Edukira joan

Saint-Étienne-lès-Remiremont

Saint-Étienne-lès-Remiremont
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Vosgeak
AlkateaAntoine Dinkel
Izen ofizialaSaint-Étienne-lès-Remiremont
Valmoselle
Saint-Étienne
Posta kodea88200
Geografia
Koordenatuak48°01′25″N 6°36′16″E / 48.0236°N 6.6044°E / 48.0236; 6.6044
Mapa
Azalera33,81 km²
Altitudea370 m, 819 m eta 572 m
MugakideakTendon, Cleurie, Dommartin-lès-Remiremont, Éloyes, Girmont-Val-d'Ajol, Remiremont, Saint-Amé, Saint-Nabord eta Le Val-d'Ajol
Demografia
Biztanleria3.818 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.920 (%50,4) (%49,6) 1.893 alt_right
Dentsitatea113 bizt/km²
ville-st-etienne-remiremont.fr

Saint-Étienne-lès-Remiremont Frantziako udalerria da, Vosgeak departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 3.818 biztanle zituen 33,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Tendon, Cleurie, Dommartin-lès-Remiremont, Éloyes, Girmont-Val-d'Ajol, Remiremont, Saint-Amé, Saint-Nabord eta Le Val-d'Ajol.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Étienne-lès-RemiremontSaint-Étienne-lès-Remiremont
Població amb 8104 habitants (2000)Remiremont (1,9 km)
Població amb 3953 habitants (2000)Saint-Nabord (3,6 km)
Població amb 2111 habitants (2000)Saint-Amé (4,2 km)
Població amb 1001 habitants (2000)Vecoux (5,2 km)
Població amb 1902 habitants (2000)Le Syndicat (5,4 km)
Població amb 622 habitants (2000)Cleurie (5,6 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Vosgeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio oso handiak (1500-2000 mm/urte) urte osoan; negu gogorra (1 °C baino gutxiago))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,1 °C-koa da, 16,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1630 mm-koa da, urtarrilean 13,1 euri-egun eta uztailean 11,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Vagney udalerrian dago, 11 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 8,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1472,7 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 34,5 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,4 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea100015002000250030003500400045001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.893 gizon, 1.920 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.26
 
95+
 
0.78
0.79
 
90-94
 
3.65
2.11
 
85-89
 
2.60
1.58
 
80-84
 
2.86
5.60
 
75-79
 
5.21
7.45
 
70-74
 
7.50
6.13
 
65-69
 
8.59
4.01
 
60-64
 
5.99
8.40
 
55-59
 
6.98
6.50
 
50-54
 
5.68
5.23
 
45-49
 
6.41
4.12
 
40-44
 
5.89
3.38
 
35-39
 
4.58
7.08
 
30-34
 
4.64
8.87
 
25-29
 
6.72
4.28
 
20-24
 
3.85
7.24
 
15-19
 
2.81
7.18
 
10-14
 
7.14
3.86
 
5-9
 
4.32
5.92
 
0-4
 
3.80
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Étienne-lès-Remiremont udalerrian 3.711 biztanle zeuden eta 1.790 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,07 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 38,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[7]

3.711biztanle
1.790elkarbizitza-unitate
2,07lagun elkarbizitza-unitateko
1.090familia
Udalerria
% 21
% 30
% 9
% 38
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.090 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (542). Guraso bakarreko 174 familietatik 154etan ama zen guraso bakarra. 611 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 198k seme-alaba bakarra zuten etxean, 183k bi, eta 98k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 375 bikoteetatik 34tan (% 9,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

542
375
174
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean611
Seme-alaba bat198
Bi seme-alaba183
Hiru seme-alaba83
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 3.246 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 39,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 69,7). 80 urte edo gehiagoko 289 biztanleetatik 239 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 50 kolektibitateren batean.[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 9
25-39% 18
40-54% 17
55-64% 21
65-79% 27
80 +% 39
Bikotean bizi da
15-24% 17
25-39% 64
40-54% 67
55-64% 70
65-79% 68
80 +% 42

