Edukira joan

Saint-Claude (Jura)

Saint-Claude
Saint-Claude
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Jura
AlkateaJean-Louis Millet (en) Itzuli
Izen ofizialaSaint-Claude
Condat-Montagne
Jatorrizko izenaSaint-Claude
Posta kodea39200
Geografia
Koordenatuak46°23′14″N 5°51′48″E / 46.3872°N 5.8633°E / 46.3872; 5.8633
Mapa
Azalera70,19 km²
Altitudea360 m, 1.222 m eta 788 m
MugakideakLa Rixouse, Leschères, Avignon-lès-Saint-Claude, Larrivoire, Coiserette, Villard-Saint-Sauveur, Lamoura, Longchaumois, Septmoncel les Molunes, Chassal-Molinges, Lavans-lès-Saint-Claude eta Coteaux du Lizon
Demografia
Biztanleria8.386 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.367 (%51,1) (%48,9) 4.182 alt_right
Dentsitatea119 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakRottenburg am Neckar
saint-claude.fr

Saint-Claude Frantziako udalerria da, Jura departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.386 biztanle zituen 70,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Rixouse, Leschères, Avignon-lès-Saint-Claude, Larrivoire, Coiserette, Villard-Saint-Sauveur, Lamoura, Longchaumois, Septmoncel les Molunes, Chassal-Molinges, Lavans-lès-Saint-Claude eta Coteaux du Lizon.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-ClaudeSaint-Claude
Població amb 87 habitants (2000)Ponthoux (4,1 km)
Població amb 661 habitants (2000)Septmoncel (4,3 km)
Població amb 373 habitants (2000)Cuttura (5,0 km)
Població amb 59 habitants (2000)Coyrière (5,6 km)
Població amb 2230 habitants (2000)Saint-Lupicin (5,7 km)
Població amb 44 habitants (2000)Coiserette (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Jurako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak urte osoan (1000-1500 mm/urte); negu gogorra; eguzkialdi eskasa)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,9 °C-koa da, 16,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1680 mm-koa da, urtarrilean 12,8 euri-egun eta uztailean 9,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, udalerrian bertan dagoen Météo-France estazioan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1869,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2019ko uztailaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -23,7 °C-koa da, 1987ko urtarrilaren 12an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 6,8 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (15,6 °C) eta hotzena urtarrila (−1,0 °C). Urteko prezipitazioa 1931 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (209 mm) eta lehorrena uztaila (143 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,09 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (6,8 °C) baino 0,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenetatik bi 2000tik aurrerakoak dira (2014 eta 2022). Urterik beroena 2022 izan zen (8,4 °C) eta hotzena 1998 (5,8 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Saint-Claude)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) -1.0 -0.9 2.3 5.8 10.0 13.7 15.6 15.0 11.0 7.6 2.8 -0.1 6.8
Pilatutako prezipitazioa (mm) 170 147 150 143 168 149 143 143 145 174 190 209 1931
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (6,8 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,2−0,6+0,3+0,5+0,5+0,9+0,1+0,2−1,3−0,6+0,1+0,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: −5 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (6,8 °C)
+2 °C−2 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.00014.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.182 gizon, 4.367 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.48
 
95+
 
0.92
1.08
 
90-94
 
2.43
2.18
 
85-89
 
4.40
3.01
 
80-84
 
3.80
4.71
 
75-79
 
5.77
5.09
 
70-74
 
7.05
5.91
 
65-69
 
5.89
6.89
 
60-64
 
6.02
7.51
 
55-59
 
6.27
7.17
 
50-54
 
6.05
5.88
 
45-49
 
6.07
7.10
 
40-44
 
5.43
4.64
 
35-39
 
4.72
5.24
 
30-34
 
5.75
5.57
 
25-29
 
5.24
5.88
 
20-24
 
4.10
5.81
 
15-19
 
4.95
6.17
 
10-14
 
4.99
4.47
 
5-9
 
5.22
5.21
 
0-4
 
4.95
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Claude udalerrian 8.164 biztanle zeuden eta 4.187 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,95 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 46,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[10]

8.164biztanle
4.187elkarbizitza-unitate
1,95lagun elkarbizitza-unitateko
2.193familia
Udalerria
% 19
% 24
% 9
% 47
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.193 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.029). Guraso bakarreko 370 familietatik 295etan ama zen guraso bakarra. 1.169 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 485k seme-alaba bakarra zuten etxean, 305k bi, eta 235k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 794 bikoteetatik 85tan (% 10,7) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

1.029
794
370
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.169
Seme-alaba bat485
Bi seme-alaba305
Hiru seme-alaba190
Lau edo gehiago45

15 urte edo gehiago zituzten 7.173 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 9,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 66,5). 80 urte edo gehiagoko 714 biztanleetatik 585 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 129 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 10
25-39% 23
40-54% 21
55-64% 32
65-79% 36
80 +% 44
Bikotean bizi da
15-24% 12
25-39% 60
40-54% 67
55-64% 61
65-79% 60
80 +% 35

