Edukira joan

Sucy-en-Brie

Sucy-en-Brie
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaMarne Harana
AlkateaMarie-Carole Ciuntu (en) Itzuli
Izen ofizialaSucy-en-Brie
Posta kodea94370
Geografia
Koordenatuak48°46′11″N 2°31′22″E / 48.7697°N 2.5228°E / 48.7697; 2.5228
Mapa
Azalera10,43 km²
Altitudea99 m, 33 m, 110 m eta 78 m
MugakideakOrmesson-sur-Marne, Saint-Maur-des-Fossés, Boissy-Saint-Léger, Bonneuil-sur-Marne, Chennevières-sur-Marne, Marolles-en-Brie, Noiseau, La Queue-en-Brie eta Santeny
Demografia
Biztanleria27.764 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 13.852 (%49,9) (%45,5) 12.620 alt_right
Dentsitatea2.662 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakBietigheim-Bissingen
ville-sucy.fr

Sucy-en-Brie Frantziako Marne Harana departamenduko udalerria da, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 27.764 biztanle zituen 10,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ormesson-sur-Marne, Saint-Maur-des-Fossés, Boissy-Saint-Léger, Bonneuil-sur-Marne, Chennevières-sur-Marne, Marolles-en-Brie, Noiseau, La Queue-en-Brie eta Santeny.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Sucy-en-BrieSucy-en-Brie
Població amb 4375 habitants (2000)Noiseau (2,1 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da, 15,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 664 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Limeil-Brévannes udalerrian dago, 3,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 656,1 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 6an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -12 °C-koa da, 2010ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][3].

BiztanleriaUrtea0500010.00015.00020.00025.00030.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 13.274 gizon, 14.311 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.23
 
95+
 
0.43
0.72
 
90-94
 
1.31
1.52
 
85-89
 
2.51
2.28
 
80-84
 
2.66
3.90
 
75-79
 
4.09
4.43
 
70-74
 
5.41
4.79
 
65-69
 
4.52
5.48
 
60-64
 
5.45
6.70
 
55-59
 
6.30
6.81
 
50-54
 
7.56
7.01
 
45-49
 
7.29
5.87
 
40-44
 
6.62
5.94
 
35-39
 
6.02
5.72
 
30-34
 
5.51
4.69
 
25-29
 
4.97
6.09
 
20-24
 
5.72
7.90
 
15-19
 
6.09
7.59
 
10-14
 
6.17
6.69
 
5-9
 
5.92
5.64
 
0-4
 
5.46
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[4].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Sucy-en-Brie udalerrian 27.446 biztanle zeuden eta 11.410 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,41 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 32,1), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[6]

27.446biztanle
11.410elkarbizitza-unitate
2,41lagun elkarbizitza-unitateko
7.689familia
Udalerria
% 32
% 24
% 11
% 32
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 7.689 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (3.645). Guraso bakarreko 1.273 familietatik 1.088etan ama zen guraso bakarra. 3.314 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 1.684k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.844k bi, eta 847k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 3.645 bikoteetatik 390tan (% 10,7) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[6]

2.770
3.645
1.273
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean3.314
Seme-alaba bat1.684
Bi seme-alaba1.844
Hiru seme-alaba588
Lau edo gehiago259

15 urte edo gehiago zituzten 22.566 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 77,2). 80 urte edo gehiagoko 1.551 biztanleetatik 1.362 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 189 kolektibitateren batean.[6]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 14
40-54% 10
55-64% 17
65-79% 27
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 5
25-39% 67
40-54% 77
55-64% 75
65-79% 67
80 +% 46

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,2 izatezko bikotean eta % 5,0 PACS bidez lotuta). % 27,1 ezkongabeak ziren, % 6,1 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[6]

Ezkonduta% 46,1
Ezkongabea% 27,1
Izatezko bikotean% 9,2
Dibortziatuta% 6,4
Alarguna% 6,1
PACS bidez lotuta% 5,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 27,3), goi-mailako langileak (% 22,9), erdi-mailako lanbideak (% 17,9), enplegatuak (% 13,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 27,3) Marne Harana departamenduko batez bestekoaren (% 21,8) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[6]

Udalerria
% 23
% 18
% 14
% 9
% 27
Marne Harana
% 23
% 17
% 17
% 10
% 22
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 11.556 etxebizitza zeuden. Horietatik 11.402 egoitza nagusi ziren, 81 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 73 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (5.918), eta apartamentuak gutxi ziren (5.538). Egoitza nagusietatik 7.332 beren jabearen bizilekuak ziren, 3.839 alokairuan zeuden, 1.835 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 231 doan lagata.[7]

11.556etxebizitza
11.402egoitza nagusi
5.918etxe
5.538apartamentu

Etxebizitza multzoa

11.402
Egoitza nagusia (11.402)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (81)Hutsik (73)

Etxe mota

5.918
5.538
Etxea (5.918)Apartamentua (5.538)

Jabetza egoera

7.332
3.839
1.835
Jabeak (7.332)Alokairuan (3.839)HLM (1.835)Doan lagata (231)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (4.215).[7]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik382
1919-19451.103
1946-19703.259
1971-19904.215
1991-20051.148
2006-20201.172

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (4.272). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (5.824 etxebizitzatan). 7.474 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 5.696 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 3.759tan bi edo gehiago.[7]

Gela kopurua

1 gela558
2 gela1.382
3 gela2.662
4 gela2.528
5 gela edo gehiago4.272

Berogailu mota

5.824
961
3.087
1.492
Gas sarea (5.824)Fuel-olioa (961)Elektrizitatea (3.087)Gas botila (38)Bestelakoak (1.492)

Aparkalekua eta ibilgailuak

7.474aparkalekua
5.696ibilgailu 1
3.759ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 17.223 biztanleetatik 13.314 aktibo ziren (% 77,3), horietako 12.006 lanean (% 69,7) eta 1.309 langabezian (aktiboen % 9,8).

17.22315-64 urteko biztanle
% 77,3aktibo
% 69,7lanean
% 9,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 37,9
25-54 urte% 92,8
55-64 urte% 70,7
Gizonak% 79,4
Emakumeak% 75,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,6
BEPC, brebeta% 13,8
CAP-BEP% 9,7
Batxilergoa% 13,5
Goi-mailako +2% 7,0
Goi-mailako +3/4% 7,8
Goi-mailako +5% 7,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

3.909 ez-aktibotik 2.102 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 53,8), 758 erretiraturik zeuden (% 19,4) eta 1.049 bestelako ez-aktibo ziren (% 26,8).

Ez-aktiboak

% 54
% 19
% 27
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 32
% 28
% 22
% 12
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 7.958 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 12.006 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

7.958enplegu udalerrian
% 86,8soldatapeko
% 13,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 31.540 eurokoa zen, eta biztanleen % 12 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

31.540 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.250 €
% 12,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 18,4

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 10 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an 8 haur-eskola eta 8 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Sucy-en-Brie udalerrian 3 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 3 hezkuntza orokorreko lizeo.Bigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.936 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 1.885.

Sucy-en-Brie udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko osasun-formakuntzako zentro bat zuen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1988ko urtarrilaren 1an eta 2021ko abenduaren 31an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Limeil », fiche climatologique. .
  4. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  5. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  6. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  7. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]