Edukira joan

Tarcento

Tarcento
Tarcento
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Friuli-Venezia-Julia
Regional decentralization entityregional decentralization entity of Udine
Izen ofizialaTarcento
Jatorrizko izenaTarcento
Posta kodea33017
ISTAT kodea030116
HerriburuaTarcento
Geografia
Koordenatuak46°13′00″N 13°13′00″E / 46.2167°N 13.2167°E / 46.2167; 13.2167
Mapa
Azalera35,42 km²
Altitudea230 m
MugakideakLusevera, Magnano in Riviera, Montenars, Nimis, Reana del Rojale, Tricesimo eta Cassacco
Demografia
Biztanleria8.887 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea251 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0432
Hiri senidetuakUnterföhring, Bovec (en) Itzuli eta Arnoldstein
Katastro kodeaL050
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaUD
comune.tarcento.ud.it

Tarcento Italiako udalerri bat da. Udineko probintzian kokatuta dago, Friuli-Venezia-Julia eskualdean. 8.887 biztanle ditu, 35,42 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lusevera, Magnano in Riviera, Montenars, Nimis, Reana del Rojale, Tricesimo eta Cassacco.

BiztanleriaUrtea8000900010.00011.00012.00013.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.303 gizon, 4.583 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.11
0.02
 
95-99
 
0.65
0.91
 
90-94
 
1.83
2.70
 
85-89
 
4.08
4.23
 
80-84
 
4.60
6.27
 
75-79
 
6.79
5.74
 
70-74
 
6.87
6.60
 
65-69
 
6.92
8.11
 
60-64
 
8.44
8.67
 
55-59
 
7.99
7.67
 
50-54
 
8.36
6.60
 
45-49
 
5.91
5.39
 
40-44
 
5.48
5.79
 
35-39
 
5.02
5.18
 
30-34
 
4.45
5.18
 
25-29
 
3.91
4.88
 
20-24
 
4.04
5.00
 
15-19
 
4.45
4.25
 
10-14
 
3.67
3.67
 
5-9
 
3.71
3.11
 
0-4
 
2.73
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.121 etxebizitza zeuden: 4.131 (% 80,7) okupatuta eta 990 (% 19,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 89,2 jabetzan zeuden, % 9,2 alokairuan eta % 1,6 beste titulu batekin.

5.121etxebizitza (2021)
4.131okupatuak
990hutsik (% 19,3)

Erabilera (2021)

4.131
990
Okupatuak (4.131)Hutsik edo ez-okupatuak (990)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

89,2
9,2
Jabetzan (89,2)Alokairuan (9,2)Beste titulu batekin (1,6)

2024an 4.229 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.754 (% 41,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

4.229etxegune (2024)
1.754pertsona bakarrekoak (% 41,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.754
2 kide1.186
3 kide733
4 kide417
5 kide edo gehiago139

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]