Edukira joan

Spenge

Spenge
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaDetmold
Rural district of North Rhine-WestphaliaHerford District
Posta kodea32139
Udalerri kodea05758032
Geografia
Koordenatuak52°07′59″N 8°28′59″E / 52.1331°N 8.4831°E / 52.1331; 8.4831
Mapa
Azalera40,35 km²
Altitudea129 m
MugakideakBünde, Enger, Bielefeld, Werther eta Melle
Demografia
Biztanleria14.596 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.451 (%51) (%49) 7.145 alt_right
Dentsitatea362 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05206, 05223, 05225, 05428
MatrikulaHF
spenge.de

Spenge Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Herford barrutian. Azken zentsuaren arabera 14.596 biztanle zituen 40,4 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 14.682 biztanle zituen: 7.177 gizonezko (% 48,9) eta 7.500 emakumezko (% 51,1); 100 emakumeko 95,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,2 ezkongabeak ziren eta % 47,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea13.20013.50013.80014.10014.40014.7001970198019902000201020202030SpengeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.183 gizon, 7.505 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.44
 
75+
 
15.00
12.24
 
65-74
 
12.11
24.07
 
50-64
 
24.74
11.26
 
40-49
 
11.01
11.07
 
30-39
 
10.99
5.53
 
25-29
 
4.10
7.27
 
18-24
 
5.89
2.85
 
15-17
 
2.50
9.27
 
6-14
 
8.69
2.99
 
3-5
 
2.40
3.01
 
0-2
 
2.56
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 79,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 18,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 82,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

11.636
2.752
Migrazio-jatorririk gabe (11.636)Migrazio-jatorri osoa (2.752)Migrazio-jatorri partziala (293)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.096 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.054, % 57,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 109,16 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,41 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 61,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.096etxebizitza
109,16 m²batez besteko azalera
5,41 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.054
2.641
Jabetzan (4.054)Alokairuan (2.641)Aisialdikoa (21)Hutsik (382)
% 5,2hutsik dauden tasa
% 61,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.951). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.120); eraikin guztien % 89,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.088 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra48
2 gela394
3 gela1.066
4 gela1.951
5 gela1.489
6 gela966
7 gela edo gehiago1.176

Eraikuntza garaia

1919 aurretik972
1919-1949767
1950-1959782
1960-19691.088
1970-19791.120
1980-1989765
1990-1999857
2000-2009502
2010-2015136
2016 eta geroago105

Berogailu mota

6.088
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (103)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (519)Bloke-berogailua (Blockheizung) (106)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.088)Labe indibiduala (256)Berogailurik gabe (21)

Guztira 4.245 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.510, % 82,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.663).[3] Guztira 6.585 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (2.311, % 35,1).[4]

4.245bizitegi-eraikin
6.585etxegune

Eraikin mota

3.510
Etxe bakartua (3.510)Etxe atxikia (bikoitza) (338)Ilarako etxea (206)Bestelako eraikin mota (189)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.663
1.078
446
Etxebizitza bakarra (2.663)2 etxebizitza (1.078)3-6 etxebizitza (446)7-12 etxebizitza (45)13 etxebizitza edo gehiago (10)

Etxegunearen tamaina

2.306
2.311
925
701
Pertsona bakarra (2.306)2 pertsona (2.311)3 pertsona (925)4 pertsona (701)5 pertsona (223)6 pertsona (116)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]