Edukira joan

Melsungen

Melsungen
herria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeKassel gobernu-eskualde
Rural district of HesseSchwalm-Eder-Kreis
Posta kodea34212
Udalerri kodea06634014
Geografia
Koordenatuak51°08′N 9°33′E / 51.13°N 9.55°E / 51.13; 9.55
Mapa
Azalera63,09 km²
Altitudea172 m
Demografia
Biztanleria13.992 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.076 (%50,6) (%49,4) 6.916 alt_right
Dentsitatea222 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05661
Hiri senidetuakBad Liebenstein (en) Itzuli, Todi, Dreux, Bad Liebenstein (en) Itzuli eta Evesham
melsungen.de

Melsungen Alemaniako hiri-udalerri bat da, Hessen estatuan. Azken zentsuaren arabera 13.992 biztanle zituen, 63,1 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 13.734 biztanle zituen: 6.729 gizonezko (% 49,0) eta 7.003 emakumezko (% 51,0); 100 emakumeko 96,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 12,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,1 ezkongabeak ziren eta % 45,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea13.30013.40013.50013.60013.70013.80013.90014.00014.10014.20020042007201020132016201920222025MelsungenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.734 gizon, 7.018 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.50
 
75+
 
14.32
11.32
 
65-74
 
12.13
22.99
 
50-64
 
24.12
11.05
 
40-49
 
11.04
13.41
 
30-39
 
11.19
6.40
 
25-29
 
4.99
7.31
 
18-24
 
6.38
2.85
 
15-17
 
2.82
8.00
 
6-14
 
7.98
3.19
 
3-5
 
2.68
2.98
 
0-2
 
2.35
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 22,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.420
3.132
Migrazio-jatorririk gabe (10.420)Migrazio-jatorri osoa (3.132)Migrazio-jatorri partziala (183)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.089 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.501, % 49,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,88 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,9 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 52,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.089etxebizitza
104,88 m²batez besteko azalera
5,9 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.501
3.204
Jabetzan (3.501)Alokairuan (3.204)Aisialdikoa (24)Hutsik (361)
% 4,9hutsik dauden tasa
% 52,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.793). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (1.314); eraikin guztien % 88,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.173 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra80
2 gela569
3 gela1.344
4 gela1.793
5 gela1.317
6 gela773
7 gela edo gehiago1.211

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.142
1919-1949539
1950-1959816
1960-19691.314
1970-19791.104
1980-1989584
1990-1999788
2000-2009369
2010-2015244
2016 eta geroago187

Berogailu mota

6.173
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (76)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (534)Bloke-berogailua (Blockheizung) (20)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.173)Labe indibiduala (236)Berogailurik gabe (48)

Guztira 3.885 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.171, % 81,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.352).[3] Guztira 6.605 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.679, % 40,6).[4]

3.885bizitegi-eraikin
6.605etxegune

Eraikin mota

3.171
380
Etxe bakartua (3.171)Etxe atxikia (bikoitza) (380)Ilarako etxea (209)Bestelako eraikin mota (123)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.352
927
523
Etxebizitza bakarra (2.352)2 etxebizitza (927)3-6 etxebizitza (523)7-12 etxebizitza (73)13 etxebizitza edo gehiago (9)

Etxegunearen tamaina

2.679
2.112
883
608
Pertsona bakarra (2.679)2 pertsona (2.112)3 pertsona (883)4 pertsona (608)5 pertsona (230)6 pertsona (101)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]