Edukira joan

Ronco Scrivia

Ronco Scrivia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Liguria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Genova
Izen ofizialaRonco Scrivia
Posta kodea16019
ISTAT kodea010049
HerriburuaRonco Scrivia
Geografia
Koordenatuak44°36′30″N 8°57′19″E / 44.608206°N 8.955167°E / 44.608206; 8.955167
Mapa
Azalera30,11 km²
Altitudea334 m
MugakideakFraconalto, Isola del Cantone, Busalla eta Voltaggio
Demografia
Biztanleria4.151 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea138 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia010
Katastro kodeaH536
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaGE
comune.roncoscrivia.ge.it

Ronco Scrivia Italiako udalerri bat da. Genovako probintzian kokatuta dago, Liguria eskualdean. 4.151 biztanle ditu, 30,11 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Fraconalto, Isola del Cantone, Busalla eta Voltaggio.

BiztanleriaUrtea3000350040004500500055001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.126 gizon, 2.087 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.19
 
95-99
 
0.43
0.80
 
90-94
 
2.16
3.10
 
85-89
 
4.12
3.48
 
80-84
 
4.60
5.60
 
75-79
 
7.19
5.88
 
70-74
 
6.13
6.49
 
65-69
 
7.28
8.65
 
60-64
 
8.00
7.90
 
55-59
 
7.52
7.43
 
50-54
 
7.09
6.87
 
45-49
 
7.19
5.46
 
40-44
 
5.32
4.99
 
35-39
 
4.89
5.50
 
30-34
 
4.26
5.32
 
25-29
 
5.27
4.52
 
20-24
 
4.17
5.74
 
15-19
 
4.60
4.28
 
10-14
 
3.79
4.28
 
5-9
 
3.02
3.53
 
0-4
 
2.97
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.167 etxebizitza zeuden: 2.025 (% 63,9) okupatuta eta 1.142 (% 36,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,1 jabetzan zeuden, % 19,3 alokairuan eta % 6,6 beste titulu batekin.

3.167etxebizitza (2021)
2.025okupatuak
1.142hutsik (% 36,1)

Erabilera (2021)

2.025
1.142
Okupatuak (2.025)Hutsik edo ez-okupatuak (1.142)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,1
19,3
Jabetzan (74,1)Alokairuan (19,3)Beste titulu batekin (6,6)

2024an 2.067 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 868 (% 42) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

2.067etxegune (2024)
868pertsona bakarrekoak (% 42)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide868
2 kide647
3 kide301
4 kide193
5 kide edo gehiago58

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]