Edukira joan

Mössingen

Mössingen
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeTübingen
Baden-Württembergeko baserri-barrutiTübingen District
AlkateaMichael Bulander (en) Itzuli
Posta kodea72116
Udalerri kodea08416025
Geografia
Koordenatuak48°24′23″N 9°03′27″E / 48.4064°N 9.0575°E / 48.4064; 9.0575
Mapa
Azalera50,03 km²
Altitudea477 m
MugakideakNehren, Ofterdingen, Gomaringen eta Bodelshausen
Demografia
Biztanleria21.658 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 11.109 (%51,3) (%48,7) 10.549 alt_right
Dentsitatea433 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07473
Hiri senidetuakSaint-Julien-en-Genevois
moessingen.de

Mössingen Alemaniako hiri-udalerri bat da, Baden-Württemberg estatuan. Azken zentsuaren arabera 21.658 biztanle zituen, 50 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 21.593 biztanle zituen: 10.543 gizonezko (% 48,8) eta 11.048 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,7 ezkongabeak ziren eta % 46,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea12.00014.00016.00018.00020.00022.0001970198019902000201020202030MössingenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 10.539 gizon, 11.060 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.59
 
75+
 
11.84
10.37
 
65-74
 
11.57
23.25
 
50-64
 
20.90
12.02
 
40-49
 
12.22
12.47
 
30-39
 
13.25
5.61
 
25-29
 
5.17
8.37
 
18-24
 
6.63
3.30
 
15-17
 
3.14
9.13
 
6-14
 
8.94
3.64
 
3-5
 
3.22
3.25
 
0-2
 
3.12
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

16.106
4.989
Migrazio-jatorririk gabe (16.106)Migrazio-jatorri osoa (4.989)Migrazio-jatorri partziala (500)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 9.590 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.394, % 56,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,6 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,78 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 59,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

9.590etxebizitza
104,6 m²batez besteko azalera
7,78 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.394
3.820
Jabetzan (5.394)Alokairuan (3.820)Aisialdikoa (38)Hutsik (341)
% 3,3hutsik dauden tasa
% 59,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.456). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.757); eraikin guztien % 81,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (8.408 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra223
2 gela771
3 gela1.593
4 gela2.456
5 gela1.881
6 gela1.282
7 gela edo gehiago1.385

Eraikuntza garaia

1919 aurretik630
1919-1949454
1950-1959746
1960-19691.356
1970-19791.452
1980-19891.400
1990-19991.757
2000-2009857
2010-2015436
2016 eta geroago500

Berogailu mota

8.408
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (270)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (103)Bloke-berogailua (Blockheizung) (231)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (8.408)Labe indibiduala (521)Berogailurik gabe (60)

Guztira 5.540 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.031, % 72,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.980).[3] Guztira 9.215 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.966, % 32,2).[4]

5.540bizitegi-eraikin
9.215etxegune

Eraikin mota

4.031
868
475
Etxe bakartua (4.031)Etxe atxikia (bikoitza) (868)Ilarako etxea (475)Bestelako eraikin mota (165)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.980
855
547
Etxebizitza bakarra (3.980)2 etxebizitza (855)3-6 etxebizitza (547)7-12 etxebizitza (130)13 etxebizitza edo gehiago (32)

Etxegunearen tamaina

2.966
2.887
1.452
1.238
Pertsona bakarra (2.966)2 pertsona (2.887)3 pertsona (1.452)4 pertsona (1.238)5 pertsona (454)6 pertsona (218)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]