Edukira joan

Ricadi

Ricadi
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaVibo Valentiako probintzia
Izen ofizialaRicadi
Posta kodea89866 eta 89865
ISTAT kodea102030
Geografia
Koordenatuak38°37′34″N 15°51′56″E / 38.6261°N 15.8656°E / 38.6261; 15.8656
Mapa
Azalera22,54 km²
Altitudea284 m
MugakideakDrapia, Spilinga, Tropea eta Joppolo
Demografia
Biztanleria4.972 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea221 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0963
Hiri senidetuakMogliano Veneto
Katastro kodeaH271
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaVV
comunericadi.gov.it

Ricadi Italiako udalerri bat da. Vibo Valentiako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 4.972 biztanle ditu, 22,54 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Drapia, Spilinga, Tropea eta Joppolo.

BiztanleriaUrtea20002500300035004000450050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.597 gizon, 2.451 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.04
0.04
 
95-99
 
0.45
0.96
 
90-94
 
1.59
2.54
 
85-89
 
2.82
3.54
 
80-84
 
3.22
4.35
 
75-79
 
5.06
5.54
 
70-74
 
5.26
6.47
 
65-69
 
6.36
7.24
 
60-64
 
9.10
7.51
 
55-59
 
7.67
6.97
 
50-54
 
7.63
6.39
 
45-49
 
7.51
5.58
 
40-44
 
6.24
6.89
 
35-39
 
5.47
5.81
 
30-34
 
7.10
6.70
 
25-29
 
4.04
4.97
 
20-24
 
4.37
5.24
 
15-19
 
5.34
5.12
 
10-14
 
4.16
3.85
 
5-9
 
3.75
4.24
 
0-4
 
2.82
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.935 etxebizitza zeuden: 2.290 (% 38,6) okupatuta eta 3.645 (% 61,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79 jabetzan zeuden, % 9 alokairuan eta % 12 beste titulu batekin.

5.935etxebizitza (2021)
2.290okupatuak
3.645hutsik (% 61,4)

Erabilera (2021)

2.290
3.645
Okupatuak (2.290)Hutsik edo ez-okupatuak (3.645)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79
9
12
Jabetzan (79)Alokairuan (9)Beste titulu batekin (12)

2024an 2.389 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.026 (% 42,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.389etxegune (2024)
1.026pertsona bakarrekoak (% 42,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.026
2 kide577
3 kide401
4 kide310
5 kide edo gehiago75

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]