Edukira joan

Schwalbach am Taunus

Schwalbach am Taunus
herria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseMain-Taunus-Kreis
AlkateaAlexander Immisch
Posta kodea65824
Udalerri kodea06436011
Geografia
Koordenatuak50°09′15″N 8°31′44″E / 50.154167°N 8.528819°E / 50.154167; 8.528819
Mapa
Azalera6,47 km²
Altitudea141 m
MugakideakFrankfurt am Main, Eschborn, Kronberg im Taunus, Königstein im Taunus, Bad Soden am Taunus eta Sulzbach (Taunus)
Demografia
Biztanleria15.474 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.994 (%51,7) (%48,3) 7.480 alt_right
Dentsitatea2.392 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1970eko apirilaren 14a eta 781
Telefono aurrizkia06196
MatrikulaMTK
schwalbach.de

Schwalbach am Taunus Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan kokatuta dago, Main-Taunus barrutian. Azken zentsuaren arabera 15.474 biztanle zituen 6,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 15.359 biztanle zituen: 7.413 gizonezko (% 48,3) eta 7.948 emakumezko (% 51,7); 100 emakumeko 93,3 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 22,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,6 ezkongabeak ziren eta % 46,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea15.25015.30015.35015.40015.45015.50015.55015.60020182019202020212022202320242025Schwalbach am TaunusBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.415 gizon, 7.948 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.26
 
75+
 
14.51
8.97
 
65-74
 
9.89
23.09
 
50-64
 
21.29
13.00
 
40-49
 
14.08
11.09
 
30-39
 
11.35
4.77
 
25-29
 
4.86
7.77
 
18-24
 
5.83
3.49
 
15-17
 
3.12
10.49
 
6-14
 
9.78
3.40
 
3-5
 
2.76
2.67
 
0-2
 
2.55
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 59,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 37,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 3,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.176
5.709
Migrazio-jatorririk gabe (9.176)Migrazio-jatorri osoa (5.709)Migrazio-jatorri partziala (474)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.512 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.123, % 54,9) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 92,63 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,79 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 43,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.512etxebizitza
92,63 m²batez besteko azalera
8,79 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.154
4.123
Jabetzan (3.154)Alokairuan (4.123)Aisialdikoa (13)Hutsik (223)
% 2,9hutsik dauden tasa
% 43,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.833). Etxebizitza gehienak 1960-1969 artean eraiki ziren (3.217); eraikin guztien % 91,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.503 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra266
2 gela1.170
3 gela1.832
4 gela1.833
5 gela1.179
6 gela634
7 gela edo gehiago592

Eraikuntza garaia

1919 aurretik224
1919-1949174
1950-1959434
1960-19693.217
1970-19791.512
1980-1989562
1990-1999710
2000-2009480
2010-2015115
2016 eta geroago80

Berogailu mota

2.676
4.503
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (2.676)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (255)Bloke-berogailua (Blockheizung) (34)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.503)Labe indibiduala (32)Berogailurik gabe (12)

Guztira 2.885 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa ilarako etxea zen (1.190, % 41,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.074).[3] Guztira 7.072 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.866, % 40,5).[4]

2.885bizitegi-eraikin
7.072etxegune

Eraikin mota

1.180
415
1.190
Etxe bakartua (1.180)Etxe atxikia (bikoitza) (415)Ilarako etxea (1.190)Bestelako eraikin mota (98)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.074
239
261
Etxebizitza bakarra (2.074)2 etxebizitza (239)3-6 etxebizitza (261)7-12 etxebizitza (219)13 etxebizitza edo gehiago (88)

Etxegunearen tamaina

2.866
2.032
945
837
Pertsona bakarra (2.866)2 pertsona (2.032)3 pertsona (945)4 pertsona (837)5 pertsona (283)6 pertsona (107)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]