Edukira joan

Oignies (Pas-de-Calais)

Oignies
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaOignies
Posta kodea62590
Geografia
Koordenatuak50°28′09″N 2°59′37″E / 50.4692°N 2.9936°E / 50.4692; 2.9936
Mapa
Azalera5,52 km²
Altitudea23 m, 33 m eta 27 m
MugakideakLibercourt, Ostricourt, Wahagnies, Carvin, Courrières, Dourges eta Hénin-Beaumont
Demografia
Biztanleria10.323 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.379 (%52,4) (%47,6) 4.881 alt_right
Dentsitatea1.870 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakBuxton eta Mutterstadt
oignies.fr eta oigniespratique.oignies.fr

Oignies Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 10.323 biztanle zituen 5,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Libercourt, Ostricourt, Wahagnies, Carvin, Courrières, Dourges eta Hénin-Beaumont.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
OigniesOignies
Població amb 8861 habitants (2000)Libercourt (1,8 km)
Població amb 5114 habitants (2000)Ostricourt (3,2 km)
Població amb 5637 habitants (2000)Dourges (3,5 km)
Població amb 10362 habitants (2000)Courrières (3,5 km)
Població amb 17485 habitants (2000)Carvin (3,6 km)
Població amb 2599 habitants (2000)Wahagnies (3,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da, 14,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 682 mm-koa da, urtarrilean 12,1 euri-egun eta uztailean 8,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Douai udalerrian dago, 10,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 729,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.00014.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.881 gizon, 5.379 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.20
 
95+
 
0.35
0.18
 
90-94
 
1.84
0.98
 
85-89
 
2.97
1.76
 
80-84
 
2.66
2.85
 
75-79
 
3.57
4.63
 
70-74
 
5.78
5.24
 
65-69
 
6.92
5.31
 
60-64
 
4.80
6.97
 
55-59
 
6.92
6.29
 
50-54
 
6.08
6.27
 
45-49
 
4.91
5.55
 
40-44
 
5.37
6.29
 
35-39
 
7.16
6.19
 
30-34
 
5.09
6.54
 
25-29
 
5.60
6.47
 
20-24
 
5.84
6.23
 
15-19
 
5.61
8.58
 
10-14
 
6.10
7.29
 
5-9
 
7.53
6.17
 
0-4
 
4.91
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Oignies udalerrian 10.084 biztanle zeuden eta 4.334 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,33 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 34,9), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

10.084biztanle
4.334elkarbizitza-unitate
2,33lagun elkarbizitza-unitateko
2.763familia
Udalerria
% 29
% 24
% 11
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.763 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.252). Guraso bakarreko 473 familietatik 395etan ama zen guraso bakarra. 1.290 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 589k seme-alaba bakarra zuten etxean, 511k bi, eta 374k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.252 bikoteetatik 95tan (% 7,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.038
1.252
473
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.290
Seme-alaba bat589
Bi seme-alaba511
Hiru seme-alaba239
Lau edo gehiago135

15 urte edo gehiago zituzten 8.236 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 50,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,2). 80 urte edo gehiagoko 566 biztanleetatik 508 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 58 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 10
40-54% 13
55-64% 23
65-79% 31
80 +% 51
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 67
40-54% 69
55-64% 66
65-79% 60
80 +% 31

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 41,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,9 izatezko bikotean eta % 5,2 PACS bidez lotuta). % 27,9 ezkongabeak ziren, % 9,2 alargunak eta % 6,6 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 41,2
Ezkongabea% 27,9
Izatezko bikotean% 9,9
Alarguna% 9,2
Dibortziatuta% 6,6
PACS bidez lotuta% 5,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,0), eskulangileak (% 19,8), enplegatuak (% 19,0), erdi-mailako lanbideak (% 12,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,0) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 12
% 19
% 20
% 33
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.677 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.334 egoitza nagusi ziren, 24 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 319 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.764), eta apartamentuak gutxi ziren (860). Egoitza nagusietatik 1.851 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.359 alokairuan zeuden, 1.645 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 124 doan lagata.[10]

4.677etxebizitza
4.334egoitza nagusi
3.764etxe
860apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.334
Egoitza nagusia (4.334)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (24)Hutsik (319)

Etxe mota

3.764
860
Etxea (3.764)Apartamentua (860)

Jabetza egoera

1.851
2.359
1.645
Jabeak (1.851)Alokairuan (2.359)HLM (1.645)Doan lagata (124)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.377).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik118
1919-1945654
1946-19701.377
1971-1990967
1991-2005385
2006-2020611

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.732). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (3.144 etxebizitzatan). 3.267 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.105 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.494tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela28
2 gela327
3 gela997
4 gela1.251
5 gela edo gehiago1.732

Berogailu mota

3.144
746
348
Gas sarea (3.144)Fuel-olioa (67)Elektrizitatea (746)Gas botila (29)Bestelakoak (348)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.267aparkalekua
2.105ibilgailu 1
1.494ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 6.235 biztanleetatik 4.452 aktibo ziren (% 71,4), horietako 3.754 lanean (% 60,2) eta 698 langabezian (aktiboen % 15,7).

6.23515-64 urteko biztanle
% 71,4aktibo
% 60,2lanean
% 15,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,9
25-54 urte% 86,3
55-64 urte% 52,6
Gizonak% 76,8
Emakumeak% 66,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 27,0
BEPC, brebeta% 26,9
CAP-BEP% 17,8
Batxilergoa% 17,2
Goi-mailako +2% 8,0
Goi-mailako +3/4% 4,6
Goi-mailako +5% 5,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.783 ez-aktibotik 547 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 30,7), 362 erretiraturik zeuden (% 20,3) eta 874 bestelako ez-aktibo ziren (% 49,0).

Ez-aktiboak

% 31
% 20
% 49
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 22
% 34
% 29
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.426 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.754 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.426enplegu udalerrian
% 88,8soldatapeko
% 11,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 21.020 eurokoa zen, eta biztanleen % 26 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

21.020 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.260 €
% 26,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 246 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 9 janari enpresak ziren, 5 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 32 eraikuntza enpresak ziren, 51 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 11 garraio enpresak ziren, 14 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 12 finantziazio enpresak ziren, 28 higiezinen enpresak ziren, 14 zerbitzu enpresak ziren, 43 administrazio publikoko enpresak ziren eta 24 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 63 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 posta bulegoa, 6 banku bulegoak, 2 funerariak, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 autoeskolak, 3 igeltseroak, 7 margolariak, 5 zurginak, 4 iturginak, 6 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 10 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 4 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 2 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 31 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 3 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 7 okindegiak, 3 harategiak, 1 liburu denda zen, 2 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 kirol-denda zen, 2 drogeria, 1 bitxi-denda zen eta 5 lore-dendak ziren.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 , 3 osasun-zentro, 6 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 4 haur-eskola eta 5 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Oignies udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 510 ikasle zeuden eta lizeo teknologikoetan 831.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1962ko martxoaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Douai », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]