Edukira joan

Lagny-sur-Marne

Lagny-sur-Marne
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
Departamendua Sena eta Marne
AlkateaJean-Paul Michel (en) Itzuli
Izen ofizialaLagny-sur-Marne
Lagny
Posta kodea77400
Geografia
Koordenatuak48°52′41″N 2°42′24″E / 48.8781°N 2.7067°E / 48.8781; 2.7067
Mapa
Azalera5,72 km²
Altitudea44 m, 37 m, 112 m eta 72 m
MugakideakConches-sur-Gondoire, Pomponne, Saint-Thibault-des-Vignes, Thorigny-sur-Marne, Chanteloup-en-Brie, Dampmart, Gouvernes eta Montévrain
Demografia
Biztanleria21.461 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 11.153 (%52) (%48) 10.282 alt_right
Dentsitatea3.752 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakHaslach im Kinzigtal, Sainte-Agathe-des-Monts, Alnwick eta Mira
lagny-sur-marne.fr

Lagny-sur-Marne Frantziako udalerria da, Sena eta Marne departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 21.461 biztanle zituen 5,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Conches-sur-Gondoire, Pomponne, Saint-Thibault-des-Vignes, Thorigny-sur-Marne, Chanteloup-en-Brie, Dampmart, Gouvernes eta Montévrain.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Lagny-sur-MarneLagny-sur-Marne
Població amb 3336 habitants (2000)Pomponne (1,0 km)
Població amb 1083 habitants (2000)Gouvernes (2,0 km)
Població amb 437 habitants (2000)Carnetin (2,5 km)
Població amb 3092 habitants (2000)Dampmart (2,6 km)
Població amb 1289 habitants (2000)Guermantes (2,6 km)
Població amb 5509 habitants (2000)Montévrain (3,2 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,6 °C-koa da, 15 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 705 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Torcy_(Sena_eta_Marne) udalerrian dago, 4,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 716,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,1 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12,6 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.00021.00024.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 10.282 gizon, 11.153 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.30
0.55
 
90-94
 
0.81
0.94
 
85-89
 
2.14
2.19
 
80-84
 
2.80
2.71
 
75-79
 
4.17
4.73
 
70-74
 
5.27
4.00
 
65-69
 
4.80
5.57
 
60-64
 
5.61
5.19
 
55-59
 
6.61
6.87
 
50-54
 
7.15
6.71
 
45-49
 
6.37
7.06
 
40-44
 
6.40
7.09
 
35-39
 
6.84
7.09
 
30-34
 
6.77
6.46
 
25-29
 
6.76
6.43
 
20-24
 
5.72
6.72
 
15-19
 
5.22
5.97
 
10-14
 
5.67
7.52
 
5-9
 
5.59
6.20
 
0-4
 
5.01
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Lagny-sur-Marne udalerrian 21.285 biztanle zeuden eta 10.014 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,13 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 41,1), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

21.285biztanle
10.014elkarbizitza-unitate
2,13lagun elkarbizitza-unitateko
5.818familia
Udalerria
% 24
% 20
% 13
% 41
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 5.818 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (2.460). Guraso bakarreko 1.341 familietatik 1.097etan ama zen guraso bakarra. 2.473 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 1.615k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.233k bi, eta 497k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 2.460 bikoteetatik 236tan (% 9,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

2.017
2.460
1.341
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.473
Seme-alaba bat1.615
Bi seme-alaba1.233
Hiru seme-alaba382
Lau edo gehiago115

15 urte edo gehiago zituzten 17.672 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 56,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 66,5).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 10
25-39% 23
40-54% 17
55-64% 24
65-79% 31
80 +% 57
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 58
40-54% 65
55-64% 66
65-79% 63
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 38,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,0 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,9 izatezko bikotean eta % 5,1 PACS bidez lotuta). % 32,4 ezkongabeak ziren, % 6,0 alargunak eta % 7,2 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 38,4
Ezkongabea% 32,4
Izatezko bikotean% 10,9
Dibortziatuta% 7,2
Alarguna% 6,0
PACS bidez lotuta% 5,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 25,7), erdi-mailako lanbideak (% 19,5), goi-mailako langileak (% 18,4), enplegatuak (% 17,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 25,7) Sena eta Marne departamenduko batez bestekoaren (% 24,1) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 18
% 19
% 17
% 12
% 26
Sena eta Marne
% 15
% 20
% 19
% 14
% 24
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 11.086 etxebizitza zeuden. Horietatik 9.936 egoitza nagusi ziren, 249 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 902 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (7.230), etxeak baino gehiago (3.703). Egoitza nagusietatik 5.152 beren jabearen bizilekuak ziren, 4.623 alokairuan zeuden, 1.739 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 160 doan lagata.[10]

