Edukira joan

Leichlingen

Leichlingen
Leichlingen
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaKolonia
Rural district of North Rhine-WestphaliaRhein-Berg District
AlkateaFrank Steffes (en) Itzuli
Izen ofizialaLeichlingen
Jatorrizko izenaLeichlingen
Posta kodea42799
Udalerri kodea05378016
Geografia
Koordenatuak51°07′N 7°01′E / 51.12°N 7.02°E / 51.12; 7.02
Mapa
Azalera37,26 km²
Altitudea55 m
MugakideakBurscheid eta Bergisch Neukirchen
Demografia
Biztanleria28.205 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 14.575 (%51,7) (%48,3) 13.630 alt_right
Dentsitatea757 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02171, 02175
Hiri senidetuakFunchal, Marly-le-Roi eta Henley-on-Thames
MatrikulaGL
leichlingen.de

Leichlingen Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Rheinisch-Bergisch barrutian. Azken zentsuaren arabera 28.205 biztanle zituen 37,3 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 27.755 biztanle zituen: 13.332 gizonezko (% 48,0) eta 14.423 emakumezko (% 52,0); 100 emakumeko 92,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 35,6 ezkongabeak ziren eta % 48,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea24.00025.00026.00027.00028.00029.0001970198019902000201020202030LeichlingenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 13.332 gizon, 14.426 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.12
 
75+
 
15.38
11.01
 
65-74
 
11.90
27.13
 
50-64
 
26.19
10.97
 
40-49
 
11.51
11.11
 
30-39
 
10.86
4.59
 
25-29
 
4.06
6.81
 
18-24
 
5.34
3.16
 
15-17
 
2.46
8.51
 
6-14
 
7.20
2.91
 
3-5
 
2.70
2.69
 
0-2
 
2.41
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 81,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

22.734
4.503
Migrazio-jatorririk gabe (22.734)Migrazio-jatorri osoa (4.503)Migrazio-jatorri partziala (519)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 13.942 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.921, % 49,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 102,04 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,08 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 51,6 jabeak okupatzen zituzten.[3]

13.942etxebizitza
102,04 m²batez besteko azalera
7,08 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.921
6.580
Jabetzan (6.921)Alokairuan (6.580)Aisialdikoa (37)Hutsik (409)
% 2,8hutsik dauden tasa
% 51,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.849). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (3.190); eraikin guztien % 84,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (11.148 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra150
2 gela1.104
3 gela2.998
4 gela3.849
5 gela2.704
6 gela1.613
7 gela edo gehiago1.528

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.218
1919-1949685
1950-19591.399
1960-19693.190
1970-19791.996
1980-19891.561
1990-19991.694
2000-20091.196
2010-2015621
2016 eta geroago382

Berogailu mota

1.271
11.148
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (958)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.271)Bloke-berogailua (Blockheizung) (88)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (11.148)Labe indibiduala (408)Berogailurik gabe (67)

Guztira 7.665 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.342, % 56,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.545).[3] Guztira 13.299 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.197, % 39,1).[4]

7.665bizitegi-eraikin
13.299etxegune

Eraikin mota

4.342
1.678
1.407
Etxe bakartua (4.342)Etxe atxikia (bikoitza) (1.678)Ilarako etxea (1.407)Bestelako eraikin mota (236)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.545
967
878
Etxebizitza bakarra (5.545)2 etxebizitza (967)3-6 etxebizitza (878)7-12 etxebizitza (248)13 etxebizitza edo gehiago (28)

Etxegunearen tamaina

5.197
4.634
1.680
1.311
Pertsona bakarra (5.197)2 pertsona (4.634)3 pertsona (1.680)4 pertsona (1.311)5 pertsona (355)6 pertsona (119)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]