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,3 izatezko bikotean eta % 8,4 PACS bidez lotuta). % 25,5 ezkongabeak ziren, % 8,5 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[7]

Ezkonduta% 40,6
Ezkongabea% 25,5
Izatezko bikotean% 10,3
Alarguna% 8,5
PACS bidez lotuta% 8,4
Dibortziatuta% 6,8

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 36,8), eskulangileak (% 16,6), enplegatuak (% 16,6), erdi-mailako lanbideak (% 14,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 36,8) Vosgeak departamenduko batez bestekoaren (% 36,8) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[7]

Udalerria
% 8
% 14
% 17
% 17
% 37
Vosgeak
% 14
% 15
% 18
% 37
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.968 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.797 egoitza nagusi ziren, 83 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 88 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.196), eta apartamentuak gutxi ziren (766). Egoitza nagusietatik 1.079 beren jabearen bizilekuak ziren, 623 alokairuan zeuden, 306 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 95 doan lagata.[8]

1.968etxebizitza
1.797egoitza nagusi
1.196etxe
766apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.797
Egoitza nagusia (1.797)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (83)Hutsik (88)

Etxe mota

1.196
766
Etxea (1.196)Apartamentua (766)

Jabetza egoera

1.079
623
306
Jabeak (1.079)Alokairuan (623)HLM (306)Doan lagata (95)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (616).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik167
1919-1945119
1946-1970463
1971-1990616
1991-2005203
2006-2020197

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (847). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (916 etxebizitzatan). 1.349 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 919 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 662tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela7
2 gela177
3 gela318
4 gela449
5 gela edo gehiago847

Berogailu mota

916
393
334
Gas sarea (916)Fuel-olioa (140)Elektrizitatea (393)Gas botila (14)Bestelakoak (334)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.349aparkalekua
919ibilgailu 1
662ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.243 biztanleetatik 1.748 aktibo ziren (% 77,9), horietako 1.532 lanean (% 68,3) eta 216 langabezian (aktiboen % 12,4).

2.24315-64 urteko biztanle
% 77,9aktibo
% 68,3lanean
% 12,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 52,1
25-54 urte% 91,2
55-64 urte% 63,2
Gizonak% 82,6
Emakumeak% 73,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 32,3
BEPC, brebeta% 27,6
CAP-BEP% 15,4
Batxilergoa% 10,5
Goi-mailako +2% 5,7
Goi-mailako +3/4% 3,7
Goi-mailako +5% 11,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

495 ez-aktibotik 162 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 32,7), 158 erretiraturik zeuden (% 31,9) eta 175 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,4).

Ez-aktiboak

% 33
% 32
% 35
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 14
% 24
% 27
% 26
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.424 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.532 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.424enplegu udalerrian
% 86,9soldatapeko
% 13,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.900 eurokoa zen, eta biztanleen % 15 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.900 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.320 €
% 15,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 15,8

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 180 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 3 janari enpresak ziren, 3 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 15 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 30 eraikuntza enpresak ziren, 52 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 4 garraio enpresak ziren, 10 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 15 finantziazio enpresak ziren, 9 higiezinen enpresak ziren, 17 zerbitzu enpresak ziren, 8 administrazio publikoko enpresak ziren eta 13 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 42 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 funeraria, 6 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 3 margolariak, 5 zurginak, 6 iturginak, 4 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 4 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 6 jatetxeak eta 1 apaindegia.[10]

2009an zeuden 15 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 3 supermerkatuak, 2 okindegiak, 1 harategi zen, 1 kongelatu-denda zen, 2 altzari dendak, 2 kirol-dendak, 1 drogeria zen eta 2 lore-dendak ziren.[11]

2000. urtean Saint-Étienne-lès-Remiremont udalerrian 19 nekazaritza-ustiategi zeuden, 663 hektarea erabiltzen.[12]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2006ko abuztuaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Vagney », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  12. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]