Edukira joan

Saint-Laurent-Blangy

Saint-Laurent-Blangy
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaSaint-Laurent-Blangy
Imercourt
Posta kodea62223
Geografia
Koordenatuak50°18′09″N 2°48′10″E / 50.3025°N 2.8028°E / 50.3025; 2.8028
Mapa
Azalera9,83 km²
Altitudea50 m, 103 m eta 78 m
MugakideakBailleul-Sir-Berthoult, Arras, Athies, Feuchy, Roclincourt, Saint-Nicolas eta Tilloy-lès-Mofflaines
Demografia
Biztanleria6.459 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.556 (%54,7) (%45,3) 2.940 alt_right
Dentsitatea657 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakRosso (en) Itzuli
saint-laurent-blangy.fr eta saint-laurent-blangy.com

Saint-Laurent-Blangy Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.459 biztanle zituen 9,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bailleul-Sir-Berthoult, Arras, Athies, Feuchy, Roclincourt, Saint-Nicolas eta Tilloy-lès-Mofflaines.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Laurent-BlangySaint-Laurent-Blangy
Població amb 5059 habitants (2000)Saint-Nicolas (0,7 km)
Població amb 42672 habitants (2000)Arras (1,7 km)
Població amb 993 habitants (2000)Athies (2,4 km)
Població amb 785 habitants (2000)Roclincourt (2,8 km)
Població amb 1062 habitants (2000)Feuchy (3,0 km)
Població amb 7625 habitants (2000)Achicourt (3,6 km)
Població amb 399 habitants (2000)Écurie (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 14,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 707 mm-koa da, urtarrilean 11,5 euri-egun eta uztailean 8,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Wancourt udalerrian dago, 7,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 711,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,7 °C-koa da, 2024ko urtarrilaren 19an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea010002000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.940 gizon, 3.556 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.56
0.34
 
90-94
 
0.98
1.36
 
85-89
 
2.81
1.70
 
80-84
 
2.67
3.06
 
75-79
 
3.12
4.97
 
70-74
 
7.06
4.97
 
65-69
 
5.93
4.63
 
60-64
 
3.82
6.84
 
55-59
 
6.50
8.03
 
50-54
 
7.06
6.67
 
45-49
 
6.78
7.69
 
40-44
 
5.79
7.01
 
35-39
 
8.61
6.16
 
30-34
 
5.37
6.16
 
25-29
 
4.39
5.65
 
20-24
 
4.95
6.16
 
15-19
 
5.37
8.71
 
10-14
 
7.76
5.99
 
5-9
 
5.65
3.95
 
0-4
 
4.81
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Laurent-Blangy udalerrian 6.326 biztanle zeuden eta 3.155 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,01 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 43,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

6.326biztanle
3.155elkarbizitza-unitate
2,01lagun elkarbizitza-unitateko
1.741familia
Udalerria
% 20
% 22
% 13
% 43
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.741 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (707). Guraso bakarreko 416 familietatik 321etan ama zen guraso bakarra. 767 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 450k seme-alaba bakarra zuten etxean, 370k bi, eta 154k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 619 bikoteetatik 87tan (% 14,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

707
619
416
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean767
Seme-alaba bat450
Bi seme-alaba370
Hiru seme-alaba121
Lau edo gehiago33

15 urte edo gehiago zituzten 5.369 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 44,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 62,4). 80 urte edo gehiagoko 359 biztanleetatik 285 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 74 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 6
25-39% 20
40-54% 21
55-64% 35
65-79% 38
80 +% 44
Bikotean bizi da
15-24% 17
25-39% 62
40-54% 61
55-64% 57
65-79% 59
80 +% 33

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 34,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,9 izatezko bikotean eta % 6,7 PACS bidez lotuta). % 28,8 ezkongabeak ziren, % 8,7 alargunak eta % 9,6 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 34,4
Ezkongabea% 28,8
Izatezko bikotean% 11,9
Dibortziatuta% 9,6
Alarguna% 8,7
PACS bidez lotuta% 6,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 28,3), erdi-mailako lanbideak (% 18,2), enplegatuak (% 17,5), eskulangileak (% 15,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 28,3) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 12
% 18
% 18
% 15
% 28
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.421 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.149 egoitza nagusi ziren, 21 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 251 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (1.807), eta apartamentuak gutxi ziren (1.603). Egoitza nagusietatik 1.559 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.563 alokairuan zeuden, 1.074 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 27 doan lagata.[10]

3.421etxebizitza
3.149egoitza nagusi
1.807etxe
1.603apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.149
Egoitza nagusia (3.149)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (21)Hutsik (251)

Etxe mota

1.807
1.603
Etxea (1.807)Apartamentua (1.603)

Jabetza egoera

1.559
1.563
1.074
Jabeak (1.559)Alokairuan (1.563)HLM (1.074)Doan lagata (27)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (887).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik40
1919-1945267
1946-1970551
1971-1990887
1991-2005547
2006-2020717

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.192). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.508 etxebizitzatan). 2.288 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.760 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 904tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela19
2 gela345
3 gela770
4 gela822
5 gela edo gehiago1.192

Berogailu mota

2.508
466
Gas sarea (2.508)Fuel-olioa (60)Elektrizitatea (466)Gas botila (10)Bestelakoak (105)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.288aparkalekua
1.760ibilgailu 1
904ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.014 biztanleetatik 3.146 aktibo ziren (% 78,4), horietako 2.759 lanean (% 68,7) eta 388 langabezian (aktiboen % 12,3).

4.01415-64 urteko biztanle
% 78,4aktibo
% 68,7lanean
% 12,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,5
25-54 urte% 91,2
55-64 urte% 63,9
Gizonak% 82,3
Emakumeak% 74,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 26,7
BEPC, brebeta% 20,0
CAP-BEP% 15,7
Batxilergoa% 13,0
Goi-mailako +2% 8,7
Goi-mailako +3/4% 6,2
Goi-mailako +5% 4,5

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

868 ez-aktibotik 337 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 38,8), 181 erretiraturik zeuden (% 20,9) eta 351 bestelako ez-aktibo ziren (% 40,4).

Ez-aktiboak

% 39
% 21
% 40
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 29
% 28
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 6.306 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.759 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

6.306enplegu udalerrian
% 94,0soldatapeko
% 6,0ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.780 eurokoa zen, eta biztanleen % 17 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.780 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €
% 17,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 399 komertzioetatik, 4 erauzte enpresak ziren, 8 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 20 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 47 eraikuntza enpresak ziren, 103 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 17 garraio enpresak ziren, 12 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 15 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 22 finantziazio enpresak ziren, 14 higiezinen enpresak ziren, 77 zerbitzu enpresak ziren, 38 administrazio publikoko enpresak ziren eta 20 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 68 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 3 banku bulegoak, 2 funerariak, 8 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 1 autoeskola, 3 igeltseroak, 4 margolariak, 6 zurginak, 12 iturginak, 8 argiketariak, 4 eraikuntza enpresak, 2 ile apaindegiak, 6 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 18 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 2 okindegiak, 2 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 drogeria zen eta 4 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Saint-Laurent-Blangy udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden, 434 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 3 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1987ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Arras », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]