Edukira joan

Pfinztal

Pfinztal
Pfinztal
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeKarlsruhe
Baden-Württembergeko baserri-barrutiKarlsruhe
Izen ofizialaPfinztal
Jatorrizko izenaPfinztal
Posta kodea76327
Udalerri kodea08215101
Geografia
Koordenatuak48°59′16″N 8°32′36″E / 48.9878°N 8.5433°E / 48.9878; 8.5433
Mapa
Azalera31,05 km²
Altitudea151 m
Demografia
Biztanleria18.291 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 9.162 (%50,1) (%49,9) 9.129 alt_right
Dentsitatea589 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0721, 07240
MatrikulaKA
pfinztal.de

Pfinztal Alemaniako udalerria da. Baden-Württemberg estatuan kokatuta dago, Karlsruhe barrutian. Azken zentsuaren arabera 18.291 biztanle zituen 31,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 18.286 biztanle zituen: 9.097 gizonezko (% 49,7) eta 9.186 emakumezko (% 50,2); 100 emakumeko 99,0 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 15,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,4 ezkongabeak ziren eta % 47,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea12.00013.00014.00015.00016.00017.00018.00019.00019601970198019902000201020202030PfinztalBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.093 gizon, 9.188 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.59
 
75+
 
12.53
10.93
 
65-74
 
11.14
24.18
 
50-64
 
23.41
12.60
 
40-49
 
12.45
12.33
 
30-39
 
12.11
5.75
 
25-29
 
4.72
7.47
 
18-24
 
6.17
2.87
 
15-17
 
2.93
8.66
 
6-14
 
8.32
2.91
 
3-5
 
3.18
2.71
 
0-2
 
3.04
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 76,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 21,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

14.009
3.938
Migrazio-jatorririk gabe (14.009)Migrazio-jatorri osoa (3.938)Migrazio-jatorri partziala (339)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.801 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.995, % 56,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 107,08 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,4 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 60,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.801etxebizitza
107,08 m²batez besteko azalera
7,4 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.995
3.388
Jabetzan (4.995)Alokairuan (3.388)Aisialdikoa (20)Hutsik (390)
% 4,3hutsik dauden tasa
% 60,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.181). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.722); eraikin guztien % 87,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (7.166 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra112
2 gela699
3 gela1.781
4 gela2.181
5 gela1.676
6 gela1.134
7 gela edo gehiago1.212

Eraikuntza garaia

1919 aurretik644
1919-1949794
1950-1959891
1960-19691.652
1970-19791.119
1980-1989905
1990-19991.722
2000-2009489
2010-2015231
2016 eta geroago343

Berogailu mota

7.166
1.120
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (92)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (288)Bloke-berogailua (Blockheizung) (84)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (7.166)Labe indibiduala (1.120)Berogailurik gabe (49)

Guztira 5.071 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.539, % 50,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.202).[3] Guztira 8.198 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.954, % 36,0).[4]

5.071bizitegi-eraikin
8.198etxegune

Eraikin mota

2.539
1.156
1.208
Etxe bakartua (2.539)Etxe atxikia (bikoitza) (1.156)Ilarako etxea (1.208)Bestelako eraikin mota (169)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.202
1.101
654
Etxebizitza bakarra (3.202)2 etxebizitza (1.101)3-6 etxebizitza (654)7-12 etxebizitza (109)13 etxebizitza edo gehiago (12)

Etxegunearen tamaina

2.954
2.725
1.184
892
Pertsona bakarra (2.954)2 pertsona (2.725)3 pertsona (1.184)4 pertsona (892)5 pertsona (296)6 pertsona (153)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]