Edukira joan

Pegau

Pegau
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyLeipzig District
Posta kodea04523
Udalerri kodea14729350
Geografia
Koordenatuak51°10′00″N 12°15′00″E / 51.1667°N 12.25°E / 51.1667; 12.25
Mapa
Azalera48,8 km²
Altitudea136 m
MugakideakMarkranstädt, Leipzig, Zwenkau, Groitzsch, Elstertrebnitz, Hohenmölsen eta Lützen
Demografia
Biztanleria6.546 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.311 (%50,6) (%49,4) 3.235 alt_right
Dentsitatea134 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia034296
Hiri senidetuakWachenheim an der Weinstraße
MatrikulaL
stadt-pegau.de eta pegau.de

Pegau Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 6.546 biztanle zituen, 48,8 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 6.517 biztanle zituen: 3.200 gizonezko (% 49,1) eta 3.316 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,7 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,8 ezkongabeak ziren eta % 45,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea45004800510054005700600063006600201020132016201920222025PegauBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.197 gizon, 3.319 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.79
 
75+
 
14.91
13.36
 
65-74
 
13.35
24.99
 
50-64
 
24.40
12.67
 
40-49
 
11.39
13.07
 
30-39
 
12.87
2.75
 
25-29
 
2.44
5.04
 
18-24
 
4.61
2.38
 
15-17
 
2.44
9.07
 
6-14
 
8.44
3.16
 
3-5
 
2.68
2.72
 
0-2
 
2.47
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 94,0ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 5,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 94,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 5,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.125
Migrazio-jatorririk gabe (6.125)Migrazio-jatorri osoa (370)Migrazio-jatorri partziala (23)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.585 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (1.865, % 52,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 89,62 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,36 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 7,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 57,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

3.585etxebizitza
89,62 m²batez besteko azalera
5,36 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.865
1.409
301
Jabetzan (1.865)Alokairuan (1.409)Aisialdikoa (17)Hutsik (301)
% 7,7hutsik dauden tasa
% 57,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (975). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.308); eraikin guztien % 86,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (2.886 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra89
2 gela456
3 gela755
4 gela975
5 gela648
6 gela362
7 gela edo gehiago301

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.308
1919-1949424
1950-1959102
1960-1969631
1970-197985
1980-1989138
1990-1999411
2000-2009196
2010-201573
2016 eta geroago218

Berogailu mota

2.886
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (160)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (273)Bloke-berogailua (Blockheizung) (66)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (2.886)Labe indibiduala (162)Berogailurik gabe (45)

Guztira 2.027 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.286, % 63,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.488).[3] Guztira 3.202 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.242, % 38,8).[4]

2.027bizitegi-eraikin
3.202etxegune

Eraikin mota

1.286
173
416
Etxe bakartua (1.286)Etxe atxikia (bikoitza) (173)Ilarako etxea (416)Bestelako eraikin mota (150)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.488
258
193
Etxebizitza bakarra (1.488)2 etxebizitza (258)3-6 etxebizitza (193)7-12 etxebizitza (83)13 etxebizitza edo gehiago (4)

Etxegunearen tamaina

1.242
1.141
463
Pertsona bakarra (1.242)2 pertsona (1.141)3 pertsona (463)4 pertsona (254)5 pertsona (72)6 pertsona (34)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]