Edukira joan

Montesarchio

Montesarchio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaBeneventoko probintzia
Izen ofizialaMontesarchio
Posta kodea82016
ISTAT kodea062043
Geografia
Koordenatuak41°04′00″N 14°38′00″E / 41.0667°N 14.6333°E / 41.0667; 14.6333
Mapa
Azalera26,51 km²
Altitudea300 m
MugakideakBonea, Cervinara, Roccabascerana, Rotondi, San Martino Valle Caudina, Apollosa, Tocco Caudio, Campoli del Monte Taburno eta Ceppaloni
Demografia
Biztanleria12.959 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea489 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0824
Hiri senidetuakLa Garde, Betleem eta Torre del Greco
Katastro kodeaF636
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaBN
comune.montesarchio.bn.it

Montesarchio Italiako udalerri bat da. Beneventoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 12.959 biztanle ditu, 26,51 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bonea, Cervinara, Roccabascerana, Rotondi, San Martino Valle Caudina, Apollosa, Tocco Caudio, Campoli del Monte Taburno eta Ceppaloni.

BiztanleriaUrtea600070008000900010.00011.00012.00013.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.497 gizon, 6.472 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.06
0.03
 
95-99
 
0.45
0.42
 
90-94
 
1.21
1.48
 
85-89
 
2.27
2.11
 
80-84
 
3.04
3.74
 
75-79
 
4.70
4.66
 
70-74
 
5.10
6.34
 
65-69
 
6.67
7.57
 
60-64
 
8.20
7.53
 
55-59
 
8.00
6.88
 
50-54
 
7.15
6.91
 
45-49
 
6.80
6.71
 
40-44
 
6.30
6.96
 
35-39
 
6.20
7.26
 
30-34
 
5.89
6.79
 
25-29
 
5.72
6.39
 
20-24
 
4.96
5.80
 
15-19
 
4.98
4.49
 
10-14
 
4.36
4.11
 
5-9
 
4.48
3.80
 
0-4
 
3.46
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.793 etxebizitza zeuden: 5.167 (% 76,1) okupatuta eta 1.626 (% 23,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 72,9 jabetzan zeuden, % 16,4 alokairuan eta % 10,8 beste titulu batekin.

6.793etxebizitza (2021)
5.167okupatuak
1.626hutsik (% 23,9)

Erabilera (2021)

5.167
1.626
Okupatuak (5.167)Hutsik edo ez-okupatuak (1.626)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

72,9
16,4
10,8
Jabetzan (72,9)Alokairuan (16,4)Beste titulu batekin (10,8)

2024an 5.349 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.803 (% 33,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

5.349etxegune (2024)
1.803pertsona bakarrekoak (% 33,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.803
2 kide1.306
3 kide1.015
4 kide914
5 kide edo gehiago311

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]