Edukira joan

Saint-Maurice-l'Exil

Saint-Maurice-l'Exil
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Isère
Izen ofizialaSaint-Maurice-l'Exil
Posta kodea38550
Geografia
Koordenatuak45°23′49″N 4°46′29″E / 45.3969°N 4.7747°E / 45.3969; 4.7747
Mapa
Azalera12,82 km²
Altitudea139 m, 265 m eta 171 m
MugakideakClonas-sur-Varèze, Le Péage-de-Roussillon, Roussillon, Saint-Alban-du-Rhône, Chavanay eta Saint-Pierre-de-Bœuf
Demografia
Biztanleria6.889 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.522 (%52,4) (%47,6) 3.203 alt_right
Dentsitatea537 bizt/km²
ville-st-maurice-exil.fr

Saint-Maurice-l'Exil Frantziako udalerri bat da, Isère departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.889 biztanle zituen 12,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Clonas-sur-Varèze, Le Péage-de-Roussillon, Roussillon, Saint-Alban-du-Rhône, Chavanay eta Saint-Pierre-de-Bœuf.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Saint-Maurice-l'ExilSaint-Maurice-l'Exil
Població amb 2735 habitants (2000)Chavanay (3,5 km)
Població amb 535 habitants (2000)Malleval (4,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinentalaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta erdiko Rodano haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko anplitude termiko handia (4-20 °C); aire lehorra urte osoan; mistral haize gogorra; prezipitazio handiak udazkenean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da, 18 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 762 mm-koa da, urtarrilean 0,8 euri-egun eta uztailean 5,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Sablons_(Isère) udalerrian dago, 7,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 805,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,8 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -22,3 °C-koa da, 1971ko urtarrilaren 6an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060007000180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.203 gizon, 3.522 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.47
 
95+
 
0.00
0.62
 
90-94
 
0.43
0.62
 
85-89
 
2.10
1.37
 
80-84
 
2.24
4.28
 
75-79
 
4.32
3.53
 
70-74
 
4.32
6.74
 
65-69
 
6.56
5.65
 
60-64
 
6.27
7.02
 
55-59
 
5.14
6.24
 
50-54
 
7.50
5.93
 
45-49
 
5.82
5.46
 
40-44
 
5.79
7.15
 
35-39
 
6.76
4.59
 
30-34
 
5.54
5.96
 
25-29
 
4.32
5.96
 
20-24
 
5.39
6.99
 
15-19
 
5.79
7.43
 
10-14
 
8.09
8.49
 
5-9
 
6.87
5.46
 
0-4
 
6.76
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Maurice-l'Exil udalerrian 6.859 biztanle zeuden eta 2.690 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,55 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 34,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 26,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

6.859biztanle
2.690elkarbizitza-unitate
2,55lagun elkarbizitza-unitateko
1.975familia
Udalerria
% 34
% 30
% 8
% 27
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.975 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (920). Guraso bakarreko 235 familietatik 180etan ama zen guraso bakarra. 945 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 350k seme-alaba bakarra zuten etxean, 390k bi, eta 290k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 920 bikoteetatik 105tan (% 11,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

820
920
235
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean945
Seme-alaba bat350
Bi seme-alaba390
Hiru seme-alaba190
Lau edo gehiago100

15 urte edo gehiago zituzten 5.332 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,3).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 9
40-54% 10
55-64% 19
65-79% 22
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 11
25-39% 75
40-54% 78
55-64% 75
65-79% 75
80 +% 51

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 15,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,1 izatezko bikotean eta % 5,8 PACS bidez lotuta). % 24,0 ezkongabeak ziren, % 5,2 alargunak eta % 5,8 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 49,0
Ezkongabea% 24,0
Izatezko bikotean% 10,1
Dibortziatuta% 5,8
PACS bidez lotuta% 5,8
Alarguna% 5,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,1), eskulangileak (% 18,8), erdi-mailako lanbideak (% 16,4), enplegatuak (% 15,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,1) Isère departamenduko batez bestekoaren (% 28,7) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[9]

Udalerria
% 16
% 15
% 19
% 33
Isère
% 15
% 17
% 14
% 14
% 29
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.925 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.690 egoitza nagusi ziren, 35 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 200 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.319), eta apartamentuak gutxi ziren (584). Egoitza nagusietatik 1.717 beren jabearen bizilekuak ziren, 943 alokairuan zeuden, 492 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 30 doan lagata.[10]

2.925etxebizitza
2.690egoitza nagusi
2.319etxe
584apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.690
Egoitza nagusia (2.690)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (35)Hutsik (200)

Etxe mota

2.319
584
Etxea (2.319)Apartamentua (584)

Jabetza egoera

1.717
943
492
Jabeak (1.717)Alokairuan (943)HLM (492)Doan lagata (30)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (878).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik97
1919-194580
1946-1970568
1971-1990878
1991-2005403
2006-2020628

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.145). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.248 etxebizitzatan). 2.218 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.181 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.325tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela27
2 gela118
3 gela435
4 gela965
5 gela edo gehiago1.145

Berogailu mota

698
296
1.248
426
Gas sarea (698)Fuel-olioa (296)Elektrizitatea (1.248)Gas botila (22)Bestelakoak (426)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.218aparkalekua
1.181ibilgailu 1
1.325ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.164 biztanleetatik 3.079 aktibo ziren (% 73,9), horietako 2.707 lanean (% 65,0) eta 372 langabezian (aktiboen % 12,1).

4.16415-64 urteko biztanle
% 73,9aktibo
% 65,0lanean
% 12,1langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,4
25-54 urte% 87,5
55-64 urte% 58,2
Gizonak% 79,4
Emakumeak% 68,5

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,0
BEPC, brebeta% 14,7
CAP-BEP% 13,1
Batxilergoa% 12,7
Goi-mailako +2% 8,6
Goi-mailako +3/4% 6,0
Goi-mailako +5% 5,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 12,1). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.085 ez-aktibotik 374 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,5), 237 erretiraturik zeuden (% 21,8) eta 474 bestelako ez-aktibo ziren (% 43,7).

Ez-aktiboak

% 34
% 22
% 44
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 8
% 10
% 28
% 27
% 27
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.136 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.707 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3.136enplegu udalerrian
% 89,4soldatapeko
% 10,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.320 eurokoa zen, eta biztanleen % 18 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.320 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.290 €
% 18,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 13,0

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 247 komertzioetatik, 15 erauzte enpresak ziren, 4 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 16 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 69 eraikuntza enpresak ziren, 51 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 8 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 4 finantziazio enpresak ziren, 8 higiezinen enpresak ziren, 19 zerbitzu enpresak ziren, 23 administrazio publikoko enpresak ziren eta 14 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 82 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 11 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 18 igeltseroak, 13 margolariak, 7 zurginak, 4 iturginak, 9 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 4 ile apaindegiak, 1 aldi baterako lan enpresa, 3 jatetxeak, 1 higiezinen agentzia, 1 tintoreria eta 3 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 12 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 2 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 3 okindegiak, 2 harategiak, 1 liburu denda zen, 1 altzari denda zen, 1 kirol-denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Saint-Maurice-l'Exil udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, 560 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 3 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Saint-Maurice-l'Exil udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 845 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1969ko maiatzaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Sablons », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]