Edukira joan

Pieve di Cadore

Pieve di Cadore
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Veneto
ProbintziaBellunoko probintzia
Izen ofizialaPieve di Cadore
Posta kodea32044
ISTAT kodea025039
HerriburuaPieve di Cadore
Geografia
Koordenatuak46°25′43″N 12°22′31″E / 46.428709°N 12.375297°E / 46.428709; 12.375297
Mapa
Azalera67,17 km²
Altitudea878 m
MugakideakCalalzo di Cadore, Domegge di Cadore, Perarolo di Cadore, Vodo Cadore, Cimolais eta Valle di Cadore
Demografia
Biztanleria3.650 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.930 (%52,9) (%49,3) 1.799 alt_right
Dentsitatea54 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0435
Katastro kodeaG642
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBL
pievedicadore.org

Pieve di Cadore Italiako ipar-ekialdean dagoen Bellunoko probintziako udalerria da. 67,17 km²ko eremua du eta 2014an 3.832 biztanle zituen[1]. Tiziano margolariaren sorterria izan zen.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Popolazione residente al 31 dicembre 2014.. demo.istat.it (kontsulta data: 2015-07-28).

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Calalzo di Cadore, Domegge di Cadore, Perarolo di Cadore, Vodo Cadore, Cimolais eta Valle di Cadore.

BiztanleriaUrtea32003400360038004000420044001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.773 gizon, 1.815 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.17
 
95-99
 
0.55
0.68
 
90-94
 
1.93
3.10
 
85-89
 
4.57
3.78
 
80-84
 
4.96
6.37
 
75-79
 
7.66
6.94
 
70-74
 
6.78
6.60
 
65-69
 
7.00
7.95
 
60-64
 
8.65
8.69
 
55-59
 
8.65
7.22
 
50-54
 
7.71
6.60
 
45-49
 
5.56
5.30
 
40-44
 
5.29
4.96
 
35-39
 
4.24
5.70
 
30-34
 
3.97
6.54
 
25-29
 
4.24
6.66
 
20-24
 
4.57
4.06
 
15-19
 
4.57
3.84
 
10-14
 
3.75
2.43
 
5-9
 
3.14
2.43
 
0-4
 
2.20
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.119 etxebizitza zeuden: 1.811 (% 44) okupatuta eta 2.308 (% 56) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,6 jabetzan zeuden, % 19,1 alokairuan eta % 6,3 beste titulu batekin.

4.119etxebizitza (2021)
1.811okupatuak
2.308hutsik (% 56)

Erabilera (2021)

1.811
2.308
Okupatuak (1.811)Hutsik edo ez-okupatuak (2.308)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,6
19,1
Jabetzan (74,6)Alokairuan (19,1)Beste titulu batekin (6,3)

2024an 1.846 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 870 (% 47,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

1.846etxegune (2024)
870pertsona bakarrekoak (% 47,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide870
2 kide506
3 kide272
4 kide149
5 kide edo gehiago49

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Popolazione residente dei comuni. Censimenti dal 1861 al 1991. ISTAT.
  2. ↑ Popolazione residente per territorio – serie storica. .
  3. ↑ (Italieraz) «Popolazione residente per età e sesso al 1° gennaio (POSAS)» Istat (kontsulta data: 2026-08-28).