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 41,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 12,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,0 izatezko bikotean eta % 3,4 PACS bidez lotuta). % 28,5 ezkongabeak ziren, % 8,5 alargunak eta % 8,8 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 41,7
Ezkongabea% 28,5
Izatezko bikotean% 9,0
Dibortziatuta% 8,8
Alarguna% 8,5
PACS bidez lotuta% 3,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,6), eskulangileak (% 22,2), erdi-mailako lanbideak (% 14,7), enplegatuak (% 11,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,6) Jura departamenduko batez bestekoaren (% 35,8) azpitik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[10]

Udalerria
% 15
% 11
% 22
% 36
Jura
% 16
% 13
% 18
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 5.642 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.193 egoitza nagusi ziren, 285 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.164 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (4.472), etxeak baino gehiago (1.157). Egoitza nagusietatik 2.033 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.043 alokairuan zeuden, 969 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 117 doan lagata.[11]

5.642etxebizitza
4.193egoitza nagusi
1.157etxe
4.472apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.193
1.164
Egoitza nagusia (4.193)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (285)Hutsik (1.164)

Etxe mota

1.157
4.472
Etxea (1.157)Apartamentua (4.472)

Jabetza egoera

2.033
2.043
969
Jabeak (2.033)Alokairuan (2.043)HLM (969)Doan lagata (117)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.369).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik953
1919-1945467
1946-19701.369
1971-1990994
1991-2005295
2006-2020107

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (1.220). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.611 etxebizitzatan). 2.033 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.202 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.135tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela117
2 gela582
3 gela1.161
4 gela1.220
5 gela edo gehiago1.113

Berogailu mota

2.611
349
771
411
Gas sarea (2.611)Fuel-olioa (349)Elektrizitatea (771)Gas botila (51)Bestelakoak (411)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.033aparkalekua
2.202ibilgailu 1
1.135ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.985 biztanleetatik 3.595 aktibo ziren (% 72,1), horietako 3.067 lanean (% 61,5) eta 528 langabezian (aktiboen % 14,7).

4.98515-64 urteko biztanle
% 72,1aktibo
% 61,5lanean
% 14,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,3
25-54 urte% 84,7
55-64 urte% 58,5
Gizonak% 77,6
Emakumeak% 66,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 21,2
BEPC, brebeta% 15,0
CAP-BEP% 17,4
Batxilergoa% 12,5
Goi-mailako +2% 11,6
Goi-mailako +3/4% 8,5
Goi-mailako +5% 8,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.390 ez-aktibotik 389 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 28,0), 336 erretiraturik zeuden (% 24,2) eta 665 bestelako ez-aktibo ziren (% 47,8).

Ez-aktiboak

% 28
% 24
% 48
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 8
% 26
% 23
% 36
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.995 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.067 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

3.995enplegu udalerrian
% 89,1soldatapeko
% 10,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.680 eurokoa zen, eta biztanleen % 22 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

22.680 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.090 €
% 22,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 12,3

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 664 komertzioetatik, 9 erauzte enpresak ziren, 15 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 64 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 56 eraikuntza enpresak ziren, 197 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 52 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 8 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 47 finantziazio enpresak ziren, 29 higiezinen enpresak ziren, 68 zerbitzu enpresak ziren, 72 administrazio publikoko enpresak ziren eta 34 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 146 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 2 lan bilaketa bulegoak, 1 jendarmeria, 2 posta bulegoak, 8 banku bulegoak, 2 funerariak, 12 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 3 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 5 autoeskolak, 5 igeltseroak, 11 margolariak, 7 zurginak, 11 iturginak, 8 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 13 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 5 aldi baterako lan enpresak, 30 jatetxeak, 9 higiezinen agentziak, 6 tintoreriak eta 2 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 91 establezimendu komertzialetatik, 5 supermerkatuak, 2 brikolaje denda handika, 7 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 9 okindegiak, 5 harategiak, 6 liburu dendak, 27 arropa dendak, 6 etxerako tresna dendak, 4 zapata-dendak, 1 elektrotresna denda zen, 2 altzari dendak, 5 kirol-dendak, 3 lurrin-dendak, 4 bitxi-dendak eta 5 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Saint-Claude udalerrian 10 nekazaritza-ustiategi zeuden, 770 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an tratamendu laburretarako ospitale 1 , iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 bat, tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat, 2 psikiatriko, urgentzia zentro 1 bat, amatasun-klinika 1 bat, 5 osasun-zentro, 8 botika eta 4 anbulantzia zegoen.

2009an 5 haur-eskola eta 5 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Saint-Claude udalerrian 3 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 1hezkuntza orokorreko lizeoa eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 914 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 513 eta lizeo teknologikoetan 230.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1986ko ekainaren 1an eta 2021ko abenduaren 31an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,1 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Claude », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]