Edukira joan

Villa San Giovanni

Villa San Giovanni
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Reggio Calabria
Izen ofizialaVilla San Giovanni
Posta kodea89018
ISTAT kodea080096
HerriburuaVilla San Giovanni (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak38°13′00″N 15°38′00″E / 38.2167°N 15.6333°E / 38.2167; 15.6333
Mapa
Azalera12,17 km²
Altitudea15 m
MugakideakCampo Calabro, Fiumara, Reggio di Calabria eta Scilla
Demografia
Biztanleria12.752 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea1.048 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0965
Katastro kodeaM018
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaRC
comune.villasangiovanni.rc.it

Villa San Giovanni Italiako udalerri bat da. Reggio di Calabriako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 12.752 biztanle ditu, 12,17 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Campo Calabro, Fiumara, Reggio di Calabria eta Scilla.

BiztanleriaUrtea600070008000900010.00011.00012.00013.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.249 gizon, 6.427 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.08
0.19
 
95-99
 
0.19
0.67
 
90-94
 
1.21
1.79
 
85-89
 
2.51
3.33
 
80-84
 
3.45
5.01
 
75-79
 
5.59
5.31
 
70-74
 
6.18
7.20
 
65-69
 
7.55
6.96
 
60-64
 
7.69
7.25
 
55-59
 
7.94
7.76
 
50-54
 
7.95
7.55
 
45-49
 
7.34
6.19
 
40-44
 
6.60
5.90
 
35-39
 
5.52
5.49
 
30-34
 
5.13
5.89
 
25-29
 
4.59
6.02
 
20-24
 
4.25
5.62
 
15-19
 
4.90
4.94
 
10-14
 
4.33
3.81
 
5-9
 
3.58
3.07
 
0-4
 
3.44
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.099 etxebizitza zeuden: 5.456 (% 67,4) okupatuta eta 2.643 (% 32,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 74,8 jabetzan zeuden, % 15,7 alokairuan eta % 9,5 beste titulu batekin.

8.099etxebizitza (2021)
5.456okupatuak
2.643hutsik (% 32,6)

Erabilera (2021)

5.456
2.643
Okupatuak (5.456)Hutsik edo ez-okupatuak (2.643)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

74,8
15,7
9,5
Jabetzan (74,8)Alokairuan (15,7)Beste titulu batekin (9,5)

2024an 5.604 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.069 (% 36,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

5.604etxegune (2024)
2.069pertsona bakarrekoak (% 36,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.069
2 kide1.470
3 kide1.019
4 kide786
5 kide edo gehiago260

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]