Edukira joan

Martellago

Martellago
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Veneto
Italiako hiri metropolitarraVeneziako Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaMartellago
Posta kodea30030
ISTAT kodea027021
HerriburuaMartellago
Geografia
Koordenatuak45°32′48″N 12°09′27″E / 45.5467°N 12.1575°E / 45.5467; 12.1575
Mapa
Azalera20,17 km²
Altitudea12 m
MugakideakMirano, Salzano, Scorzè, Spinea eta Venezia
Demografia
Biztanleria21.108 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 10.960 (%51,9) (%49,4) 10.434 alt_right
Dentsitatea1.047 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia041
Katastro kodeaE980
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaVE
comune.martellago.ve.it

Martellago Italiako udalerri bat da. Veneziako probintzian kokatuta dago, Veneto eskualdean. 21.108 biztanle ditu, 20,17 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Mirano, Salzano, Scorzè, Spinea eta Venezia.

BiztanleriaUrtea30006000900012.00015.00018.00021.00024.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 10.352 gizon, 10.832 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.01
0.12
 
95-99
 
0.23
0.73
 
90-94
 
1.53
2.25
 
85-89
 
3.35
3.97
 
80-84
 
4.61
5.54
 
75-79
 
6.28
5.83
 
70-74
 
6.04
6.52
 
65-69
 
6.92
8.46
 
60-64
 
8.70
8.75
 
55-59
 
8.47
8.66
 
50-54
 
8.59
6.49
 
45-49
 
6.38
4.88
 
40-44
 
5.14
4.66
 
35-39
 
4.55
5.33
 
30-34
 
4.46
5.11
 
25-29
 
4.53
5.62
 
20-24
 
5.11
5.69
 
15-19
 
4.95
4.93
 
10-14
 
4.29
3.71
 
5-9
 
3.39
2.71
 
0-4
 
2.46
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.805 etxebizitza zeuden: 8.848 (% 90,2) okupatuta eta 957 (% 9,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85,2 jabetzan zeuden, % 10 alokairuan eta % 4,9 beste titulu batekin.

9.805etxebizitza (2021)
8.848okupatuak
957hutsik (% 9,8)

Erabilera (2021)

8.848
957
Okupatuak (8.848)Hutsik edo ez-okupatuak (957)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85,2
10
Jabetzan (85,2)Alokairuan (10)Beste titulu batekin (4,9)

2024an 9.233 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.907 (% 31,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

9.233etxegune (2024)
2.907pertsona bakarrekoak (% 31,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.907
2 kide2.887
3 kide1.740
4 kide1.296
5 kide edo gehiago403

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]