Edukira joan

Schneeberg

Schneeberg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyErzgebirgskreis
Izen ofizialaSchneeberg
Posta kodea08289
Udalerri kodea14521530
Geografia
Koordenatuak50°35′39″N 12°38′44″E / 50.5942°N 12.6456°E / 50.5942; 12.6456
Mapa
Azalera23,35 km²
Altitudea470 m
MugakideakLangenweißbach, Zschorlau eta Aue-Bad Schlema
Demografia
Biztanleria13.372 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.667 (%49,9) (%50,1) 6.705 alt_right
Dentsitatea573 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03772
Hiri senidetuakHerten, Veresegyház (en) Itzuli eta Jáchymov
MatrikulaERZ
bergstadt-schneeberg.de eta schneeberg.de

Schneeberg Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 13.372 biztanle zituen, 23,4 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 13.420 biztanle zituen: 6.588 gizonezko (% 49,1) eta 6.832 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 31,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,4 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,6 ezkongabeak ziren eta % 44,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea13.30013.40013.50013.60013.70013.80013.90014.00014.100201620182020202220242026SchneebergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.588 gizon, 6.830 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.26
 
75+
 
16.88
16.79
 
65-74
 
19.09
22.33
 
50-64
 
22.23
11.92
 
40-49
 
10.47
11.37
 
30-39
 
9.59
4.30
 
25-29
 
3.09
7.95
 
18-24
 
5.26
2.78
 
15-17
 
2.18
7.89
 
6-14
 
7.17
2.28
 
3-5
 
2.34
2.14
 
0-2
 
1.70
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 91,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 7,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 93,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 6,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

12.337
Migrazio-jatorririk gabe (12.337)Migrazio-jatorri osoa (1.063)Migrazio-jatorri partziala (22)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.369 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.771, % 57,0) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 75,36 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,72 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 14,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 33,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.369etxebizitza
75,36 m²batez besteko azalera
4,72 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.343
4.771
1.207
Jabetzan (2.343)Alokairuan (4.771)Aisialdikoa (44)Hutsik (1.207)
% 14,5hutsik dauden tasa
% 33,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.350). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (2.169); eraikin guztien % 93,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, urrutiko berogailu-sarea (fernheizung) zen nagusi (3.818 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra268
2 gela1.491
3 gela2.210
4 gela2.350
5 gela1.172
6 gela465
7 gela edo gehiago410

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.169
1919-1949720
1950-19591.445
1960-1969533
1970-19791.205
1980-1989931
1990-1999851
2000-2009282
2010-201596
2016 eta geroago134

Berogailu mota

3.818
3.790
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (3.818)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (409)Bloke-berogailua (Blockheizung) (62)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.790)Labe indibiduala (179)Berogailurik gabe (109)

Guztira 2.878 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.816, % 63,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.482).[3] Guztira 6.918 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.198, % 46,2).[4]

2.878bizitegi-eraikin
6.918etxegune

Eraikin mota

1.816
246
715
Etxe bakartua (1.816)Etxe atxikia (bikoitza) (246)Ilarako etxea (715)Bestelako eraikin mota (99)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.482
530
510
343
Etxebizitza bakarra (1.482)2 etxebizitza (530)3-6 etxebizitza (510)7-12 etxebizitza (343)13 etxebizitza edo gehiago (14)

Etxegunearen tamaina

3.198
2.376
742
Pertsona bakarra (3.198)2 pertsona (2.376)3 pertsona (742)4 pertsona (410)5 pertsona (112)6 pertsona (78)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]