% 7,4) eta 5.085 bestelako ez-aktibo ziren (% 52,4).

Ez-aktiboak

% 40
% 52
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 8
% 18
% 35
% 34
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 14.025 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 17.617 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

14.025enplegu udalerrian
% 89,8soldatapeko
% 10,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 16.820 eurokoa zen, eta biztanleen % 43 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

16.820 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 21.250 €
% 43,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 29,5

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 1.819 komertzioetatik, 20 erauzte enpresak ziren, 27 janari enpresak ziren, 13 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 109 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 276 eraikuntza enpresak ziren, 642 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 125 garraio enpresak ziren, 135 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 46 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 49 finantziazio enpresak ziren, 64 higiezinen enpresak ziren, 153 zerbitzu enpresak ziren, 99 administrazio publikoko enpresak ziren eta 60 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 462 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 2 lan bilaketa bulegoak, 4 posta bulegoak, 5 banku bulegoak, 4 funerariak, 46 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 3 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 5 autoeskolak, 37 igeltseroak, 50 margolariak, 24 zurginak, 27 iturginak, 28 argiketariak, 78 eraikuntza enpresak, 17 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 2 aldi baterako lan enpresak, 111 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak, 9 tintoreriak eta 1 apaindegia.[10]

2009an zeuden 145 establezimendu komertzialetatik, 5 supermerkatuak, 40 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 24 okindegiak, 18 harategiak, 1 arraindegi zen, 4 liburu dendak, 26 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 3 zapata-dendak, 6 elektrotresna dendak, 3 altzari dendak, 2 kirol-dendak, 1 lur eta paretak apaintzeko denda zen, 2 lurrin-dendak, 3 bitxi-dendak eta 6 lore-dendak ziren.[11]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an psikiatriko 1 , 3 osasun-zentro, 12 botika eta 4 anbulantzia zegoen.

2009an 11 haur-eskola eta 10 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. La Courneuve udalerrian 3 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 1hezkuntza orokorreko lizeoa eta 2 lizeo teknologiko.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.702 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 884 eta lizeo teknologikoetan 744.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1920ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Le Bourget », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]