Edukira joan

Wittelsheim

Wittelsheim
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Rhin Garaia
AlkateaYves Goepfert (en) Itzuli
Izen ofizialaWittelsheim
Posta kodea68310
Geografia
Koordenatuak47°48′19″N 7°14′15″E / 47.8053°N 7.2375°E / 47.8053; 7.2375
Mapa
Azalera23,63 km²
Altitudea239 m, 285 m eta 261 m
MugakideakPulversheim, Uffholtz, Staffelfelden, Cernay, Lutterbach, Pfastatt, Reiningue, Richwiller eta Wittenheim
Demografia
Biztanleria10.645 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.254 (%50,7) (%49,3) 5.109 alt_right
Dentsitatea450 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakBürstadt eta Vierzon
mairie-wittelsheim.fr

Wittelsheim Frantziako udalerria da, Rhin Garaia departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 10.645 biztanle zituen 23,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Pulversheim, Uffholtz, Staffelfelden, Cernay, Lutterbach, Pfastatt, Reiningue, Richwiller eta Wittenheim.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
WittelsheimWittelsheim
Població amb 3600 habitants (2000)Staffelfelden (1,9 km)
Població amb 3374 habitants (2000)Richwiller (4,7 km)
Població amb 1113 habitants (2000)Berrwiller (4,8 km)
Població amb 11118 habitants (2000)Cernay (4,9 km)
Població amb 1559 habitants (2000)Uffholtz (4,9 km)
Població amb 2819 habitants (2000)Pulversheim (5,3 km)
Població amb 1721 habitants (2000)Wattwiller (5,6 km)
Població amb 3565 habitants (2000)Bollwiller (5,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Vosgeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio oso handiak (1500-2000 mm/urte) urte osoan; negu gogorra (1 °C baino gutxiago))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,2 °C-koa da, 17,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 708 mm-koa da, urtarrilean 8,7 euri-egun eta uztailean 9,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Mulhouse udalerrian dago, 7,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 747,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,7 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21,5 °C-koa da, 1956ko otsailaren 10an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.109 gizon, 5.254 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.41
 
90-94
 
1.20
2.13
 
85-89
 
2.61
2.68
 
80-84
 
3.62
2.78
 
75-79
 
4.11
4.48
 
70-74
 
5.46
5.28
 
65-69
 
5.08
6.83
 
60-64
 
7.65
6.50
 
55-59
 
6.41
6.64
 
50-54
 
7.33
8.18
 
45-49
 
6.91
6.22
 
40-44
 
6.41
6.26
 
35-39
 
6.28
5.70
 
30-34
 
7.10
5.89
 
25-29
 
5.29
4.76
 
20-24
 
4.04
8.04
 
15-19
 
5.63
6.28
 
10-14
 
5.12
5.85
 
5-9
 
5.35
5.07
 
0-4
 
4.40
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Wittelsheim udalerrian 10.645 biztanle zeuden eta 4.560 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,33 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 31,0). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

10.645biztanle
4.560elkarbizitza-unitate
2,33lagun elkarbizitza-unitateko
3.157familia
Udalerria
% 31
% 29
% 9
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 3.157 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.418). Guraso bakarreko 411 familietatik 299etan ama zen guraso bakarra. 1.560 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 714k seme-alaba bakarra zuten etxean, 581k bi, eta 302k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.418 bikoteetatik 171tan (% 12,1) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.328
1.418
411
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.560
Seme-alaba bat714
Bi seme-alaba581
Hiru seme-alaba235
Lau edo gehiago67

15 urte edo gehiago zituzten 8.841 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 2,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 55,2. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 78,1).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 9
40-54% 11
55-64% 17
65-79% 24
80 +% 55
Bikotean bizi da
15-24% 6
25-39% 74
40-54% 78
55-64% 77
65-79% 71
80 +% 36

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,0 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,2 izatezko bikotean eta % 5,7 PACS bidez lotuta). % 22,6 ezkongabeak ziren, % 7,4 alargunak eta % 6,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 49,0
Ezkongabea% 22,6
Izatezko bikotean% 9,2
Alarguna% 7,4
Dibortziatuta% 6,1
PACS bidez lotuta% 5,7

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 32,0), eskulangileak (% 21,1), erdi-mailako lanbideak (% 17,8), enplegatuak (% 14,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 32,0) Rhin Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 30,5) gainetik dago. 7 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 18
% 14
% 21
% 32
Rhin Garaia
% 10
% 16
% 15
% 18
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.942 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.578 egoitza nagusi ziren, 23 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 342 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.635), eta apartamentuak gutxi ziren (1.298). Egoitza nagusietatik 3.097 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.306 alokairuan zeuden, 730 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 174 doan lagata.[10]

4.942etxebizitza
4.578egoitza nagusi
3.635etxe
1.298apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.578
Egoitza nagusia (4.578)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (23)Hutsik (342)

Etxe mota

3.635
1.298
Etxea (3.635)Apartamentua (1.298)

Jabetza egoera

3.097
1.306
730
Jabeak (3.097)Alokairuan (1.306)HLM (730)Doan lagata (174)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.238).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik95
1919-19451.116
1946-19701.238
1971-1990699
1991-2005714
2006-2020648

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.848). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.198 etxebizitzatan). 3.880 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.966 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2.263tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela50
2 gela328
3 gela1.113
4 gela1.238
5 gela edo gehiago1.848

Berogailu mota

2.198
807
901
639
Gas sarea (2.198)Fuel-olioa (807)Elektrizitatea (901)Gas botila (32)Bestelakoak (639)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.880aparkalekua
1.966ibilgailu 1
2.263ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 6.711 biztanleetatik 5.189 aktibo ziren (% 77,3), horietako 4.575 lanean (% 68,2) eta 615 langabezian (aktiboen % 11,9).

6.71115-64 urteko biztanle
% 77,3aktibo
% 68,2lanean
% 11,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,4
25-54 urte% 93,0
55-64 urte% 56,4
Gizonak% 80,5
Emakumeak% 74,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 25,1
BEPC, brebeta% 18,2
CAP-BEP% 13,0
Batxilergoa% 13,1
Goi-mailako +2% 3,6
Goi-mailako +3/4% 6,9
Goi-mailako +5% 5,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.522 ez-aktibotik 563 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,0), 456 erretiraturik zeuden (% 30,0) eta 503 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,0).

Ez-aktiboak

% 37
% 30
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 12
% 29
% 25
% 28
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 3.390 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.575 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3.390enplegu udalerrian
% 87,9soldatapeko
% 12,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.550 eurokoa zen, eta biztanleen % 12 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.550 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.620 €
% 12,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 14,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 362 komertzioetatik, 9 erauzte enpresak ziren, 3 janari enpresak ziren, 3 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 30 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 54 eraikuntza enpresak ziren, 99 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 19 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 17 finantziazio enpresak ziren, 11 higiezinen enpresak ziren, 37 zerbitzu enpresak ziren, 39 administrazio publikoko enpresak ziren eta 26 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 96 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 2 funerariak, 10 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 8 igeltseroak, 8 margolariak, 10 zurginak, 8 iturginak, 6 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 12 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 1 aldi baterako lan enpresa, 11 jatetxeak, 4 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 5 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 30 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 3 okindegiak, 2 harategiak, 2 liburu dendak, 6 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 2 altzari dendak, 2 kirol-dendak, 2 drogeria, 1 bitxi-denda zen eta 3 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Wittelsheim udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden, 546 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 4 osasun-zentro, 2 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 4 haur-eskola eta 5 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Wittelsheim udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 1hezkuntza orokorreko lizeoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 739 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 707.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1955ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Mulhouse », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]