Edukira joan

Tertenia

Tertenia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sardinia
Former province of ItalyOgliastrako probintzia
Izen ofizialaTertenia
Posta kodea08047
ISTAT kodea091089
HerriburuaTertenia
Geografia
Koordenatuak39°41′47″N 9°34′44″E / 39.6963567°N 9.5788765°E / 39.6963567; 9.5788765
Mapa
Azalera117,65 km²
Altitudea129 m
MugakideakCardedu, Gairo, Jerzu, Lanusei, Loceri, Osini eta Ulassai
Demografia
Biztanleria3.867 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea33 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0782
Katastro kodeaL140
Sailkapen sismikoa 
MatrikulaNU
comune.tertenia.nu.it

Tertenia Ogliastrako (Sardinia, Italia) udalerria da.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cardedu, Gairo, Jerzu, Lanusei, Loceri, Osini eta Ulassai.

BiztanleriaUrtea10001500200025003000350040001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.911 gizon, 1.923 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.05
 
100+
 
0.05
0.16
 
95-99
 
0.31
1.20
 
90-94
 
1.40
1.78
 
85-89
 
3.59
3.30
 
80-84
 
4.78
4.81
 
75-79
 
6.34
6.70
 
70-74
 
7.07
7.27
 
65-69
 
6.45
6.38
 
60-64
 
8.06
7.06
 
55-59
 
6.60
8.95
 
50-54
 
6.97
7.01
 
45-49
 
7.18
6.17
 
40-44
 
5.88
6.12
 
35-39
 
6.34
4.87
 
30-34
 
4.00
5.39
 
25-29
 
4.63
5.70
 
20-24
 
5.04
4.97
 
15-19
 
3.74
4.50
 
10-14
 
3.85
4.19
 
5-9
 
4.42
3.40
 
0-4
 
3.28
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.550 etxebizitza zeuden: 1.912 (% 53,9) okupatuta eta 1.638 (% 46,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 79,8 jabetzan zeuden, % 2,7 alokairuan eta % 17,5 beste titulu batekin.

3.550etxebizitza (2021)
1.912okupatuak
1.638hutsik (% 46,1)

Erabilera (2021)

1.912
1.638
Okupatuak (1.912)Hutsik edo ez-okupatuak (1.638)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

79,8
17,5
Jabetzan (79,8)Alokairuan (2,7)Beste titulu batekin (17,5)

2024an 1.988 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 984 (% 49,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

1.988etxegune (2024)
984pertsona bakarrekoak (% 49,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide984
2 kide470
3 kide298
4 kide180
5 kide edo gehiago56

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]


Geografia
Italia
Artikulu hau Italiako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.