Edukira joan

Reichenbach im Vogtland

Reichenbach im Vogtland
Greater district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyVogtlandkreis
AlkateaRaphael Kürzinger (en) Itzuli
Posta kodea08468, 08491 eta 08499
Udalerri kodea14523340
Geografia
Koordenatuak50°37′00″N 12°18′00″E / 50.6167°N 12.3°E / 50.6167; 12.3
Mapa
Azalera34,46 km²
Altitudea380 m
MugakideakGreiz, Neumark eta Heinsdorfergrund
Demografia
Biztanleria19.510 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 10.050 (%51,5) (%48,5) 9.460 alt_right
Dentsitatea566 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03765
Hiri senidetuakNordhorn, Westhausen, Althen-des-Paluds, Montecarlo, Karlštejn, Waldenbuch, Ročov, מעלות-תרשיחא eta Jędrzejów (en) Itzuli
reichenbach-vogtland.de

Reichenbach im Vogtland Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 19.510 biztanle zituen, 34,5 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 20.001 biztanle zituen: 9.617 gizonezko (% 48,1) eta 10.381 emakumezko (% 51,9); 100 emakumeko 92,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 13,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 32,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,6 ezkongabeak ziren eta % 40,8 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea19.50019.80020.10020.40020.70021.00021.3002014201620182020202220242026Reichenbach im VogtlandBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.617 gizon, 10.391 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
14.52
 
75+
 
20.69
13.56
 
65-74
 
15.19
24.54
 
50-64
 
24.07
11.66
 
40-49
 
9.34
11.90
 
30-39
 
9.60
3.35
 
25-29
 
2.95
5.85
 
18-24
 
5.11
2.58
 
15-17
 
2.14
7.58
 
6-14
 
6.94
2.34
 
3-5
 
2.16
2.13
 
0-2
 
1.81
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 89,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 9,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

17.933
1.982
Migrazio-jatorririk gabe (17.933)Migrazio-jatorri osoa (1.982)Migrazio-jatorri partziala (86)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 13.335 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.539, % 56,5) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 73,69 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,56 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 14,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 33,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

13.335etxebizitza
73,69 m²batez besteko azalera
4,56 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.753
7.539
1.998
Jabetzan (3.753)Alokairuan (7.539)Aisialdikoa (51)Hutsik (1.998)
% 14,6hutsik dauden tasa
% 33,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.532). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (4.617); eraikin guztien % 96,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (8.981 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra373
2 gela1.261
3 gela3.952
4 gela4.532
5 gela1.981
6 gela671
7 gela edo gehiago564

Eraikuntza garaia

1919 aurretik4.617
1919-19492.775
1950-1959441
1960-1969802
1970-1979710
1980-19892.583
1990-1999965
2000-2009228
2010-201597
2016 eta geroago118

Berogailu mota

2.890
8.981
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (2.890)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (945)Bloke-berogailua (Blockheizung) (50)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (8.981)Labe indibiduala (364)Berogailurik gabe (105)

Guztira 4.844 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa ilarako etxea zen (2.073, % 42,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.586).[3] Guztira 10.956 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.454, % 49,8).[4]

4.844bizitegi-eraikin
10.956etxegune

Eraikin mota

1.893
722
2.073
Etxe bakartua (1.893)Etxe atxikia (bikoitza) (722)Ilarako etxea (2.073)Bestelako eraikin mota (157)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.586
766
939
514
Etxebizitza bakarra (2.586)2 etxebizitza (766)3-6 etxebizitza (939)7-12 etxebizitza (514)13 etxebizitza edo gehiago (34)

Etxegunearen tamaina

5.454
3.570
1.101
Pertsona bakarra (5.454)2 pertsona (3.570)3 pertsona (1.101)4 pertsona (557)5 pertsona (166)6 pertsona (106)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]