11.086etxebizitza
9.936egoitza nagusi
3.703etxe
7.230apartamentu

Etxebizitza multzoa

9.936
902
Egoitza nagusia (9.936)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (249)Hutsik (902)

Etxe mota

3.703
7.230
Etxea (3.703)Apartamentua (7.230)

Jabetza egoera

5.152
4.623
1.739
Jabeak (5.152)Alokairuan (4.623)HLM (1.739)Doan lagata (160)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.761).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik735
1919-1945792
1946-19702.746
1971-19902.761
1991-20051.192
2006-20201.545

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (2.610). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (5.808 etxebizitzatan). 6.496 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 5.042 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.843tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela892
2 gela1.679
3 gela2.610
4 gela2.183
5 gela edo gehiago2.572

Berogailu mota

5.808
3.475
Gas sarea (5.808)Fuel-olioa (332)Elektrizitatea (3.475)Gas botila (47)Bestelakoak (273)

Aparkalekua eta ibilgailuak

6.496aparkalekua
5.042ibilgailu 1
2.843ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 13.993 biztanleetatik 11.163 aktibo ziren (% 79,8), horietako 9.819 lanean (% 70,2) eta 1.344 langabezian (aktiboen % 12,0).

13.99315-64 urteko biztanle
% 79,8aktibo
% 70,2lanean
% 12,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,2
25-54 urte% 93,1
55-64 urte% 66,6
Gizonak% 81,7
Emakumeak% 77,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,8
BEPC, brebeta% 22,5
CAP-BEP% 14,2
Batxilergoa% 14,3
Goi-mailako +2% 7,3
Goi-mailako +3/4% 8,2
Goi-mailako +5% 6,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

2.830 ez-aktibotik 1.260 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,5), 642 erretiraturik zeuden (% 22,7) eta 927 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,8).

Ez-aktiboak

% 45
% 23
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 27
% 28
% 25
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 7.360 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 9.819 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

7.360enplegu udalerrian
% 85,2soldatapeko
% 14,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.270 eurokoa zen, eta biztanleen % 14 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.270 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.480 €
% 14,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 13,6

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 1.288 komertzioetatik, 8 erauzte enpresak ziren, 15 janari enpresak ziren, 5 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 4 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 73 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 118 eraikuntza enpresak ziren, 281 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 38 garraio enpresak ziren, 58 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 29 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 67 finantziazio enpresak ziren, 131 higiezinen enpresak ziren, 194 zerbitzu enpresak ziren, 193 administrazio publikoko enpresak ziren eta 74 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 269 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 1 lan bilaketa bulegoa, 1 posta bulegoa, 15 banku bulegoak, 5 funerariak, 20 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 2 ibilgailuen alokairu bulegoak, 6 autoeskolak, 21 igeltseroak, 17 margolariak, 15 zurginak, 17 iturginak, 12 argiketariak, 10 eraikuntza enpresak, 18 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 7 aldi baterako lan enpresak, 39 jatetxeak, 36 higiezinen agentziak, 7 tintoreriak eta 13 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 86 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 6 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 11 okindegiak, 6 harategiak, 1 arraindegi zen, 8 liburu dendak, 21 arropa dendak, 5 etxerako tresna dendak, 4 zapata-dendak, 2 elektrotresna dendak, 8 altzari dendak, 2 kirol-dendak, 3 drogeria, 2 lurrin-dendak, 2 bitxi-dendak eta 3 lore-dendak ziren.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 tratamendu laburretarako ospitale, iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 bat, tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat, 3 psikiatriko, urgentzia zentro 1 bat, amatasun-klinika 1 bat, 9 botika eta 6 anbulantzia zegoen.

2009an 8 haur-eskola eta 9 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Lagny-sur-Marne udalerrian 3 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 2 hezkuntza orokorreko lizeo.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.952 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 1.757.

Lagny-sur-Marne udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko osasun-formakuntzako zentro bat zuen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1993ko ekainaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Torcy », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]