Edukira joan

Lanzo Torinese

Lanzo Torinese
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaLanzo Torinese
Posta kodea10074
ISTAT kodea001128
HerriburuaLanzo Torinese
Geografia
Koordenatuak45°16′24″N 7°28′39″E / 45.273351°N 7.477411°E / 45.273351; 7.477411
Mapa
Azalera10,29 km²
Altitudea515 m
MugakideakCafasse, Coassolo Torinese, Germagnano, Pessinetto, Balangero eta Monastero di Lanzo
Demografia
Biztanleria4.881 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea474 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0123
Katastro kodeaE445
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaTO
comune.lanzotorinese.to.it

Lanzo Torinese Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 4.881 biztanle ditu, 10,29 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cafasse, Coassolo Torinese, Germagnano, Pessinetto, Balangero eta Monastero di Lanzo.

BiztanleriaUrtea2000250030003500400045005000550060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.484 gizon, 2.554 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.08
0.16
 
95-99
 
0.43
0.81
 
90-94
 
2.04
2.05
 
85-89
 
4.03
3.46
 
80-84
 
4.11
5.35
 
75-79
 
6.11
5.92
 
70-74
 
7.17
7.57
 
65-69
 
8.22
8.53
 
60-64
 
7.99
7.57
 
55-59
 
8.81
8.17
 
50-54
 
7.56
6.16
 
45-49
 
4.82
5.76
 
40-44
 
5.72
6.80
 
35-39
 
4.11
5.03
 
30-34
 
4.35
6.60
 
25-29
 
4.70
5.64
 
20-24
 
5.17
4.15
 
15-19
 
4.27
4.59
 
10-14
 
3.99
3.42
 
5-9
 
2.90
2.25
 
0-4
 
3.45
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.666 etxebizitza zeuden: 2.384 (% 65) okupatuta eta 1.282 (% 35) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 71,2 jabetzan zeuden, % 22,3 alokairuan eta % 6,5 beste titulu batekin.

3.666etxebizitza (2021)
2.384okupatuak
1.282hutsik (% 35)

Erabilera (2021)

2.384
1.282
Okupatuak (2.384)Hutsik edo ez-okupatuak (1.282)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

71,2
22,3
Jabetzan (71,2)Alokairuan (22,3)Beste titulu batekin (6,5)

2024an 2.449 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.063 (% 43,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

2.449etxegune (2024)
1.063pertsona bakarrekoak (% 43,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.063
2 kide725
3 kide357
4 kide239
5 kide edo gehiago65

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]