Edukira joan

Rödental

Rödental
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Antzinako herrialdea Alemaniar Inperioa
Antzinako herrialdea Bavariako Erresuma
Gobernu-eskualdeFrankonia Garaia
Bavariako baserri-barrutiCoburg
Posta kodea96472
Udalerri kodea09473159
Geografia
Koordenatuak50°17′18″N 11°01′39″E / 50.2883°N 11.0276°E / 50.2883; 11.0276
Mapa
Azalera49,97 km²
Altitudea350 m
Demografia
Biztanleria12.329 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.183 (%50,2) (%49,8) 6.146 alt_right
Dentsitatea247 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia09563
MatrikulaCO
roedental.de

Rödental Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 12.329 biztanle zituen, 50 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 12.545 biztanle zituen: 6.196 gizonezko (% 49,4) eta 6.352 emakumezko (% 50,6); 100 emakumeko 97,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,2 ezkongabeak ziren eta % 45,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.00010.50011.00011.50012.00012.50013.00013.5001970198019902000201020202030RödentalBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.193 gizon, 6.352 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.91
 
75+
 
14.56
11.72
 
65-74
 
14.22
26.68
 
50-64
 
24.10
11.98
 
40-49
 
10.91
12.50
 
30-39
 
11.98
4.20
 
25-29
 
4.23
6.01
 
18-24
 
5.82
3.13
 
15-17
 
2.52
8.75
 
6-14
 
6.85
3.02
 
3-5
 
2.30
3.10
 
0-2
 
2.50
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 81,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 17,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.180
2.204
Migrazio-jatorririk gabe (10.180)Migrazio-jatorri osoa (2.204)Migrazio-jatorri partziala (161)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.464 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.578, % 55,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 105,85 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,24 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 58,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.464etxebizitza
105,85 m²batez besteko azalera
5,24 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.578
2.579
Jabetzan (3.578)Alokairuan (2.579)Aisialdikoa (45)Hutsik (263)
% 3,9hutsik dauden tasa
% 58,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.388). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (1.099); eraikin guztien % 90,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.643 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra70
2 gela638
3 gela1.214
4 gela1.388
5 gela1.125
6 gela883
7 gela edo gehiago1.143

Eraikuntza garaia

1919 aurretik679
1919-1949501
1950-1959911
1960-19691.099
1970-1979856
1980-1989776
1990-19991.008
2000-2009376
2010-2015101
2016 eta geroago155

Berogailu mota

5.643
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (341)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (263)Bloke-berogailua (Blockheizung) (3)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.643)Labe indibiduala (183)Berogailurik gabe (30)

Guztira 3.865 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.082, % 79,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.756).[3] Guztira 6.052 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.377, % 39,3).[4]

3.865bizitegi-eraikin
6.052etxegune

Eraikin mota

3.082
379
Etxe bakartua (3.082)Etxe atxikia (bikoitza) (379)Ilarako etxea (297)Bestelako eraikin mota (108)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.756
627
418
Etxebizitza bakarra (2.756)2 etxebizitza (627)3-6 etxebizitza (418)7-12 etxebizitza (57)13 etxebizitza edo gehiago (8)

Etxegunearen tamaina

2.377
2.039
872
546
Pertsona bakarra (2.377)2 pertsona (2.039)3 pertsona (872)4 pertsona (546)5 pertsona (146)6 pertsona (70)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]