Edukira joan

Piossasco

Piossasco
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaPiossasco
Posta kodea10045
ISTAT kodea001194
HerriburuaPiossasco
Geografia
Koordenatuak44°59′26″N 7°27′49″E / 44.990555°N 7.463704°E / 44.990555; 7.463704
Mapa
Azalera40,15 km²
Altitudea304 m
MugakideakCumiana, Rivalta di Torino, Trana, Volvera, Bruino eta Sangano
Demografia
Biztanleria18.025 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea449 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia011
Hiri senidetuakCran-Gevrier
Katastro kodeaG691
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaTO
comune.piossasco.to.it

Piossasco Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 18.025 biztanle ditu, 40,15 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cumiana, Rivalta di Torino, Trana, Volvera, Bruino eta Sangano.

BiztanleriaUrtea30006000900012.00015.00018.00021.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.717 gizon, 9.127 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.02
0.13
 
95-99
 
0.30
0.80
 
90-94
 
1.38
2.83
 
85-89
 
3.71
3.73
 
80-84
 
4.77
5.06
 
75-79
 
6.20
4.67
 
70-74
 
5.57
5.86
 
65-69
 
5.92
7.58
 
60-64
 
7.38
8.87
 
55-59
 
8.87
8.84
 
50-54
 
8.41
6.93
 
45-49
 
7.07
5.17
 
40-44
 
5.41
5.48
 
35-39
 
4.68
4.93
 
30-34
 
4.19
4.85
 
25-29
 
4.60
6.33
 
20-24
 
5.29
5.54
 
15-19
 
5.11
5.15
 
10-14
 
4.47
4.10
 
5-9
 
3.63
3.11
 
0-4
 
3.02
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.899 etxebizitza zeuden: 7.818 (% 87,9) okupatuta eta 1.081 (% 12,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,9 jabetzan zeuden, % 16,6 alokairuan eta % 4,5 beste titulu batekin.

8.899etxebizitza (2021)
7.818okupatuak
1.081hutsik (% 12,1)

Erabilera (2021)

7.818
1.081
Okupatuak (7.818)Hutsik edo ez-okupatuak (1.081)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,9
16,6
Jabetzan (78,9)Alokairuan (16,6)Beste titulu batekin (4,5)

2024an 8.105 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.787 (% 34,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

8.105etxegune (2024)
2.787pertsona bakarrekoak (% 34,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.787
2 kide2.490
3 kide1.453
4 kide1.116
5 kide edo gehiago259

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]