Edukira joan

Tropea

Tropea
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaVibo Valentiako probintzia
Izen ofizialaTropea
Posta kodea89861
ISTAT kodea102044
Geografia
Koordenatuak38°40′31″N 15°53′41″E / 38.67538°N 15.89479°E / 38.67538; 15.89479
Mapa
Azalera3,66 km²
Altitudea30 m eta 59 m
MugakideakDrapia, Parghelia eta Ricadi
Demografia
Biztanleria5.833 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.594 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0963
Hiri senidetuakZvenigorod
Katastro kodeaL452
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaVV
comune.tropea.vv.it

Tropea Italiako udalerri bat da. Vibo Valentiako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 5.833 biztanle ditu, 3,66 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Drapia, Parghelia eta Ricadi.

BiztanleriaUrtea510054005700600063006600690072001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.725 gizon, 2.943 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.03
0.15
 
95-99
 
0.58
0.70
 
90-94
 
1.66
2.02
 
85-89
 
3.09
3.34
 
80-84
 
4.18
6.20
 
75-79
 
5.03
6.42
 
70-74
 
6.93
6.42
 
65-69
 
8.09
8.70
 
60-64
 
9.04
7.19
 
55-59
 
7.31
7.85
 
50-54
 
8.19
7.05
 
45-49
 
6.80
5.69
 
40-44
 
5.33
6.83
 
35-39
 
6.39
5.69
 
30-34
 
5.54
5.69
 
25-29
 
4.01
5.98
 
20-24
 
4.42
3.78
 
15-19
 
4.01
3.63
 
10-14
 
3.74
3.56
 
5-9
 
2.92
3.08
 
0-4
 
2.72
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.998 etxebizitza zeuden: 2.694 (% 53,9) okupatuta eta 2.304 (% 46,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,9 jabetzan zeuden, % 21,9 alokairuan eta % 4,2 beste titulu batekin.

4.998etxebizitza (2021)
2.694okupatuak
2.304hutsik (% 46,1)

Erabilera (2021)

2.694
2.304
Okupatuak (2.694)Hutsik edo ez-okupatuak (2.304)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,9
21,9
Jabetzan (73,9)Alokairuan (21,9)Beste titulu batekin (4,2)

2024an 2.714 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.137 (% 41,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

2.714etxegune (2024)
1.137pertsona bakarrekoak (% 41,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.137
2 kide745
3 kide427
4 kide301
5 kide edo gehiago104

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]