Edukira joan

Wilkau-Haßlau

Wilkau-Haßlau
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyZwickau District
Posta kodea08112
Udalerri kodea14524320
Geografia
Koordenatuak50°40′00″N 12°31′00″E / 50.6667°N 12.5167°E / 50.6667; 12.5167
Mapa
Azalera12,65 km²
Altitudea280 m
MugakideakLangenweißbach eta Hirschfeld
Demografia
Biztanleria9.318 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.887 (%52,4) (%47,6) 4.431 alt_right
Dentsitatea737 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0375, 037602, 037603
Hiri senidetuakGriesheim, Bar-le-Duc, Gyönk (en) Itzuli eta Calonne-Ricouart
MatrikulaZ
wilkau-hasslau.de

Wilkau-Haßlau Alemaniako hiri-udalerri bat da, Saxonia estatuan. Azken zentsuaren arabera 9.318 biztanle zituen, 12,7 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 9.619 biztanle zituen: 4.585 gizonezko (% 47,7) eta 5.032 emakumezko (% 52,3); 100 emakumeko 91,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 14,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 31,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 3,9 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,4 ezkongabeak ziren eta % 44,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea9300940095009600970098009900201620182020202220242026Wilkau-HaßlauBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.591 gizon, 5.041 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
13.83
 
75+
 
19.12
13.77
 
65-74
 
15.67
24.85
 
50-64
 
22.85
12.00
 
40-49
 
10.53
11.02
 
30-39
 
9.84
3.22
 
25-29
 
2.80
5.75
 
18-24
 
4.80
2.24
 
15-17
 
2.30
8.67
 
6-14
 
7.92
2.22
 
3-5
 
2.12
2.42
 
0-2
 
2.04
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 93,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 6,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 90,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 9,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.984
Migrazio-jatorririk gabe (8.984)Migrazio-jatorri osoa (606)Migrazio-jatorri partziala (33)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.148 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.362, % 54,7) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 74,77 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,11 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 17,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 33,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.148etxebizitza
74,77 m²batez besteko azalera
5,11 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

1.709
3.362
1.060
Jabetzan (1.709)Alokairuan (3.362)Aisialdikoa (16)Hutsik (1.060)
% 17,1hutsik dauden tasa
% 33,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (2.175). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.746); eraikin guztien % 94,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.412 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra255
2 gela950
3 gela2.175
4 gela1.414
5 gela698
6 gela360
7 gela edo gehiago302

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.746
1919-19491.132
1950-1959216
1960-1969743
1970-1979480
1980-1989158
1990-19991.336
2000-2009201
2010-201580
2016 eta geroago60

Berogailu mota

5.412
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (387)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (221)Bloke-berogailua (Blockheizung) (23)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.412)Labe indibiduala (105)Berogailurik gabe (4)

Guztira 2.089 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.467, % 70,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.023).[3] Guztira 4.983 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.221, % 44,6).[4]

2.089bizitegi-eraikin
4.983etxegune

Eraikin mota

1.467
228
335
Etxe bakartua (1.467)Etxe atxikia (bikoitza) (228)Ilarako etxea (335)Bestelako eraikin mota (61)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.023
348
470
231
Etxebizitza bakarra (1.023)2 etxebizitza (348)3-6 etxebizitza (470)7-12 etxebizitza (231)13 etxebizitza edo gehiago (17)

Etxegunearen tamaina

2.221
1.776
520
Pertsona bakarra (2.221)2 pertsona (1.776)3 pertsona (520)4 pertsona (319)5 pertsona (104)6 pertsona (42)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]