Edukira joan

Sailly-sur-la-Lys

Sailly-sur-la-Lys
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaSailly-sur-la-Lys
Posta kodea62840
Geografia
Koordenatuak50°39′28″N 2°46′13″E / 50.6578°N 2.7703°E / 50.6578; 2.7703
Mapa
Azalera9,7 km²
Altitudea13 m, 19 m eta 17 m
MugakideakSteenwerck, Laventie, Erquinghem-Lys, Estaires, La Gorgue eta Fleurbaix
Demografia
Biztanleria3.981 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.009 (%51,1) (%48,9) 1.923 alt_right
Dentsitatea410 bizt/km²
sailly.info eta sailly.info

Sailly-sur-la-Lys Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.981 biztanle zituen 9,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Steenwerck, Laventie, Erquinghem-Lys, Estaires, La Gorgue eta Fleurbaix.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Sailly-sur-la-LysSailly-sur-la-Lys
Població amb 4745 habitants (2000)Laventie (3,3 km)
Població amb 653 habitants (2000)Bermerain (3,6 km)
Població amb 5966 habitants (2000)Estaires (3,6 km)
Població amb 5807 habitants (2000)La Gorgue (4,3 km)
Població amb 1398 habitants (2000)Le Doulieu (4,5 km)
Població amb 2682 habitants (2000)Fleurbaix (4,6 km)
Població amb 3391 habitants (2000)Steenwerck (4,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da, 14,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 698 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 8,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Steenvoorde udalerrian dago, 23,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 727,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,4 °C-koa da, 2012ko otsailaren 4an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea15002000250030003500400045001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.923 gizon, 2.009 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.52
 
90-94
 
0.50
0.83
 
85-89
 
1.84
3.28
 
80-84
 
3.93
3.02
 
75-79
 
2.34
5.98
 
70-74
 
5.77
9.00
 
65-69
 
7.77
9.41
 
60-64
 
9.71
5.93
 
55-59
 
6.92
8.22
 
50-54
 
5.28
9.15
 
45-49
 
8.46
6.55
 
40-44
 
5.03
3.28
 
35-39
 
6.32
5.77
 
30-34
 
5.38
4.42
 
25-29
 
2.79
3.38
 
20-24
 
5.08
4.47
 
15-19
 
6.87
7.12
 
10-14
 
6.32
6.45
 
5-9
 
5.67
3.22
 
0-4
 
4.03
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Sailly-sur-la-Lys udalerrian 3.907 biztanle zeuden eta 1.609 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,43 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 36,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 21,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

3.907biztanle
1.609elkarbizitza-unitate
2,43lagun elkarbizitza-unitateko
1.264familia
Udalerria
% 36
% 37
% 21
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.264 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (593). Guraso bakarreko 92 familietatik 77etan ama zen guraso bakarra. 690 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 276k seme-alaba bakarra zuten etxean, 219k bi, eta 79k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 579 bikoteetatik 83tan (% 14,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

593
579
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean690
Seme-alaba bat276
Bi seme-alaba219
Hiru seme-alaba64
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 3.338 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 0,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 35,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 81,7). 80 urte edo gehiagoko 180 biztanleetatik 132 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 48 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 5
40-54% 7
55-64% 13
65-79% 15
80 +% 36
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 79
40-54% 82
55-64% 79
65-79% 79
80 +% 31

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 51,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,0 izatezko bikotean eta % 8,6 PACS bidez lotuta). % 19,9 ezkongabeak ziren, % 6,5 alargunak eta % 5,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 51,0
Ezkongabea% 19,9
Izatezko bikotean% 9,0
PACS bidez lotuta% 8,6
Alarguna% 6,5
Dibortziatuta% 5,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,6), erdi-mailako lanbideak (% 19,3), enplegatuak (% 14,7), goi-mailako langileak (% 13,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,6) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[9]

Udalerria
% 13
% 19
% 15
% 11
% 36
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.716 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.612 egoitza nagusi ziren, 6 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 98 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.630), eta apartamentuak gutxi ziren (85). Egoitza nagusietatik 1.339 beren jabearen bizilekuak ziren, 259 alokairuan zeuden, 92 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 14 doan lagata.[10]

1.716etxebizitza
1.612egoitza nagusi
1.630etxe
85apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.612
Egoitza nagusia (1.612)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (6)Hutsik (98)

Etxe mota

1.630
Etxea (1.630)Apartamentua (85)

Jabetza egoera

1.339
259
Jabeak (1.339)Alokairuan (259)HLM (92)Doan lagata (14)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (590).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik46
1919-1945326
1946-1970156
1971-1990590
1991-2005208
2006-2020161

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.106). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (709 etxebizitzatan). 1.342 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 595 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 937tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela4
2 gela30
3 gela152
4 gela320
5 gela edo gehiago1.106

Berogailu mota

709
548
264
Gas sarea (709)Fuel-olioa (75)Elektrizitatea (548)Gas botila (16)Bestelakoak (264)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.342aparkalekua
595ibilgailu 1
937ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.381 biztanleetatik 1.835 aktibo ziren (% 77,1), horietako 1.715 lanean (% 72,0) eta 120 langabezian (aktiboen % 6,5).

2.38115-64 urteko biztanle
% 77,1aktibo
% 72,0lanean
% 6,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,1
25-54 urte% 96,1
55-64 urte% 59,4
Gizonak% 79,4
Emakumeak% 74,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 13,2
BEPC, brebeta% 15,2
CAP-BEP% 7,1
Batxilergoa% 8,4
Goi-mailako +2% 4,8
Goi-mailako +3/4% 2,7
Goi-mailako +5% 5,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

546 ez-aktibotik 253 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 46,3), 183 erretiraturik zeuden (% 33,5) eta 111 bestelako ez-aktibo ziren (% 20,3).

Ez-aktiboak

% 46
% 34
% 20
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 19
% 37
% 24
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 612 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.715 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

612enplegu udalerrian
% 82,7soldatapeko
% 17,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.570 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.570 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 131 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 3 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 16 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 19 eraikuntza enpresak ziren, 28 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 5 garraio enpresak ziren, 6 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 7 finantziazio enpresak ziren, 7 higiezinen enpresak ziren, 12 zerbitzu enpresak ziren, 17 administrazio publikoko enpresak ziren eta 6 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 28 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 1 igeltseroa, 1 margolaria, 4 zurginak, 1 iturgina, 7 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 2 ile apaindegiak, 3 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak eta 1 tintoreria.[12]

2009an zeuden 8 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 2 okindegiak, 2 harategiak, 1 elektrotresna denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Sailly-sur-la-Lys udalerrian 17 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2004ko urriaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Steenvoorde », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]