Edukira joan

Pliezhausen

Pliezhausen
Pliezhausen
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeTübingen
Baden-Württembergeko baserri-barrutiReutlingen
Izen ofizialaPliezhausen
Jatorrizko izenaPliezhausen
Posta kodea72124
Udalerri kodea08415060
Geografia
Koordenatuak48°33′31″N 9°12′21″E / 48.5586°N 9.2058°E / 48.5586; 9.2058
Mapa
Azalera17,31 km²
Altitudea331 m eta 341 m
Demografia
Biztanleria9.837 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.002 (%50,8) (%49,2) 4.835 alt_right
Dentsitatea568 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07127
MatrikulaRT
gemeinde-pliezhausen.de eta pliezhausen.de

Pliezhausen Alemaniako udalerria da. Baden-Württemberg estatuan dago, Reutlingen barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.837 biztanle zituen 17,3 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.885 biztanle zituen: 4.879 gizonezko (% 49,4) eta 5.004 emakumezko (% 50,6); 100 emakumeko 97,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 9,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,2 ezkongabeak ziren eta % 50,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea600070008000900010.0001970198019902000201020202030PliezhausenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.887 gizon, 5.003 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.64
 
75+
 
11.51
10.56
 
65-74
 
10.11
24.10
 
50-64
 
25.62
12.05
 
40-49
 
11.33
12.56
 
30-39
 
12.25
5.93
 
25-29
 
4.50
7.41
 
18-24
 
5.50
2.84
 
15-17
 
3.04
8.82
 
6-14
 
9.13
3.58
 
3-5
 
3.80
3.50
 
0-2
 
3.20
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 83,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 14,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.261
1.435
Migrazio-jatorririk gabe (8.261)Migrazio-jatorri osoa (1.435)Migrazio-jatorri partziala (195)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 4.474 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.865, % 64,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 113,4 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,3 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 67,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

4.474etxebizitza
113,4 m²batez besteko azalera
8,3 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.865
1.443
Jabetzan (2.865)Alokairuan (1.443)Aisialdikoa (6)Hutsik (158)
% 3,5hutsik dauden tasa
% 67,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.025). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.017); eraikin guztien % 80,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.961 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra56
2 gela362
3 gela653
4 gela1.025
5 gela912
6 gela696
7 gela edo gehiago771

Eraikuntza garaia

1919 aurretik244
1919-1949259
1950-1959251
1960-1969442
1970-1979720
1980-1989648
1990-19991.017
2000-2009395
2010-2015238
2016 eta geroago260

Berogailu mota

3.961
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (79)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (33)Bloke-berogailua (Blockheizung) (35)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.961)Labe indibiduala (329)Berogailurik gabe (39)

Guztira 2.864 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.156, % 75,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.079).[3] Guztira 4.281 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.477, % 34,5).[4]

2.864bizitegi-eraikin
4.281etxegune

Eraikin mota

2.156
361
273
Etxe bakartua (2.156)Etxe atxikia (bikoitza) (361)Ilarako etxea (273)Bestelako eraikin mota (74)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.079
504
232
Etxebizitza bakarra (2.079)2 etxebizitza (504)3-6 etxebizitza (232)7-12 etxebizitza (36)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

1.325
1.477
659
580
Pertsona bakarra (1.325)2 pertsona (1.477)3 pertsona (659)4 pertsona (580)5 pertsona (192)6 pertsona (50)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]