Edukira joan

Saint-Aunès

Saint-Aunès
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Hérault
AlkateaMarie-Thérèse Bruguière
Izen ofizialaSaint-Aunès
Posta kodea34130
Geografia
Koordenatuak43°38′24″N 3°57′55″E / 43.64°N 3.9653°E / 43.64; 3.9653
Mapa
Azalera12,32 km²
Altitudea13 m, 60 m eta 30 m
MugakideakVendargues, Le Crès, Castelnau-le-Lez, Montpellier, Mauguio eta Baillargues
Demografia
Biztanleria4.530 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.166 (%50) (%50) 2.167 alt_right
Dentsitatea368 bizt/km²
saint-aunes.fr

Saint-Aunès (frantsesez eta ofizialki: Saint-Aunès) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Hérault departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 4.530 biztanle zituen 12,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Vendargues, Le Crès, Castelnau-le-Lez, Montpellier, Mauguio eta Baillargues.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-AunèsSaint-Aunès
Població amb 5463 habitants (2000)Vendargues (2,2 km)
Població amb 6886 habitants (2000)Le Crès (2,7 km)
Població amb 15567 habitants (2000)Mauguio (4,2 km)
Població amb 5948 habitants (2000)Baillargues (4,6 km)
Població amb 5471 habitants (2000)Castries (4,9 km)
Població amb 4939 habitants (2000)Jacou (5,1 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,4 °C-koa da, 16,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 673 mm-koa da, urtarrilean 5,7 euri-egun eta uztailean 2,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Mauguio udalerrian dago, 7,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 639,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 43,5 °C-koa da, 2019ko ekainaren 28an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,8 °C-koa da, 1963ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0100020003000400050001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.167 gizon, 2.166 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.42
0.83
 
90-94
 
1.06
0.23
 
85-89
 
0.65
1.29
 
80-84
 
1.89
3.41
 
75-79
 
4.06
3.97
 
70-74
 
5.31
5.91
 
65-69
 
3.00
4.57
 
60-64
 
8.08
5.95
 
55-59
 
4.48
6.09
 
50-54
 
5.31
6.41
 
45-49
 
6.83
12.74
 
40-44
 
8.73
8.26
 
35-39
 
10.90
5.68
 
30-34
 
7.66
4.20
 
25-29
 
4.06
2.08
 
20-24
 
2.77
5.54
 
15-19
 
3.00
8.54
 
10-14
 
5.54
6.41
 
5-9
 
8.77
7.89
 
0-4
 
7.48
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Aunès udalerrian 4.464 biztanle zeuden eta 1.898 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 33,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 29,9 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

4.464biztanle
1.898elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
1.345familia
Udalerria
% 34
% 27
% 9
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.345 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (637). Guraso bakarreko 193 familietatik 145etan ama zen guraso bakarra. 588 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 333k seme-alaba bakarra zuten etxean, 343k bi, eta 82k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 637 bikoteetatik 43tan (% 6,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

515
637
193
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean588
Seme-alaba bat333
Bi seme-alaba343
Hiru seme-alaba72
Lau edo gehiago10

15 urte edo gehiago zituzten 3.571 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 36,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 76,6).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 14
40-54% 12
55-64% 24
65-79% 21
80 +% 37
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 72
40-54% 77
55-64% 71
65-79% 73
80 +% 54

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,5 izatezko bikotean eta % 12,0 PACS bidez lotuta). % 23,3 ezkongabeak ziren, % 3,7 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 42,8
Ezkongabea% 23,3
PACS bidez lotuta% 12,0
Izatezko bikotean% 11,5
Dibortziatuta% 6,7
Alarguna% 3,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 24,6), erdi-mailako lanbideak (% 23,1), goi-mailako langileak (% 21,3), enplegatuak (% 13,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 24,6) Hérault departamenduko batez bestekoaren (% 30,6) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,5).[9]

Udalerria
% 21
% 23
% 14
% 9
% 25
Hérault
% 13
% 16
% 16
% 10
% 31
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.990 etxebizitza zeuden. Horietatik 1.895 egoitza nagusi ziren, 17 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 78 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.342), eta apartamentuak gutxi ziren (640). Egoitza nagusietatik 1.329 beren jabearen bizilekuak ziren, 536 alokairuan zeuden, 157 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 30 doan lagata.[10]

1.990etxebizitza
1.895egoitza nagusi
1.342etxe
640apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.895
Egoitza nagusia (1.895)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (17)Hutsik (78)

Etxe mota

1.342
640
Etxea (1.342)Apartamentua (640)

Jabetza egoera

1.329
536
Jabeak (1.329)Alokairuan (536)HLM (157)Doan lagata (30)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (610).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik67
1919-194525
1946-197062
1971-1990506
1991-2005406
2006-2020610

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (818). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.282 etxebizitzatan). 1.660 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 800 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.026tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela33
2 gela246
3 gela338
4 gela459
5 gela edo gehiago818

Berogailu mota

421
1.282
153
Gas sarea (421)Fuel-olioa (21)Elektrizitatea (1.282)Gas botila (18)Bestelakoak (153)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.660aparkalekua
800ibilgailu 1
1.026ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.813 biztanleetatik 2.331 aktibo ziren (% 82,9), horietako 2.186 lanean (% 77,7) eta 145 langabezian (aktiboen % 6,2).

2.81315-64 urteko biztanle
% 82,9aktibo
% 77,7lanean
% 6,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 41,0
25-54 urte% 95,2
55-64 urte% 64,2
Gizonak% 86,1
Emakumeak% 79,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 11,6
BEPC, brebeta% 15,8
CAP-BEP% 10,1
Batxilergoa% 5,0
Goi-mailako +2% 5,9
Goi-mailako +3/4% 4,4
Goi-mailako +5% 3,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

483 ez-aktibotik 223 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 46,2), 129 erretiraturik zeuden (% 26,7) eta 130 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,9).

Ez-aktiboak

% 46
% 27
% 27
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 28
% 34
% 21
% 9
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.553 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.186 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3.553enplegu udalerrian
% 86,0soldatapeko
% 14,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 29.740 eurokoa zen, eta biztanleen % 8 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

29.740 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.280 €
% 8,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 21,0

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 300 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 4 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 16 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 53 eraikuntza enpresak ziren, 80 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 7 garraio enpresak ziren, 14 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 6 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 8 finantziazio enpresak ziren, 20 higiezinen enpresak ziren, 41 zerbitzu enpresak ziren, 28 administrazio publikoko enpresak ziren eta 20 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 65 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia, 9 igeltseroak, 6 margolariak, 3 zurginak, 13 iturginak, 7 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 4 ile apaindegiak, 8 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 4 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 40 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 1 kongelatu-denda zen, 3 liburu dendak, 16 arropa dendak, 3 zapata-dendak, 1 altzari denda zen, 1 kirol-denda zen, 4 drogeria, 3 lurrin-dendak, 2 bitxi-dendak eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Saint-Aunès udalerrian 41 nekazaritza-ustiategi zeuden, 450 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an botika 1 eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1946ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Montpellier-Aéroport », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]