Edukira joan

Malsch

Malsch
Malsch
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeKarlsruhe
Baden-Württembergeko baserri-barrutiKarlsruhe
Izen ofizialaMalsch
Jatorrizko izenaMalsch
Posta kodea76316
Udalerri kodea08215046
Geografia
Koordenatuak48°52′51″N 8°20′03″E / 48.8808°N 8.3342°E / 48.8808; 8.3342
Mapa
Azalera51,24 km²
Altitudea145 m
MugakideakEttlingen, Durmersheim, Bietigheim, Muggensturm, Gaggenau, Marxzell eta Bad Herrenalb
Demografia
Biztanleria14.728 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.203 (%48,9) (%51,1) 7.525 alt_right
Dentsitatea287 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07246
MatrikulaKA
malsch.de

Malsch Alemaniako udalerria da. Baden-Württemberg estatuan dago, Karlsruhe barrutian. Azken zentsuaren arabera 14.728 biztanle zituen 51,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 14.884 biztanle zituen: 7.554 gizonezko (% 50,8) eta 7.330 emakumezko (% 49,2); 100 emakumeko 103,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 14,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,9 ezkongabeak ziren eta % 48,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.00011.00012.00013.00014.00015.00019601970198019902000201020202030MalschBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.550 gizon, 7.325 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.75
 
75+
 
12.03
11.01
 
65-74
 
11.67
25.13
 
50-64
 
25.57
12.36
 
40-49
 
12.25
12.89
 
30-39
 
11.75
5.44
 
25-29
 
4.76
7.59
 
18-24
 
6.10
2.94
 
15-17
 
2.95
8.50
 
6-14
 
7.66
2.64
 
3-5
 
2.72
2.75
 
0-2
 
2.54
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 76,8ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 21,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

11.427
3.149
Migrazio-jatorririk gabe (11.427)Migrazio-jatorri osoa (3.149)Migrazio-jatorri partziala (311)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.153 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.194, % 58,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 110,92 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,02 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 62,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.153etxebizitza
110,92 m²batez besteko azalera
7,02 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.194
2.596
Jabetzan (4.194)Alokairuan (2.596)Aisialdikoa (21)Hutsik (347)
% 4,7hutsik dauden tasa
% 62,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.945). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (1.225); eraikin guztien % 83,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.130 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra87
2 gela506
3 gela1.174
4 gela1.945
5 gela1.566
6 gela924
7 gela edo gehiago952

Eraikuntza garaia

1919 aurretik459
1919-1949464
1950-1959797
1960-19691.225
1970-19791.089
1980-1989718
1990-19991.193
2000-2009659
2010-2015201
2016 eta geroago355

Berogailu mota

6.130
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (189)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (232)Bloke-berogailua (Blockheizung) (30)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.130)Labe indibiduala (539)Berogailurik gabe (36)

Guztira 4.167 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.939, % 70,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.701).[3] Guztira 6.648 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.297, % 34,6).[4]

4.167bizitegi-eraikin
6.648etxegune

Eraikin mota

2.939
746
386
Etxe bakartua (2.939)Etxe atxikia (bikoitza) (746)Ilarako etxea (386)Bestelako eraikin mota (92)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.701
859
514
Etxebizitza bakarra (2.701)2 etxebizitza (859)3-6 etxebizitza (514)7-12 etxebizitza (82)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

2.297
2.265
989
761
Pertsona bakarra (2.297)2 pertsona (2.265)3 pertsona (989)4 pertsona (761)5 pertsona (223)6 pertsona (107)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]