Edukira joan

Sand in Taufers

Sand in Taufers
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Trentino-Adige Garaia
Probintzia Bozen-Hego Tirolgo probintzia autonomoa
Izen ofizialaCampo Tures
Posta kodea39032
ISTAT kodea021017
Geografia
Koordenatuak46°55′09″N 11°57′19″E / 46.919236°N 11.955182°E / 46.919236; 11.955182
Mapa
Azalera163,98 km²
Altitudea864 m
MugakideakGais, Percha, Prettau, Rasen-Antholz, Mühlwald, Ahrntal eta Sankt Jakob in Defereggen
Demografia
Biztanleria5.717 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea35 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0474
Hiri senidetuakMayrhofen
Katastro kodeaB570
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaBZ
comune.campotures.bz.it

Sand in Taufers, italieraz: Campo Tures, Italiako udalerri bat da. Bozen-Hego Tirolgo probintzia autonomoan kokatuta dago, Trentino-Adige Garaia eskualdean. 5.717 biztanle ditu, 163,98 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Gais, Percha, Prettau, Rasen-Antholz, Mühlwald, Ahrntal eta Sankt Jakob in Defereggen.

BiztanleriaUrtea250030003500400045005000550060001920194019601980200020202040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.942 gizon, 2.935 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.03
 
95-99
 
0.24
0.44
 
90-94
 
0.99
1.39
 
85-89
 
2.32
2.62
 
80-84
 
3.30
3.54
 
75-79
 
4.19
3.43
 
70-74
 
4.12
5.03
 
65-69
 
5.21
7.68
 
60-64
 
7.33
8.26
 
55-59
 
7.56
8.70
 
50-54
 
8.14
6.90
 
45-49
 
6.81
6.36
 
40-44
 
6.03
5.47
 
35-39
 
6.06
6.02
 
30-34
 
5.25
6.39
 
25-29
 
5.49
6.32
 
20-24
 
5.14
6.12
 
15-19
 
5.69
4.59
 
10-14
 
5.04
4.96
 
5-9
 
6.24
5.74
 
0-4
 
4.84
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.263 etxebizitza zeuden: 2.428 (% 74,4) okupatuta eta 835 (% 25,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 66,6 jabetzan zeuden, % 25,8 alokairuan eta % 7,7 beste titulu batekin.

3.263etxebizitza (2021)
2.428okupatuak
835hutsik (% 25,6)

Erabilera (2021)

2.428
835
Okupatuak (2.428)Hutsik edo ez-okupatuak (835)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

66,6
25,8
Jabetzan (66,6)Alokairuan (25,8)Beste titulu batekin (7,7)

2024an 2.552 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.032 (% 40,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.552etxegune (2024)
1.032pertsona bakarrekoak (% 40,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.032
2 kide617
3 kide361
4 kide347
5 kide edo gehiago195

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]